• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

+-50V SMPS Güç Kaynağı

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Offline
#1
Arkadaşlar daha önceden yapmış olduğum bu devreyi sizlerle paylaşmak istedim. Yeni bir amplifikatör yaptığımızda, istediğimiz voltajı veren trafo elimizde yoksa bu devre ile geri besleme yolu üzerindeki zener diyot voltajını değiştirerek 2x2A civarında 2X 50V' a kadar bir güç kaynağı elde edebiliyoruz. Bu voltajın üzerine de çıkabilir ama sıkıntı yaratır diye düşünüyorum. Besleme kondansatörleri voltajı büyür dolayısıyla boyutlar büyür plakete sığmayabilir.

Dandik pc güç kaynaklarının içinde yer alan bazı malzemeleri bu devrede kullanabiliyoruz.

1- SMPS trafosu
2- Soğutucular
3- Fan
4- Filtre nüveleri
5- PC güç kaynağı kutusu

Gördüğünüz gibi PC güç kaynağının etinden sütünden yararlanmış oluyoruz
Devreyle amplifikatör beslediğimizde arka planda gürültü oluşmuyor...sanki pille besliyormuşcasına pürüzsüz bir voltaj çıkışı oluyor. Tabi bu benim gözlemim.
56/2W ve 100n Kondansatörden oluşan filtre çok önemli bu filtre arka plan gürültüsünü sıfıra indirdi.

Çıkış trafosu olarak PC güç kaynağı trafosu kullanılıyor dedik, yanlız bu transformatör ters takılarak kullanılıyor. Şimdi ayrıntısını hatırlamıyorum fakat yerleştirme şeması incelenecek olursa bağlantı şekli görülebilir.
Ben bu devreyi stereo olarak TDA2052 entegresinden yapılmış bir amplifikatörle kullandım. Bu amplifikatörü de aynı kutuya monte ettim içerisi biraz sıkışık oldu ama devreyi uzun süre resim atölyesinde kullandım şimdi tavanarasında duruyor
Bu devreyi yine PC güç kaynağı ile sürüyorum çok yüklenildiğinde güç kaynağının verebileceği akım sınırını geçtiğinden (9-10A) güç kaynağının aşırı akım koruması devreye giriyor. Biraz bekledikten sonra çalışmaya devam ediyor.

Troidal SMPS Trafosu sarımı konusunda da sizlerle bilgilerimi paylaşacağım... arım yaparsanız Eİ-33 Trafosu yerine onu kullanabilirsiniz.

ŞemaDevreyi Kurmak İçin Yaptığım Eskiz


Üst Yerleştirme PlanıBaskı İçin
Devrenin GörüntüleriDevrenin Kutulanmış Hali

 
Son düzenleme: