1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

ARTOS7F1 ARıza Tespit cihazı ve OSiloskop 7 Fonksiyon 1 Cihazda

Konusu 'Elektronik Cihaz Katalog Bilgi Döküman Ve Dergiler' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  ARTOS7F1 ARıza Tespit cihazı ve OSiloskop 7 Fonksiyon 1 Cihazda
  Fonksiyonları:
  1- Çift Kanal Arıza Tespiti (VI Grafiği)
  Sağlam ile bozuk kartı besleme vermeden birebir karşılaştırma
  2- Hafızadan Karşılaştırmalı Arıza Tespiti
  Sağlam kartı hafızaya alıp, hafızadan bozuk ile karşılaştırma
  3- Eşdeğer Devre Çizimi
  Dokunduğunuz noktaya bağlı olan R, C veya Diyot devre şeması
  4- Direnç, kondansatör ve diyot değer tespiti.
  Dokunduğunuz noktadaki malzemelerin değerlerini ölçme özelliği
  5- Çift Kanal Dijital PC Osiloskop
  Ek olarak ihtiyaç duyduğunuzda osiloskop olarak kullanma imkanı
  6- 0.2... 25KHz Kare dalga sinyal çıkışı
  1. Kanal osiloskop, 2. Kanal sinyal üreteci olarak kullanılabilir
  7- Analog gerilim çıkışı (2,5 mV Hassasiyet)
  1. Kanal osiloskop, 2. Kanal hassas analog gerilim çıkışı verir
  Kullanım Yerleri:
  1-Medikal cihaz, tekstil ve diğer makinelerin elektronik kartları, otomobil elektroniği, bilgisayar, monitör, tv v.b. Her tür elektronik kartın arızasını tespit etmek için kullanılır.
  2- Seri üretim kartların kalite kontrolü için kullanılabilir.
  3- Herhangi bir elektronik kartın çalışma esnasında osiloskop olarak sinyalleri kontrol edilebilir, kayıt edilebilir, çıktı alınarak raporlanabilir.
  4- Elektronik kartlara veya makinelere kare dalga veya analog sinyal uygulayarak çıkışları veya çalışması kontrol edilebilir.
  DİKKAT! Bu cihazda Osiloskop özelliği ek özelliktir. Bu cihazın asıl kullanım amacı Arıza Tespitidir. Arıza Tespitinde katta besleme vermeden sadece dokunulan noktaya düşük akımlı bir sinyal uygulayarak o noktanın özelliği, Akım-Gerilim grafiği çıkarılarak test yapılır. Bu nedenle, osiloskop özelliği olduğu halde; arıza bulmada osiloskopa göre çok daha etkilidir.

  [​IMG]

  PC Arıza Tespit Cihazı ve Hafızalı Osiloskop
  [​IMG]

  Arıza Tespit Ekranı: Çift kanal VI Test, hafızadan test, değer ölçümü
  Elektronik kartlarda arıza tespit teknikleri:

  1- Osiloskop kullanmak:
  Avantajı: Frekans değerleri ve belirli noktalardaki sinyallerin kontrol edilmesinde etkili olarak kullanılır.
  Dezavantajları: Güç kaynağı arızası, güç devrelerinin hasar görmesi veya kısa devre gibi durumlarda karta besleme vermek sorunun daha da büyümesine ve daha fazla malzemenin hasar görmesine neden olabilir. Malzemenin değerini ölçmez.


  2- Multimetre kullanmak:
  Avantajı: Karta besleme verilmeden direnç, diyot ölçümü yapılabilir.
  Dezavantajları: Direnç kademesinde karta uygulanan voltaj 0,5 Volttan daha küçüktür. Diyot ölçümünde 2V civarındadır. Bu nedenle pek çok noktada az hasarlı malzemeleri tespit etmek mümkün olmaz. Dokunulan noktadan tek bir değer ölçülmesi arızayı bulmayı zorlaştırır. Kart üzerindeki diğer malzemeler etkisiyle bazı malzemelerin değeri ölçülemez. Örneğin direnç ile kondansatör paralelse kondansatör değerini ölçmez veya yanlış değer ölçer.


  3- Akım-Gerilim (VI) Test cihazı kullanmak:
  Avantajları: Karta besleme vermeden, dokunulan noktaya sinüs olarak bir sinyal uygular ve akım-gerilim grafiğini çıkarır. Dokunulan noktanın en azından –5V + 5V ve daha yüksek voltajlarda grafiğini çıkarması, diyotları iletime geçirir ve ters voltajlı sızıntıları da ortaya çıkarması nedeniyle arıza bulmada çok büyük avantaj sağlar.
  Dezavantajları: Bazı VI Test cihazlarında malzemelerin değerlerinin ölçümü özelliği yoktur. Pek çok modelde osiloskop özelliği yoktur. Gerek duyulduğunda osiloskop veya multimetre de ayrıca bulunması gerekir. Katot tüplü olan VI Test cihazları büyük ve ağır olduğu için kolay taşınabilir değildir. Özellikle gezici servislerde taşıma sorunu oluşturur.


  4- İdeal Çözüm: ARTOS7F1 Kullanmak:
  Avantajları:
  1- FADOS7F1 Tüm bunların avantaj kısmındaki özellikleri fazlasıyla sahiptir. Çift kanal VI Test cihazıdır ve her grafik 2.5 mV hassasiyet ile 720 farklı gerilim-akım ölçümü alınarak oluşturulur. Bu nedenle çok hassastır.
  2- VI Testinde hafıza özelliği sayesinde sağlam kartın özelliklerini hafızaya alıp, sonradan bozuk kart ile hassas bir karşılaştırma yapmak da mümkündür.
  3- Test esnasında zaman kaybını azaltmak için karşılaştırma yaparken uyumlu ve uyumsuz noktalarda farklı ses vererek, sürekli olarak bir karta, bir ekrana bakmak zorunda kalmadan, sadece test ettiğiniz karta yoğunlaşarak hızlı bir karşılaştırma yapma imkânı sağlar.
  4- 3 Farklı ayarda grafiği aynı anda ekranda gösterebilir.
  5- Multimetre gibi malzeme değer ölçümü yapabilir. Ek olarak dokunulan noktadaki birden fazla malzemenin değerini aynı anda eşdeğer devre şeması ile birlikte gösterir. Bu özelliği benzersizdir.
  6- Osiloskop özeliği vardır ve çift kanallı hafızalı osiloskop olarak kullanılır.
  7- Kare dalga sinyal çıkış özelliğini kullanarak devreye sinyal uygulayıp, diğer kanal ile çıkış sinyallerini osiloskop ekranında görüntülemek mümkündür.
  8- Küçük olduğu için taşıması kolaydır. Bilgisayar çantasının içinde kolaylıkla taşınabilir.
  9- Daha pek çok özelliği ile elektronikçinin İsviçre çakısı gibidir. Gerek duyduğunuzda herhangi bir özelliğini kullanabilirsiniz.

  [​IMG]

  Osiloskop Ekranı: PC Osiloskop, Analog Gerilim ve Dijital Sinyal Çıkışı
  [​IMG]

  Sağlam ile bozuk kartı karşılaştırarak Arıza Tespiti

  [​IMG]

  Hafızadaki veri ile bozuk kartı karşılaştırarak Arıza Tespiti
  [​IMG]

  Transistor, Tristör, Triyak, FET, IGBT Testi ​
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Şubat 2017
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş