CD Formatları

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 28 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  CD üzerine veri yazmada kullanılan çeşitli formatlar vardır. Bunlardan bazıları çokça kullanılmasına rağmen bazıları çoktan unutulmuş durumdadır. En yaygın kullanılan formatlar CD-DA (ses) ve CD-ROM (bilgisayar verisi)’dur.
  Video CD veya VCD ise, video görüntüsünü CD üzerine kaydetmek için kullanılan standart bir dijital formattır. VCD’ler VCD oynatıcıların yanı sıra hem kişisel bilgisayarlarda (PC) hem de DVD oynatıcılarda kullanılabilirler.
  VCD standardı 1993 yılında Sony, Philips, Matsushita ve JVC tarafından oluşturulmuştur. VCD görüntü çözünürlüğü NTSC için 352×240 piksel, PAL için ise 352×288 pikseldir. VCD MPEG-1 formatındadır. Ses MPEG Layer 2 (MP2) olarak kodlanmış; video görüntüsü 1150 kb/s, ses ise 224 kb/s çözünürlüktedir. Toplam resim kalitesinin VHS ile kıyaslanabilir düzeyde olması istenilmiştir.
  VCD’nin bit oranı yaklaşık olarak bir ses CD’sinin bit oranına eşit olduğu için; standart 74 dakikalık bir CD, 74 dakikalık VCD formatında video alabilir. SVCD ise Süper Video CD kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. DVD ile VCD arasındaki kalite boşluğunu doldurmak amacıyla geliştirilmiştir. SVCD’nin kalitesi MPEG-2 video kullandığı için ve yüksek çözünürlüğünden dolayı VCD’den daha iyidir. Ancak kalite diske yazılan data miktarı ile de orantılıdır. Diske yazılan data ne kadar az olursa kalite de o kadar yüksek olmaktadır. Bir SVCD diskin tam çözünürlük ve kalite altında tipik çalma (oynatma) süresi 35-40 dakikadır. SVCD diskler DVD oynatıcılarda veya CD-ROM veya DVD-ROM’lu kişisel bilgisayarlarda izlenebilir.
  Bunların haricinde bazı ülkelerde DVCD ve KVCD formatında CD’lerde kullanılmaktadır
   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle