1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Anakart ( Mainboard -Motherboard ) Nedir

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve LazAlican tarafından 14 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. LazAlican
  Offline

  LazAlican Aktif Üye Kayıtlı Üye

  Katılım:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Anakart Nedir?
  Anakart ,fiberglasttan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yeşil bir levhadır. Ana kart üzerinde, mikro işlemci, bellek ,genişleme yuvaları, BIOS ve diğer yardımcı devreler yer almaktadır.Yardımcı devrelere örnek sistem saatidir. Bütün kartların anası diyoruz; çünkü PC’nin diğer bileşenleri bir şekilde anakarta bağlanıyor, birbirleri ile anlaşmak için anakartı bir platform olarak kullanıyor; yani PC’nin “sinir sistemi” anakart üzerinde yer alıyor.

  Üzerinde yongalar, transistörler, veriyolları, çeşitli donanımlar için yuvalar, slotlar, bağlantı kapıları, soketler bulunan irice bir baskılı devre. Bir PC’nin hangi özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bileşendir, çünkü anakart üzerindeki elektronik bileşenler bu PC’ye hangi tür işlemciler takılabileceğini, maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğini, bazı bileşenlerin hangi hızlara çıkabileceğini, hangi yeni donanım teknolojilerini destekleyebileceğini belirliyor. Burada en belirleyici faktörlerden biri anakartın yonga setidir.

  Yonga Seti(Chipset)
  Yongaseti (chip set) anakartın “beynini” oluşturan entegre devrelerdir. Bunlara bilgisayarın trafik polisleri diyebiliriz: işlemci, önbellek, sistem veri yolları, çevre birimleri, kısacası PC içindeki her şey arasındaki veri akışını denetlerler. Veri akışı, PC’nin pek çok parçasının işlemesi ve performansı açısından çok önemli olduğundan, yongaseti de PC’nizin kalitesi, özellikleri ve hızı üzerinde en önemli etkiye sahip birkaç bileşenden biridir. Eski sistemlerde PC’nin farklı bileşen ve işlevlerini, çok sayısal yonga denetlerdi. Yeni sistemlerde hem maliyeti düşürmek, hem tasarımı basitleştirmek hem de daha iyi uyumluluk sağlamak için bu yongalar tek bir yonga seti olarak düzenlendi

  Yeni Teknolojiler Yeni Chipsetler
  Chipsetler anakartın en merkezi bileşenlerindendir. Yeni teknolojilerin özellikleri tanıtılırken, onlara yeni chipsetler eşlik eder. Yeni chipsetler şunlari sağlar:

  • Bir ya da birden çok veri yolunda daha fazla hiz
  • Yeniliklerden yararlanma (yeni RAM tipleri, yeni veriyolları, geliştirilmiş EIDE vb.)
  Satıcı Firmalar
  Anakartlar için chipsetleri üreten birkaç firma:

  * INTEL
  * SIS
  * OPTI
  * VIA
  * ALI

  Intel halen pentium anakartların chipset ihtiyacını karşılama konusunda lider. Bu yüzden onların çok rakamlı isimlere sahip chipsetlerinden bahsedelim.

  Neptune chipseti(82434NX) 1994 haziranında tanıtıldı. Mercury setinin(82434LX) yerine geçti. Her iki chipsetinde PCI veriyoluyla problemi vardı. Ocak 95 de Intel ilk Triton’u tanıttı ki bu sorunsuz çalışıyordu ve yeni özelliklere sahipti: EDO RAM’i destekliyordu ve bütünleştirilmiş EIDE kontrollü veriyolunu ve NSP’yi(Native Signal Processing -dogal üstü islem- kısa zamanda unutulan ürünlerden biri.)

  Bununla birlikte sonraki chipsetler daha fazla özelliğe sahipti ve birkaç yıl içinde onlar chipsetlerin daha güçlü ve önemli yeni özelliklere sahip yeni jenerasyonlarına önderlik ettiler.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Anakart Mainboard Motherboard
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.572

Sayfayı Paylaş