Arıların gözünden kamera görüntüsü

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve guclusat tarafından 21 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  Arıların gözünden esinlenerek 3D kamera yaptı. Dünyada benzeri yok!


  [​IMG]


  Prof. Leblebici, arıların gözlerinden esinlenerek ürettikleri 3D kameranın 360 derecelik görüntü alabildiğini söyledi. Buluş, spordan otomotive yeni uygulamalara yol açacak.

  Arıların gözlerinden esinlenerek yapılan 360 derecelik 3D kameranın hayata geçmesini sağlayan araştırmacılardan Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (Ecole Polytechnique Federali de Lausanne-EPFL) Kürsü Başkanı Prof. Dr.

  Yusuf Leblebici, bu kameranın özelliğinin 360 derece görüntü alabilirken hem de bu görüntüyü 3 boyutlu olarak gerçekleştirebilmesi olduğunu belirtti.
  360 derecelik 3D kameraya ilişkin tanıtım semineri Koç Üniversitesi evsahipliğinde üniversitenin Rumeli Kampüsünde gerçekleştirildi.

  Seminer sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplayan Prof. Dr. Yusuf Leblebici, bu kameranın 3 yıldır devam eden bir çalışmanın ürünü olduğunu belirtti.

  “Burada amacımız sadece bir yöne doğru görüntü değil 360 derece görüntü alan bir kamera yapabilmek” diyen Leblebici, bu konuda da ilk başarılı örnekleri ürettiklerini dile getirdi. Leblebici, “Şu anda dünyada pek benzeri olmayan bir kamerayla bu görüntüleri alabiliyoruz. Bu kameranın bir diğer özelliği de 360 derece görüntü alabilirken hem de bu görüntüyü 3 boyutlu olarak gerçekleştirebilmesidir” dedi.

  Aldıkları görüntü içerisinde derinlik bilgisinin de bulunduğunu, bu nedenle tüm cisimlerin ve çevrenin bir derinlik haritasını çıkarabildiklerini vurgulayan Leblebici, “Bu durum çok ilginç uygulamaları da beraberinde getirecek.

  Telekonferans, web cam yada otomotiv uygulamaları gibi. Söz gelimi trafikte otomotiv sektörü için çok ilginç uygulamaları olabilir. Arabaların birbirine göre olan konumlarını, pozisyonlarını, birbirlerine göre olan relatif hızlarını sürekli olarak ölçüp sürücüye ikaz verebilecek bir sistem çok kolaylıkla geliştirilebilir.”

  “İLK UYGULAMALARI SPOR ALANINDA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”
  Prof. Dr. Leblebici, bu kameranın spor müsabakalarında kullanılabileceğini belirterek, “Bu da sahadaki tüm oyuncuları ve tüm hareketleri aynı anda ve 3 boyutlu olarak görüntüleyebilme imkanı demektir” dedi.

  Futbol sahası ya da basketbol kortu üzerine bu kameralardan belli sayıda monte edildiği takdirde, görüntüleri istenilen noktadan izleme şansı bulunabileceğine dikkati çeken Leblebici, şöyle devam etti: “Şu anda çalışmalar bizim tahmin ettiğimizden daha da hızlı ilerliyor. İlk uygulamasını önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde 'Montreal Caz Festivali' çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Tabii bu sadece bir sahne görüntüleme olacağı için basketboldan daha kolay elde edilebilir. İlk uygulamayı gerçekleştirdikten sonra spor uygulamaları için tahmin ediyorum ki 3 sene içerisinde hayata geçirilebilir. Spor düzenleyicisi konumundaki firmalardan da teklifler almaya başladık. Bunların bazılarıyla doğrudan görüşmeye başladık. Şu anda bu kamera, alanında tek. Patentini almamızın da sebebi bu.”

  Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tekalp da Koç Üniversitesi olarak 3 boyutlu bir televizyon üzerinde çalıştıklarını belirterek, 3D kameranın üretilmesinin 3 boyutlu televizyon alanındaki boşluğu dolduracağını söyledi.

  3 boyutlu televizyon sistemlerine bakıldığında kamera tarafının çok zayıf kaldığına dikkati çeken Tekalp, “Tek tek kameradan çekilen görüntüleri birleştirmek eziyetli bir iş. Bu teknolojinin, bizim projemizde de kullanabileceğimiz bir teknoloji olacağını düşünüyoruz” dedi.

  360 DERECELİK 3D KAMERA
  EFPL'den bilim insanlarının tüm böceklerde bulunan ve çok sayıda fasetten oluşan bileşik gözlerden esinlenerek geliştirdiği kamera, 360 derecelik bir
  açıyla görerek, görüntüleri 3 boyutlu 360 derecelik bir açıyla yeniden yaratabiliyor.

  EFPL'deki Sinyal İşleme Laboratuvarı ve Mikroelektronik Sistemler Laboratuvarı işbirliğiyle geliştirilen kamera, çok geniş bir uygulama potansiyeline sahip. Kamera video, konferans, havadan keşif, film çekimi gibi geri plan yaratma uygulamalarında kullanılabilecek.

  Kamera bu tür çekimlerde daha önce kullanılan dışbükey ayna düzeneklerinden yararlanmadığı gibi, herhangi bir hareketli mekanik parça da içermiyor.

  3D kamera sisteminde, cep telefonlarında kullanılanlara benzer boyutta 104 adet kamera kırmığı (çip), portakal büyüklüğündeki bir yarım küre içerisine sığdırılarak oluşturuluyor. Kullanıcı, 360 derecelik panoramik bir görüntü alabilmek için kamera kırmıklarının hepsini birden kullanabildiği gibi, spesifik bir görüntü için tek bir tanesinden de yararlanabiliyor.
   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle