AVerMedia AVerTV Capture HD TV & Kayıt Kartı

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve guclusat tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  Görüntü konusunda engin tecrübelere ve oldukça kaliteli ürünlere sahip olan AVerMedia ile birlikteyiz. İncelememizde ele alacağımız ürün "AVerTV Capture HD" olarak adlandırılıyor. Yani HD kalitesindeki videoları kaydedebildiğini tahmin etmek pek de zor değil. Bildiğiniz gibi piyasadaki neredeyse tüm TV kartları kompozit ya da S-Video üzerinden görüntü girişine destek veriyor. Hal böyle olunca HD kalitesinde çekilmiş olan videoları kayıt kalitesi 720 x 576 seviyesine, yani DVD çözünürlüğüne düşmüş şekilde kayıt ediyorsunuz. Eğer elinizdeki yüksek kalitedeki videoları bilgisayar ortamına aynı kalitede aktarmak istiyorsanız AVerMedia AVerTV Capture HD'nin bu bağlamda başarılı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Elbette ürün sadece bir görüntü yakalama kartı olarak düşünülmemeli. Aynı zamanda analog ve DVB-T türündeki yayınları bilgisayarınızda izlemeniz de mümkün.

  [​IMG]  [​IMG]

  AVerMedia AVerTV Capture HD zengin bir kutu içeriği ile karşınıza geliyor. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi uzaktan kumanda dört dörtlük. Ürün bu yönden incelemedeki ilk artı puanını alıyor, zira bazı ürünlerde halen kredi kartı büyüklüğünde ve kullanışsız kumandalar sunulmakta. AVerMedia'nın standart TV kumandalarından pek de bir farkı yok. Kutuda göze çarpan ikinci önemli detay low profile plaka. Kart normal şartlarda ürün standart bir bilgisayar kasasına takılacak yapıda geliyor. Ancak bir HTPC ya da Mini ITX kasa kullanıyorsanız ve kasanın boyu da fazla yüksek değilse o zaman low profile plaka sayesinde yine ürünü sorunsuzca kasanıza monte edebilirsiniz. Kartın baskı devresi de yapıya uygun şekilde tasarlanmış. Kutudan gelen diğer detaylar ise yazılımı içeren CD, FM radyo anteni, iki adet AA pil, uzaktan kumanda alıcısı ve üzerinde tam 10 farklı girişi bulunduran 10-in-1 kablosu.
  [​IMG]

  Kartın low profile desteği nedeniyle dar ve uzun bir baskı devreye sahip olduğunu söylemiştik. 142 mm'lik baskı devrenin yine de fazla uzun olduğu söylenemez. Arka tarafa baktığımızda en solda TV anten girişi dikkat çekiyor. Buraya analog ya da dijital TV (DVB-T) için gerekli olan anteni bağlayabilirsiniz. Çanak antenle kullanılan DVB-S standardı ne yazık ki desteklenmiyor. Aynı yuvada kutudan gelen FM radyo anteni de kullanılabiliyor. Açıkçası DVB-T ve analog yayınlar için iki farklı yuva olsaydı çok daha iyi olurdu diye düşünüyoruz. Çünkü bu durumda kablolu TV kullananların dijital yayına geçmek istemeleri, her seferinde kasanın arkasına eğilip anten değiştirmeleri ile aynı anlama geliyor. Anten girişinin hemen yanında HDMI girişi bulunmakta. Tahmin edebileceğiniz gibi arabirim vasıtası ile konsollardan, HD oynatıcılardan ya da HD kameralardan gelen yüksek kalitedeki görüntüleri sesle birlikte AverMedia AVerTV Capture HD'ye aktarabilirsiniz. 10-in-1 kablo yuvasına ise birazdan değineceğiz.
  [​IMG]

  Kartımız fotoğraftan da gözüktüğü gibi PCI Express x1 arabirimi üzerinden sistemle haberleşiyor. PCI'a göre daha iyi bir tercih olduğu ortada. Özellikle yeni nesil bir anakarta sahip olanların arabirim sıkıntısı ile karşı karşıya geleceğini düşünmüyoruz. Şimdi gelelim özelliklere. Kartın model adında HD takısının olmasının en büyük etkisi kuşkusuz 1080i türünde yayınların kaydedilmesine destek vermesi. Görüntü kaynağından sinyal 1080i kalitesinde geldiği sürece gerçek zamanlı olarak kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Üründe PIP yani resim içinde resim özelliği de eksik edilmemiş. Örneğin; bir kaynaktan görüntü kaydederken TV izlemenizi sürdürebilirsiniz. Böylelikle küçük bir pencerede kaydın hangi aşamada olduğu görüntülenebiliyor. MPEG-2 ve H.264 formatında kayıt desteği sunan ürün biraz önce de ele aldığımız gibi aynı zamanda bir hibrit TV kartı görevi görüyor. Son olarak Media Center arabirimine verilen desteği de sizlere aktaralım.
  [​IMG]

  Biraz önce kartın genel görünümünden bahsederken 10-in-1 isimli yuvayı size daha sonra anlatacağımızı söylemiştik. Kartı kutudan ilk çıkarttığınızda burada bir etiket bulunuyor. Etiketi sökerek yuvayı kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Dikkat ederseniz yuva HDMI arabirimi ile aynı yapıda. Tüm görüntü girişleri buradan yapılıyor fakat HDMI ile aynı yapının sunulması bu yuva üzerinden karta HDMI görüntü girişi yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Burada sadece ve sadece 10-in-1 kabloyu kullanmalısınız. Peki, yuva neden böyle yapılmış derseniz hemen ona da açıklık getirelim. Çok fazla giriş arabirimi bulunduğundan ve bunu küçük bir bölgede sunmak imkansız olduğundan bir nevi çoklayıcı mantığı güdülmüş. Denemelerimiz sırasında bilgisayarımızın ekran kartından gelen HDMI kabloyu 10-in-1 girişine bağladık ve sonuç alamadık. "HDMI girişi" olarak sunulan diğer yere sinyal vererek görüntü yakalayabilirsiniz. Görüntü girişi 1080p olsa da kayıt 1080i olarak yapılabiliyor ve HDCP ile korunan içerikler kaydedilemiyor.
  [​IMG]

  Geldik 10-in-1 kablonun marifetlerine. Bilgisayarla haşır neşir olan kullanıcılar genelde TV kartlarında kompozit ve S-Video gibi arabirimlerin sunulduğunu bilirler. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi söz konusu arabirimler üzerinden sadece DVD kalitesinde (720 x 576) çözünürlüğünde görüntü aktarılabiliyor. Şimdi 10-in-1 kabloyu anlatmaya başlayalım. En solda yer alan kırmızı ve beyaz girişler sese ait. Stereo ses aktarımı yapılabiliyor ve RCA tip kabloların bağlanması gerekiyor. Hemen sağda bulunan kırmızı, mavi, yeşil yani YPbPr arabirimi ise komponent. Yani 1080i kalitesinde görüntüleri karta göndermek için sadece HDMI ya da bu arabirimi kullanmak zorundasınız. HDMI görüntü çıkışlı bir cihazınız varsa biraz önce de söylediğimiz gibi kartın HDMI çıkışına da giriş yapabiliyorsunuz. Biraz daha sağa gelindiğinde ise kompozit ve S-Video arabirimleri ile bu arabirimler için kullanılabilecek RCA ses arabirimleri karşınıza geliyor. Komponent ve kompozit / S-Video arabirimlerinin ses girişleri ayrı tutulmuş. Son derede başarılı! Kulaklık girişine benzer son giriş ise uzaktan kumandanın alıcı gözü için kullanılıyor.
  [​IMG]

  Ürün incelerken dikkat ettiğimiz ilk noktalardan biri uzaktan kumanda. Bazı üreticiler birkaç dolarlık maliyetten sıyrılmak adına kredi kartı şeklinde ve hiç kullanışlı olmayan kumandaları tercih ediyorlar. "TV kartı" dendiğinde ülkemizde zihinlerde ilk beliren marka olan AVerMedia için ise böyle bir durum söz konusu değil. AVerTV Capture HD'de son derece kapsamlı seçenekler içeren bir kumandaya yer verilmiş. Kumanda ile ses kesme, kaynak değiştirme, Teletext, PIP, anlık görüntü yakalama, elektronik program rehberi ve daha birçok ayar gerçekleştirilebiliyor. Ürünün HTPC sahiplerinin oldukça hoşuna gideceği kesin. Örneğin; HD bir uydu alıcınız varsa tek bir tuşla yayınları HD kalitesinde kaydedebilirsiniz. Tabii tüm bahsi geçen özellikleri kullanabilmeniz için ürünün yazılım ve programının kurulu olması gerekli. Şimdi onlara da bir bakalım.

  [​IMG]

  Ürünle beraber gelen CD içerisinden mükemmel bir yazılım geliyor. AVer Media Center olarak adlandırılan uygulamada Türkçe desteği mevcut. Üstelik doğru bir aksanla ve özenle çevirisi yapılmış. Bazı programların Türkçe'leştirilmesi gelişi güzel olabiliyor. Örneğin; hatırı sayılır bir markada "Şoför dosyaları bu işletim sisteminde desteklenmiyor." şeklinde bir uyarı aldığımızı biliriz. Şoförden kasıt Driver, yani sürücü. Ne denebilir ki! AVerMedia AVerTV Capture HD için böyle bir durum söz konusu değil. Ürünün CD'sinden tüm Microsoft Windows işletim sistemleri için 32 ve 64 bit'lik sürücüler geliyor. Sanıyoruz bu işi dünya üzerinde en iyi yapan firma AVerMedia. Sürekli yeni sürücüler çıkıyor. Test platformumuzdaki Microsoft Windows 7 7100 64 bit'te kurulum sırasında hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık.

  [​IMG]

  Adımları takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Sihirbaz ilk etapta öncelikli olarak hangi aygıtı kullanmak istediğinizi soruyor. Eğer sisteminizde başka bir görüntü donanımı varsa bu listeden AVerMedia AVerTV Capture HD'yi seçin. Şayet başka bir donanım yoksa zaten seçmeniz için de başka bir seçenek karşınıza gelmiyor. Kartı seçtiğiniz gibi desteklenen sinyaller karşınıza getiriliyor.
  [​IMG]

  Şimdi sihirbaz sırası ile yayın ayarlarımızı yapacak. Analog TV'den başlıyoruz. Rutin tarama sürelerinden sonra sırası ile dijital TV, dijital radyo ve FM radyo ayarlanıyor. Dijital olan yayınların DVB-T standardı kapsamında olduğunu tekrardan belirtelim. DVB-T teknolojisi 1-2 yıla karar yayın hayatına başlayacak ve çanak anten olmadan ve yayıncıların keyfine keder şekilde HD kalitesinde yayın sunmaya başlayacak. HD olanların ücretli olması elbette ihtimal dahilinde. Dolayısı ile dijital yayınları bir süre geleceğe yatırım olarak düşünmeli ve şu an kullanmayı hayal etmemelisiniz.

  [​IMG]

  Görüntü yakalama ayarlarının yapılması oldukça kolay. Programın TV sekmesi içerisinden görüntünün hangi kaynaktan alınacağını seçtiğinizde kaynaktan gelen görüntü hemen pencerede beliriyor. Ardından kayıt tuşuna basarak işlemleri başlatabilirsiniz. Bu işlemler için bilgisayar başında oturuyor olma zorunluluğunuz yok. Görüntü kaynağından karta görüntü ulaştığına eminseniz uzaktan kumanda üzerinden kaynak seçimi yapın ve sonrasında kayıt tuşuna basın. Gerisini AVerMedia AVerTV Capture HD'ye bırakın.
  [​IMG]

  Kaydedilen görüntüler programın "Görüntü" isimli sekmesine girdiğinizde karşınıza getiriliyor. Videolar ile ilgili tüm kayıtlara bu bölge içinden ulaşabilmeniz mümkün. Standart olarak kayıt klasörü Microsoft Windows'un Videolar'ı olarak seçilmiş durumda. Tabii siz ayarlar sekmesine girerek daha farklı bir yer de tanımlayabilirsiniz. Benzer şekilde fotoğraflar için de kayıt yeri ve kayıt formatı gibi seçenekler belirlenebiliyor.

  [​IMG]

  Görüntü sekmesinin içinde, kaydettiğiniz dosyalar sizi karşılıyor. Tarih ya da isme göre sıralanmış şekilde karşınıza getirilmesini sağlayabilirsiniz. Hemen sol alt kısımda bir önizleme penceresi de gözlerden kaçmıyor değil. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta dosya isimlerinin tarih olarak verilmesi. Böylelikle görüntülerin sırası hem kaybolmuyor, hem de ne zaman çekildiği unutulmuyor. Bir sonraki sayfada değerlendirmemiz var. Ama öncesinde 1080i kalitesinde kaydettiğimiz görüntüyü indirip izlemenizi öneririz. Yaklaşık 80 MB büyüklüğünde. Tıklayın!

  Gördüğünüz gibi AVerMedia Capture HD bir TV kartından çok daha öte bir ürün. Kayıt özellikleri epey ön planda ve 1080i desteği sayesinde fark yaratıyor. Diğer yandan ürünün low profile desteğinin sunulması ve tam boy bir kumanda ile birlikte gelmesi de kullanım zevkini artıran detaylar arasında. Önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak olan HTPC kavramına oldukça uygun olan ürün kaydettiğiniz görüntülerde de günümüzün standardından geride kalmamanızı sağlıyor. Ürünün tek distribütörü Multimedya. Fiyat hakkında ise şimdilik net bir bilgi sahibi değiliz. Netleştiğinde size aktarmış olacağız.
   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle