3G Hakkında KAPSAMLI BİLGİ

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve guclusat tarafından 14 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Online

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  Merhaba arkadaşlar bu dökümanda Ülkemizde 30 temmuz’da kullanılmaya başlanıcak 3G(3.nesil iletişim teklonojisi) ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabıleceksiniz…
  3G Nedir ?

  3. Nesil GSM Hizmetleri (3G ya da 3N) üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojisilerine verilen genel addır.

  Avantajları

  · Mesajlaşma, internet erişimi ve yüksek hızda çoklu ortam haberleşme desteği
  · Gelişmiş hizmet kalitesi
  · Gelişmiş pil ömrü
  · Konumlandırma hizmetlerinin sağlanması
  · İşletim ve bakım kolaylığı
  · Mevcut şebekelerle birlikte çalışabilirlik, 2G’ye dolaşım sağlayabilme
  · Mevcut şebekelere geriye doğru uyum sağlayabilme, düşük kurulum maliyeti
  · Gelişmiş güvenlik yöntemleri sayesinde mobil ticarete ortam sağlayabilme
  · Goruntulu konusmayida sağlar
  · Medya haberciliği açısında çekilen video görüntülerinin en hızlı bir şekilde haber merkezine yetiştirilmesi
  · Son Kullanıcı açısında YouTube hesabınıza direk video gönderimi ve paylaşımı [Linkleri ve resimleri görmek için üye olmalısınız ÜYELİK İÇİN TIKLAYIN]
  · 4 saatte indirilen 700 MB'lık Divx bilgisi 1 saatte indirilecek (2 mbit hız)
  · Görüntülü komuşmayı sağlar.
  Türkiye'de 3. Nesil Teknolojiler

  7 Eylül 2007 tarihinde Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılan 3. Nesil lisans ihalesi, tek bir GSM operatörünün (Turkcell) katılması, diğer operatörlerin ise Numara taşınabilirliği olmadan ihaleye katılmayacaklarını belirtmeleri üzerine ihale iptal edilmiştir.
  Yeni 3. Nesil GSM Hizmetleri Lisans ihalesi 28 Kasım 2008'de tekrar yapıldı.Turkcell A tipi lisansı 358 milyon Euro, Vodafone B tipi lisansı 250 milyon Euro, Avea C tipi lisansı 214 milyon Euro'ya aldı.

  3G Neler Getirecek ?

  ‘Cep’te görüntülü konuşma dönemini başlatacak olan 3G teknolojisiyle, internete hızlı erişim yaygınlaşacak.

  3G sistemlerinde hızlar artık Megabitlerle ifade edilmekte ve 2Mbps hızına, bir sonraki teknolojiyi oluşturan HSDPA’de (High Speed Downlink Packet Access -3.5G) 14 Mbps veri iletim hızlarına teorik olarak ulaşılabiliyor.

  3G şebekelerinin faaliyete geçmesiyle;cep telefonundan internete hızlı erişimin yaygınlaşacağı, e-devlet uygulamalarına önemli bir ivme kazandıracağı, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime katkı sağlanması öngörülüyor.  10 Soruda 3G

  2009 yaz aylarında hayatımıza girmesi beklenen 3G ile ne değişecek?

  Yeni uygulamayla cep telefonu üzerinden görüntülü konuşabilecek, internette çok daha hızlı sörf yapabileceğiz.


  Tempo Dergisi bu haftaki sayısında 3G teknolojisi hakkında merak edilen en önemli 10 soruyu cevaplamış. İşte 10 soru'da 3G teknolojisi.

  1. 3G NEDİR?

  3G teknolojisi, "i'hird Generalion1 yani 'Üçüncü Nesil' anlamına geliyor. GPRS gibi, 3G de bir kablosuz iletişim hizmeti. Bu teknoloji sayesinde cep telefonu, cep bilgisayarı, tablet PC veya dizüstü bilgisayar üzerinden internete sürekli bir bağlantı kimi la biliyor. 3G teknolojisi, daha yüksek güvenilirlik ve kalite. daha hızlı veri iletimi ve daha fazla bant genişliği sunuyor. Bu sayede cep telefonu, bilgisayar ve 3G uyumlu diğer mobil cihazlarla video dâhil her türlü veriyi gönderip almak mümkün oluyor. 384 kbps'ye ulaşabilen veri iletim hızları ile 3G, standart çevirmeli bağlantıya göre yedi kat daha hızlı.

  2. DEVLET 3G İHALESİNDEN NE KADAR KAZANDI?

  Devlet, yapılan 3G ihalesinde Turkcell'den KDV dâhil 858 milyon YTL, Vodafone'dan 600 milyon YTI " Avea'dan da 512 milyon YTL olmak üzere 1 milyar 970 milyon YTI. gelir elde etti. A tipini Turkcell, B tipini Vodafone ve C tipini de Avea kazandı.

  3. NEDEN FARKLI LİSANS TİPLERİ VAR?

  Tüm kablosuz cihazlar iletişim kurarken bir frekans kullanıyor. Frekansın yüksek olması, haberleşme sırasında daha az veri kaybının yaşanması ve daha iyi iletişim anlamına geliyor. Kapalı alanlarda veri aktarımında hız kaybı ve kesinti oranı azalıyor. Bunun yanında frekansın yüksek olması, uzaklığa bağlı hız düşüşünü de azaltıyor. Yani frekans ne kadar yüksek olursa, veri aktarım hızı o kadar iyi, kesintisi o kadar az oluyor. Buna göre A tipi lisans almaya hak kazanan şirket, 4 S Mlız üzerinden haberleşmesini sağlayacak. B tipi lisansta frekans hızı 35 Mhz, C tipi lisanstaysa 30 Mhz olacak.

  4. SOMUT OLARAK NELER YAPABİLECEĞİZ?

  Bugün bir mobil cihazla 700 MB büyüklüğünde ve DivX formatındaki sinema filmi, yaklaşık altı saatte indirilirken, 3G ile yaklaşık 13 dakikada indirilecek. 3G teknolojisi görüntülü görüşme, görüntülü haber, cep telefonunda televizyon gibi uygulamalara izin verecek. Bunun dışında mobil ofis hizmetleri, hastalıkların uzaktan teşhis edilmesi, hastayı uzaktan izleme gibi uygulamalar da hayatımızdaki yerini alacak. Önümüzdeki yıllarda sağlık servisleri, mobil eğitim hizmetleri, daha gelişmiş mobil devlet hizmetleri, akıllı ev gibi uygulamaların dünyada 3G abonelerinin sayısını yüzde 64 oranında artırması öngörülüyor.

  (önemli)5. NE ZAMAN KULLANABİLECEĞİZ?

  Henüz ihalenin ilk aşaması tamamlandı. İhaleye ilişkin komisyon kararı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Danıştay'ın onayının ardından operatörlerin de teknik altyapı çalışmalarını yapacaklarını belirtti ve yaz başında
  3G
  haberleşme sisteminin kullanılabileceğini açıkladı.

  6. ÖNCEKİ 3G İHALESİ NEDEN İPTAL EDİLMİŞTİ?

  İlk 3G ihalesinin 25 Mayıs 2007'de yapılması öngörülüyordu. Ancak katılımcı sayısının düşüklüğü nedeniyle ihale 7 Eylül 2007'de yapıldı. Telekomünikasyon Kurumu, rekabet şartlarının oluşmadığı gerekçesiyle ihaleyi iptal elti. İhaleye yalnızca Turkcell katılmış. A tipi lisans için 321 milyon Euro teklif etmişti. B, C ve D tipi lisanslar ise katılımcı olmadığı için ihale edilmemişti. Avea ve Vodafone numara taşmabilirliği gelmeden üçüncü nesil ihalesi yapılmasının adil rekabet şartlarına uymadığı gerekçesiyle ihaleye katılmamıştı.

  7. HERKES YARARLANABİLECEK Mİ?

  önemli: Cep telefonu
  3G'ye uyumlu olanlar yararlanabilecek: Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'de 3G'ye uyumlu 3 milyon telefon var.

  (önemli)8. FATURAYA NASIL YANSIYACAK?

  En çok merak edilen konulardan biri de
  3G'nin tüketicinin cebine nasıl yansıyacağı?

  Operatörler, 3G ile gerçekleştirilen veri transferlerini faturalarına serbest piyasa koşullarında yansıtacağı için ücretlendirme henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak 3G ile veri indirme ücretlerinin mevcut GPRS olması bekleniyor.

  9. 3G TÜRKİYE'YE GEÇ Mİ GELDİ?

  Üçüncü nesil Avrupa'ya beş yıl önce geldi. Ancak uygulama anlamında, Uzakdoğu'dan gelen ucuz cihazların çoğalması, altyapının ucuzlamasıyla yeni yeni yaygınlaşmaya başladı. Bu nedenle Türkiye'nin 3G ile tanışmakta gecikmesine rağmen bir şey kaybetmediği düşünülüyor. 3G, Avrupa'da çok [azla kullanılmıyor. Uzmanlara göre bunun nedeni yaş ortalamasının yüksek olması.

  10. 4G İÇİN DE İHALEYE ÇIKILACAK MI?

  Gelecek 70 yıl içinde çıkacak yeni nesil şebekeler için tekrar ihale yapılmayacak, lisans sahipleri mevcut sözleşmeler üzerinden bu hizmeti verebilecekler. Aboneler, SG'den daha hızlı ve daha gelişmiş, bir sistem olan 4G ya da benzeri şebekeler için beklemek zorunda kalmayacak.  Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanabilecek.


  3G teknolojisi nasıl kullanılacak?

  İlk aşamada sadece 3G uyumlu bir cep telefonuna sahip olmanız yeterli. Operatörler 3G aboneliği için ek bir ücret talep etmiyor. Ama göz önünde bulundurmanız gereken bir durum var: İnternet hızınız artacağı için cep telefonu üzerinden daha fazla işlem yapacaksınız. Bu da faturalarınıza yansıyacak.
  ***
  Turkcell, 3G teknolojisine 1500 kişilik bir ekiple hazırlanıyor
  3G ihalesinde en yüksek rakamı vererek en geniş bant hakkına sahip olan Turkcell, 30 Temmuz'dan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamamak için 1500 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışıyor. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, 81 ilin altyapısını tamamlamak üzere olduklarını söylüyor. Develioğlu, "3G teknolojisi Türkiye'de çok fazla bilinmiyor. Müşterilerin çoğu bu teknolojinin sadece görüntülü görüşme imkânı sağladığını sanıyor. Oysa 3G, hayatımıza hız katacak." diyor.
  ***
  Vodafone'un 3G altyapısı hazır
  Vodafone, uzun bir süredir laboratuvar ortamında aldığı başarılı sonuçları kısa bir süre aboneleriyle paylaştı. Firma, 3G ağı denemelerinde veri indirme hızını 21,1 Mbsp'ye (megabit/saniye) kadar indirdi.  ***
  Avea, genç aboneleri müzikle etkileyecek
  Dijital müzik pazarına getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Avea, gençlerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Cep üzerinden abonelerine lisanslı müzik parçaları satan Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içerisinde abonelerinin telefonuyla buluşturacak. Böylelikle şarkıların dinlenmesi, cep telefonuna ve bilgisayara indirilmesi, paylaşılması her zamankinden daha kolay olacak.
  ***

  kaynak:ZAMAN
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle