• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Dünyanın ilk 15 mermili pompalı silahı

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Online
#1
Türk şirketi Utaş Makine Sanayi, savunma sanayinde büyük bir başarıya imza attı.

Şirket, dünyanın ilk 14+1 mermi atar pompalı silahını üretti. Yüksek kapasiteli 12 kalibre yivsiz tüfek, henüz piyasaya çıkmadan büyük ilgi gördü. Dünyanın dört bir tarafından talep yağan silaha en dikkat çekici teklif, Amerika Polis Teşkilatı ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'dan geldi. ABD'nin güvenlik kurumları, şirketten silahın bir an önce üretilmesini istiyor. Utaş Makine Sanayi Genel Müdürü Abdullah Güzeldere, silahın Amerikan ordusunun test merkezi olan US Training Center'da denenerek bütün testlerden başarıyla geçtiğini söyledi. Güzeldere, "Amerikan Polis Teşkilatı ve FBI ile satış bağlantısı yaptık." dedi.

Son yıllarda Türk savunma sanayi büyük gelişme gösteriyor. Birbiri ardına devreye giren tank projelerinden sonra silah üzerine de ciddi çalışmalar yapılıyor. Konya Beyşehir'de av tüfeği üreten Utaş, 3 yıllık bir çalışma sonucu piyasadaki savunma silahlarının iki katı mermi atma kapasitesine sahip pompalı tüfek tasarladı. Tamamen Türk yapımı olan silahın seri üretimine, İstanbul'daki savunma fuarında yapılacak tanıtımın ardından başlanacak. Tek seferde sağlı sollu 14 mermi atabilen silaha, FBI'ın dışında BAE, Suudi Arabistan, Tayland, Filipinler, Rusya, İngiltere, Ukrayna'dan büyük talep var. Şirket, 20 ülkeyle de satış görüşmeleri yapıyor. Dünyanın peşinde koştuğu silaha Türkiye'den henüz bir talep gelmedi.

Silahın 14+1 atması özellikle polislere baskınlarda önemli avantaj sağlıyor. Kısa ve hafif olması da taşınmasını kolaylaştırıyor. Uzunluğu 0,72 metre olan silahın ağırlığı ise sadece 3 kilogram. Ayrıca silahın kendi içinde lazeri de mevcut. Piyasada yivsiz tüfeklerin birçok çeşidinin bulunduğunu belirten Utaş Makine Sanayi Genel Müdürü Abdullah Güzeldere, "Bunlar genellikle 4+1 veya 7+1 kapasiteli. Bizimkisi ise 14+1. Yani iki katı kapasiteye sahip. Savunma ve taktik amaçlı bir tüfek. Bu yüzden daha çok asker ve polise hitap ediyor." bilgilerini verdi. İmalatında özel hammaddeler kullanıldığı için piyasadaki benzerlerinden üç kat daha hafif olduğunu aktaran Güzeldere, silahın uluslararası patentini de aldıklarını kaydetti.

Tanıtım için beş numune yaptıklarını, seri üretime geçince en büyük müşterilerinin Amerikan güvenlik kurumlarının olacağını dile getiren Güzeldere şöyle devam etti: "Amerikan polisinin şu anda kullandığı model çok uzun, polis arabasının tavanına kadar uzanıyor. Bu kısa olduğu için yer kaplamıyor. Yüksek kapasiteli ve hafif olması da Amerikan güvenlik kurumları tarafından çok beğenildi. Talepleri daha rahat karşılamak için Amerika'da da üretim ruhsatı aldık. Eylül ayında imalata geçeceğiz."

Güzeldere, ilk sene 15-20 bin adet satmayı planladıklarını belirtirken, "Silahın otomatiğini de ürettikten sonra satışlarımız daha da artacak. 2012'den sonra satış adedini 50 bine çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

Abdullah Güzeldere, sektörde 10 yıldır faaliyet gösterdiklerini, Türkiye'deki üretimlerini Konya Beyşehir'deki kendi fabrikalarında yapacaklarını da sözlerine ekledi. CİHAN

[video=youtube;hNIDswFbl3c]http://www.youtube.com/watch?v=hNIDswFbl3c&feature=related[/video]

UTS-15 taktik tüfeği, 2 3/4” ve 3” magnum mühimmat için 18.5” namlu haznesine sahip toplam uzunluğu 28.3” olan ve dönüşümlü olarak 7 fişek atabilen ya da şarjörler arasında seçim yapılabilen 12 ga.’lık bir pompalı tüfektir. Temel olarak fiber takviyeli enjeksiyon dolgulu polimerden yapılmış olan UTS-15’in ağırlığı sadece 2.7 kg’dir ve bu da hızlı nişan almayı ve tutuşu kolaylaştırmaktadır. Silahın üzerinde yer alan picatinny rayı hem demir hem de optik nişan tertibatlarının takılmasını mümkün kılmaktadır ve değiştirilebilir şoklar için Beretta tarzı namlu dişlisiyle birleştiğinde UTS-15’in her türlü durum ve şarta adapte olabilmesini sağlamaktadır (resimdeki nişan tertibatları ve şok dahil değildir).

UTAS TURK | UTS-15 | www.utasturk.com | Utas, Uts-15, Uts15, Fire Arms, arms design, arms engineering, arms manufacturer, turkey arms, hunting arms, navy arms, military arms, fire, utasturk, turk utas
 

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Online
#2
Utaş Makine Sanayi

UTAŞ, silah tasarımı, mühendisliği ve OEM üretimi konusunda uzmanlaşmış bir Türk şirketidir. UTAŞ, tasarımları ile en iyi ateşli silah tasarım şirketleri arasında bulunmakla birlikte 2006 ve 2007 yıllarında NRA’nın American Rifleman Dergisi tarafından “Yılın Silahı” adaylığına layık görülmüştür. UTAŞ mükemmel tasarımlarıyla ödüller kazanmaya devam ederken şirketin kalbi yeniliğe dayanmaktadır.
Yenilikçi mekanik tasarımı, yenilikçi üretim süreçleri ve silahlarda kullanılan yenilikçi materyaller UTAŞ’ı tanımlayan özellikler olarak ön plana çıkmakta ve şirketi bu sektördeki diğer firmalardan ayırmaktadır. Çok sayıda patentli tasarım yeniliğinin yanı sıra yeni UTS-15 askeri ve polis mücadele tüfeği, 100% polimerden yapılmış kubuza sahip ilk tüfek olma özelliğine sahiptir. Aslında tüfeğin %80’inden fazlası fiber destekli enjeksiyon kalıplı polimerden üretilmiştir. Elbette ki silahlarda yeni hafif materyallerin kullanılması mükemmel bir mühendislik kabiliyeti ile desteklenmelidir ki bu da UTAŞ’ın uzman olduğu bir konudur.
UTAŞ’ın tasarım stüdyosunda silah tasarım ekibi, bir silah konseptini hayata geçirebilmek için bir 3-D CAD/CAM bilgisayar tasarım programı ile çalışmaktadır. Her bir parça bilgisayar programında konsept haline getirildikten sonra UTAŞ mühendisleri ilgili parçayı değerlendirmekte ve imalat süreci ve materyali konusunda tavsiyelerde bulunmaktadır. Dolayısıyla, bütün silahlar, ilgili kullanım amacı için en iyi silahı üretebilmek amacıyla tasarımı, mühendisliği ve üretimi birleştiren bir ekip ruhu ile geliştirilmektedir. Bu ekip yaklaşımından doğarak üretime geçen UTS-15, ormanda hızlı nişan alma fonksiyonu ya da evde korunma amacıyla sadece 29” toplam uzunluk ve 15 mermi kapasitesi ile eşsiz bir pompalı tüfektir ve çift seçilebilir şarjörü sayesinde duruma en uygun merminin seçilmesini sağlamaktadır. Opsiyonel bir yerleşik LED projektör ve lazerli gece görüşü nişan alma ve ateş etme kabiliyeti sağlarken fiberle güçlendirilmiş polimer yapısı, şartlar ne kadar zor olursa olsun UTS-15’in çalışmaya devam etmesini sağlamaktadır. İster sahada ister evde olsun, UTS-15’ten daha hızlı bir şey yoktur.