1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Bisiklet seçimi nedır ve nasıl yapılmalıdır

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve guclusat tarafından 30 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Online

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.045
  Ödül Puanları:
  48
  Bilgiler

  Bu bolumumuzde ise, bisiklet alinmadan once dikkat edilmesi gereken hususlari yer almaktadir. Bu hususlar;

  BİSİKLET SEÇİMİ NEDIR VE NASIL YAPILMALIDIR


  Bisiklet seçimi bisiklet alma niyetinde olanların incelemesi gereken ilk konudur ve / fakat bu konu her zaman göz ardı edilir. Bisiklet alırken öncelikle hangi amaca hizmet edeceğinin belli olması gerekir. Değişik amaçlar için çok değişik modeller üretilmektedir ve bu konu o kadar önemlidir ki büyük firmaların değişik departmanlarında birçok araştırma / geliştirme elemanı görev almaktadır.

  Modeller;

  Alıcı bisikleti kullanacağı alana karar vermelidir. Birçok değişik alan vardır (downhill, dağ bisikleti, yol bisikleti gibi) ama bu alanlar profesyonel bisikletciler içindir. Genelde alınan bisikletler commuting bike dediğimiz şehir içi kullanım için uygun olan amortisörsüz bisikletlerdir. Son yıllarda hem önden hem de ortadan amortisörlü bisikletler ortaya çıkmıştır, bir bisiklette amortisör sayısının fazlalığı o bisikletin daha fazla yaylanması sonucunu doğurur ve yaylanan bisiklette sürücünün pedal gücü bisiklet tarafından yola aktarılamadan amortisörler tarafından harcandığı için sürücü farkında olmadan çok daha fazla efor sarfeder, erken yorulur. Dolayısı ile bisiklet alırken mutlaka kullanım amacınıza uygun bisiklet almanız sizin yararınızadır.  Dikkat edilmesi gereken noktalar;

  Bisikletler üretilirken belli ebatlar kullanılır, kişinin vücut ergonomisine uygun bisiklet üretimi pahalıdır ve eğer profesyonel sporcu değilseniz gereksizdir. Bisiklet alırken mutlaka bacak ve omuz ölçülerinize uygun bisiklet almanız gerekir aksi taktirde bisikletten maksimum faydayı almanız imkansız olur. Bu duruma en fazla maruz kalanların başında çocuklar gelir. Bu durumdan korunmanın tek yolu insan ve bisiklet ergonomisinden anlayan kişilerin tavsiyesi ile bisiklet almaktır, sadece bisiklet satan mağazalardan alışveriş yapmak bu sorunu ortadan kaldırır.


  Kullanım amacına uygun geometri ve lastikler seçilmezse sürücü yol ile uğraşırken farkında olmadan bisiklet ile de uğraşmak zorunda kalır, bu gibi durumlar kişilerin bisikletten erken soğumalarına sebep olur. Bu konulara da dikkat edilmelidir çünkü ülkemizin nüfus durumu, trafik sıkışıklığı vs. gibi nedenler ile bisiklet kullanımına şiddetle ihtiyacı vardır. Bisiklet kullanan kişilerin daha az sağlık problemi ile uğraştığı açıktır ayrıca böyle doğal güzelliklerle donatılmış bu cennet adada bisiklet kullanmamak bana göre doğaya saygısızlıktır.

  Diğer bir nokta da bisikletin parçaları ile ilgilidir. Daha dayanıklı parçaların fiyatı tabii ki fazla olur fakat bisikleti uzun yıllar kullanmak istiyorsanız biraz daha fazla parayı gözden çıkarmanız gerekir. Örneğin bisikletin göbeklerinin rulman olması bisikletin uzun mesafelere, çamura, suya, toza karşı dayanıklı olmasını sağlar. Son zamanlarda birçok dağ yolu asfaltlanmıştır ve buralarda bisiklet sürmek daha önce hiç olmadığı kadar keyifli hale gelmiştir. Buralarda keyifle bisiklet sürerken pedalların yerinden çıkması size cehennemi yaşatabilir.

  Bunlar gibi birçok problem sıralanabilir,tüm bu problemlerden sakınmanın tek yolu bisikletinizi marketlerden ya da hediyelik eşya mağazalarından değil, sadece bisiklet satan ve bakım / satış / servis konularında uzman kişilerin çalıştırdığı bisiklet mağazalarından satın almaktır.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş