• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Dünyanın gözü bu ülkede olacak!

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
Offline
#1
Gana açıklarındaki petrol yataklarındaki 3 milyar varile yakın rezerv olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme:15 Aralık 2010 17:55
Batı Afrika ülkelerinden Gana, yeni keşfedilen petrol yataklarıyla bugün dünyanın en yeni petrol üreten ülkesi olmaya aday.
Son yıllarda bulunan en geniş rezervlere sahip olan ülkedaki Jubilee yataklarında bir milyar varilden fazla petrol olduğu tahmin ediliyor. Üretimden ilk yılda 400 milyar dolara yakın gelir elde edilmesi beklenirken yeni sektörle ilgili bazı endişeler yok değil.
Bu değerli kaynakların keşfinin ülkede yolsuzlukları tetiklemesi dile getirenlerin sayısı hiç de az değil.

Zengin petrol yatakları
Zira ülkede petrol sektörünün yönetimine ilişkin yeni yasaların kabul edilmesi gerekiyor. Gana hükümeti ise petrol gelirlerinin yönetimi ve bağımsız bir denetim mekanizmasına yönelik yasalar üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Jubilee yatağı dışında Eylül ayında keşfedilen ikinci bir petrol yatağında da 1,4 varil petrol olduğu düşünülüyor.
Gana'daki petrol yatakları dünya genelinde son yıllarda bulunan en büyük rezervler olarak kabul ediliyor. İngiltere merkezli Tullow Petrol şirketinin başını çektiği bir konsorsiyum, günde 55 bin varille işe başlayıp altı ay sonra bu rakamı günde 120 bin varile çıkarmayı umuyor.