Çanak Anten alırken nelere dikkat emeniz gerekir

Konusu 'Acemiler Diyarı' forumundadır ve guclusat tarafından 23 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Online

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  Evinize uydu anten sistemi kurarken, dikkat etmeniz gereken birinci nokta satın almakta olduğunuz çanak anteninizin çapı ve kalitesidir. Uydu anten sisteminde çanak çok önemlidir. Analog yayınlar için Dropsuz yani karıncalanma olmayan bir görüntü elde etmeniz yada Digital yayınlar için kesintisiz bir görüntü alabilmeniz için kaliteli bir çanak kullanmanız gerekir.Bugün piyasada çok çeşitli çanaklar satılmaktadır. Tüketicinin çanağın kalitesi hakkında bir yargıya varması çok güçtür. Bunun için öncelikle montajcınıza güvenmeniz ve onun önerilerine kulak vermeniz gerekmektedir.

  Çanak üretiminde firmaların amacı; en mükemmel geometriyi yakalamak olmalıdır. Bunun getireceği sonuç, anten yüzeyine paralel gelen, büyük, yüksek frekans dalgalarının odak noktasında toplanması ve dolayısıyla en mükemmel görüntünün elde edilmesi olacaktır. Bunun için çanak presleme tekniğinin ilkel koşullarda değil, yüksek teknolojik şartlarda yapıldığı markaları fiyat unsurunu birinci plana almaksızın tercih etmek gerekecektir.

  Piyasada parabol ve Offset olmak üzere çeşitli ölçülerde çanak üretilmektedir. Analog yayınlar için pek farketmesede Digital yayınları kesintisiz alabilmek için bu çeşitliliğe dikkat etmek gerekiyor. Değişen coğrafi şartlara uygun olarak firmalarca Galvaniz ve Alimünyum kullanılarak 65-120 cm arasında Offset anten üretimi yapılmaktadır.

  Sadece Anten ve bunun dizaynı değil, anteni oluşturan diğer aksamların da kaliteli olması gerekir. Antenin kaidesini oluşturan elemanlar en az 2mm kalığında, paslanmaz Galvaniz saçtan üretilmelidir. Bu sayede sadece anten üzerindeki rüzgar yüküne karşı gerekli dayanıklılık sağlanmakla kalınmaz, paslanmaya karşı kullanılan Galvaniz sac sayesinde anteninizi uzun yıllar sonrada kolaylıkla sökebilme ve başka bir yere nakletme imkanına sahip olursunuz.

  Uydu anten sisteminizde dikkat etmeniz gereken önemli bir unsurda LNBnizin kalite ve kapasitesidir. LNB, sisteminizin yayın frekansını uydudan alıp Receiverinize ileten bölümdür. Bunun için LNB seçiminizi de bilinçli yapmalısınız. Digital ve Analog yayınlar için farklı LNB ler kullanıldığını unutmamalısınız.

  Receiver seçiminde de kolay kullanım açısından arayacağınız özellikler; Kanal düzenleyebilme, Radyo kanallarını ayrı tuşla seçme, tek tuşla dil seçimi, tek tuşla TV listesi görme, Şifreli yayınları alıp alamama özelliği, görüntü dondurma gibi özellikler olmalıdır.

  Tüm bu bilgiler kulağınızda olsun. Ancak bizce en doğrusu uydu anten seçim ve montajını güvenebileceğiniz bir teknisyenle birlikte kararlaştırmanız olacaktır...
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle