Bilirubin

Konusu 'Sağlık-Güzellik-Kadın' forumundadır ve guclusat tarafından 22 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Online

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  BİLİRUBİN: Kanda dolaşan eritrositlerin or*talama ömrü 120 gün kadardır. Bu süre sonunda parçalanan eritrositlerin içindekihemoglobin bir dizi kimyasal reaksiyonla bilirubine dönüştürü*lür. Hemoglobin kırmızı renkli bir bileşik olduğu halde, bilirubin sarı renklidir. Hemoglobinin yıkılmasıyla oluşan bilirubin serumda albumine bağlanarak karaciğere taşı*nır. Bu tip bilirubine indirekt bilirubin denilmek*tedir. Karaciğere gelen bu bilirubin glukuronika-sitle birleşerek suda erime özelliği kazanır ve safra yoluyla bağırsağa atılır.; Bu tip bilirubine de direkt bilirubin denilmektedir. İkisi birlikte total bilirubini oluştururlar. Serumdaki normal değer*leri: direkt bilirubin için % 0.1-0.4 mg, indirekt bilirubin için % 0.1-0.6 mg ve total bilirubin için %0.2-l mg arasındadır. Serumdaki bilirubin artışı ile birlikte gözün sklera tabakasının, derinin ve mukozaların sarıya boy anma siyi a görülen tabloya sarılık denilmektedir. Sarılık genellikle üç değişik nedenle oluşmaktadır:
  1) Yılan, akrep, böcek gibi hayvanların zehirleri, yanlış kan transfizyonları gibi nedenlerle eritrositlerin normalden çok fazla yıkılması

  2) Virüs ve bakteri infeksiyonlarıyla siroz gibi karaciğer hücrelerini bozan olaylarda karaciğerin normal miktarda oluşan bilirubini metabolİ2e edememesi
  3) Karaciğerle bağırsak arasındaki safra yolarında taş ya da tümör nede*niyle olan tıkanmalarla bilirubinin bağırsağa atlamaması.
   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle