• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

CD LERE FAZLA VERİ YAZDIRMA-Resimli anlatım

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Offline
#1
CD LERE FAZLA VERİ YAZDIRMA

Bazen 705 MB lik bir dosyayı 700 MB lik bir CD ye kopyalamamız gerekebilir. Özellikle müzik, film türü tek dosya halindeki verileri kopyalamamız gerektiğinde Cd lerdeki bu tür bir kısıtlama sorun yaşamamıza neden olacaktır.
Dosyaları DVd gibi daha büyük kapasitedeki veri yedekleme medyalarına yada sıkıştırma programları ile sıkıştırarak kopyalamak yerine Nero CD yazma programının ‘overburn’ seçeneğini kullanabiliriz. Tabi bu işlemin uzman kullanıcıların yapacağı bir işlem olduğunu unutmamalıyız

‘Overburn’ kelime anlamı olarak yakma anlamına gelir. CD ve DVD lere yakılarak yazılıyor. CD yazma işlemleri senelerdir belli standartlara oturmuş durumda, bu yüzden orta kalitede bir CD ye rahatlıkla overburn yapılması uygundur. Ama DVD ler için bunu söylemek şuan için mümkün değil. Bu işlem DVD ler için de sözkonusu değildir. DVD lerde yapılan Overburn işleminde DVD nin ancak kopyalandığı bilgisayarda açılmasına yada okunma sorunu yaşanmasına neden olur. Yine de DVD lere yapılacak overnburn işleminin yapılması ile ilgili püf noktalarından da bahsedeceğiz.

Veri bazında MB ve dakika bazında müzik kapasitesi, Cd’lerin üzerinde yazılıdır. Eğer yazmıyorsa(ki No-name tabir edilen Cd’lerde bu yazmaz) Nero uygulamasını çalıştırdıktan sonra Recorder menüsü altında yer alan Disc info adlı araç ile bu bilgiyi edinebiliriz.
Nero, bir CD’yi overburn ile yazdığınızda diskin kapasitesini yok sayarak kapasite aşımına olanak sağlar. Nero daki overburn seçeneğinin açık olup olmadığını anlamak için, soldaki menüden Audio CD’yi seçtikten sonra alt kısımdaki New düğmesini tıklayın.

Sağ kısımdaki ana pencere yazmak istediğimiz CD’yi sol tarafta ise bilgisayarımızdaki dosyaları gösterir. Yazdırmak istediğimiz dosyayı sol taraftaki gezgini kullanarak bulun ve sağ tarafa sürükle bırak yöntemi ile taşıyın. Overburn için 700 MB üzerindeki veri veya 80 dakikanın üzerinde müzik dosyası taşımanız gerekir.
Sınırı aşıp aşmadığınızı, alt kısımda yer alan durum çubuğundaki göstergeden anlayabiliriz. 700 MB sınırını aştığınızda gösterge kırmızı renge dönüşecektir. Overburn ile yazabileceğimiz kapasite, medyaya göre değişkenlik gösterir.

Yazacağımız dosyaları belirledikten sonra, standart çubukta yer alan file menüsünden Preferences seçeneğini tıklayın ve gelen pencereden üst tarafta bulunan sekmelerden Expert Features adlı uzman özellikleri menüsüne girin. Enable Disc-at-once CD overburning ibaresinin yanındaki kutucuk işaretli değilse işaretleyin. Varsayılan değeri 82 dakika olan bölüme deneme yapmak için 90 dakika girin ve onay için OK düğmesine tıklayarak pencereden çıkarız. Eğer yaptığımız işlemlerin yanlış olduğunu düşünüyorsak, restore düğmesi ile orijinal ayarlara dönebiliriz.

Hazırladığımız dosyaları yazdırmak için Nero program penceresinin üst kısmındaki burn düğmesini tıklarız ve bu noktadan sonra hazırladığımız işlemlerde değişiklik yapamayacağımız için son kontrollerimizi yapmadan Burn düğmesine basmamalıyız.
Yeni açılan pencere, derlememizin hangi hızda, kaç kopya basılacağı gibi detayları içerir. Overburn işleminin başarılı olması için Cd yazıcımızın maksimumu hızını kullanmayın. Ayrıca Buffer underrun protection kutucuğunun işaretli olduğundan, olası bir problemi önlemek adına emin olmanızda yarar var.

Yazma işlemine başlatmak için Burn düğmesine tıklarız ve karşımıza gelen yeni pencerede bir uyarı mesajı gelir ve bu uyarı sadece overburn gerektiren durumlarda Nero’nun devam etmek isteyip istemediğimizi sorar.
Hazırladığımız işlemler deki normalde yazılması gereken kapasite 703 MB ama yazılacak olan 784 MB lık kapasitedir. Ve süre olarak normalde 80 dakika olması gerekirken biz 89 dakikalık veri yazmaya çalıştığımızı gösterir. Devam etmek için Write overburn disc düğmesini tıklamamız yeterli olacaktır.

İşlem başarı ile tamamlanırsa Nero, Burn process successiful gibi bir mesaj verir ve işlemi sonlandırır.

Bu işlemlerden sonra oluşturduğumuz derlemeyi başka bir Cd ye yazdırmak istersek yapacağımız Burn again düğmesine tıklamamız yeterli olacaktır. Kaliteli bir DVD ye overburn ile dosya yazdırmak için yukarıdaki işlemlerin 5. adımında açıkladığımız Expert Features sekmesindeki Enable DVD overburning kutucuğunu işaretleyip, değer alanına yeni bir maksimum değer girin.
DVD’de, CD’de elde ettiğiniz oranda alan kazanamayabiliriz. Ayrıca bu sekmede yer alan Enable generation of short leadout kutucuğunu işaretleyerek, 12 MB kadar küçük taşmaları aşabilmek için gerekli ekstra alanı kazanabilirsiniz.

C.W.'den alıntıdır.