1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.
  2. Forum İllegal Uyarısı Forum kuralları gereği forumda video ve illagal paylaşım yapmak yasaktır.Program Arşivimizde ise kısıtlanmış sürüm yada dağıtımı serbest olan (trial - freeware) yazılımlar yayınlayınız..Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir..

4A 25V Ayarlı Güç Kaynağı Devresi (Adjustable 4 A 25 V power supply)

Konusu 'Güç Kaynakları - Besleme Devreleri' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. uydudoktoru

uydudoktoru Aktif Üye Yönetici Yönetici

Ödül Puanları:
    38

741 opamp ile yapılmış ayarlı güç kaynağı devresi olup malzemeleri piyasada çok rahatlıkla bulunabilecek türdendir.2n3055 enregresini soğutucuya bağlamayı unutmayınız​

2. ozge

ozge Yeni Üye Kayıtlı Üye

Ödül Puanları:
    0
    hazır köprü diyot kullandım.diyotun ac ve +, - ayaklarına trafonun nesi bağlanıcak? çıkışında 0-12volt ayarlamk ıstıyorum..umarım bu sefer sorumu açık sorabilmişimdir

3. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    48
    Traforun çıkışları diyodun ac girişine bağlanacak tersi düzü yok ac uçlarına bağladıktan sonra diyodun + ucundan pozitif - ucundan ise negatif gerilimi almış olacaksınız.devrede 10000mf kondansatör var eğer ac 12 volt verdiyseniz. 12x1.41=16.92 volt görmeniz gerekecek buraya kadar yaptıysanız devrede bir aksaklık yoksa çıkış voltajını ayarladığınız değerde alabilirsiniz..

4. guclusat

Ödül Puanları:
    48
    13.8V 20A linear power supply

devresin biraz daha değişik bir versiyonunu foruma ekliyorum.Umarım işinize yarar

5. ozge

ozge Yeni Üye Kayıtlı Üye

Ödül Puanları:
    0

çıkış alıorum ama ayar yapmıyor?? devreden iki tane yaptım birinde çıkış 00.0 diğerindede ayar yapmıyor .kafayı yemek üzereyim.perşembe teslim edicem acil yardım

6. guclusat

Ödül Puanları:
    48
    Çıkışta voltaj veriyorsa bu durumda potans ile ayarlı olan gerilim 2. nolu bacağa geliyor demektir.Aayar yaptıgını anlamak için entegrenin 2. nolu baçağına olçü altetini bağla ve potansı çevir düşüp yükseldiğini göreceksin.Eğer buraya kadar tamamsa 2. Nolu bacakta sabit bir voltaj olması gerekiyor.Değeri ölç ve foruma yaz ona göre bakalım durum nedir..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş