Dirençlerin kullanım alanları

Konusu 'Genel Elektronik' forumundadır ve guclusat tarafından 24 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  Dirençlerin Kullanıldığı yerler.


  Aslında dirençler en basitiyle en sık rastlanan kullanımı diğer bir elemanı koruma işidir. bu basit kullanım tüm devrelerde karşımıza çıkar. en bariz örneği şudur ki, bir led yakılacak olan ortamda ledin üzerinden fazla akım geçmemesi için ve bozulmaması için led önüne seri bir direnç bağlar ve bu sayede ledi aşırı akımdan korumuş oluruz. (Akım - Gerilim bölücü)

  Fakat dirençler akımı yada gerilimi sabitlemek gibi bir amaç için kullanılmazlar. gerilimin belli bir değeri geçmemesini istediğimiz durumlarda bu işi zener diyotları kullanarak yaparız.

  Bildiğimiz gibi dirençler akıma karşı direnen elemandır. dirençleri genelde devreden geçen akımı sınırlandırmak istediğimiz yerlerde kullanırız.

  Direnç devreye paralel bağlandığında akım bölünür, seri bağlandığında ise gerilim bölünür.

  bunun dışında dirençler bazı devrelerde akım dalgalanmalarını absorbe etmek içinde kullanırlar.

  Telli Dirençlerin kullanım alanları:

  Yüksek akım gerektiren devrelerde ve özelliklede Güç Kaynağı devrelerinde, karbon dirençlerin kaldıramayacağı yüksek Watt´lı cihazların yapımında kullanılırlar. Tellerin çift katlı sarılmasıyla endüksiyon etkisi kaldırılabildiğinden yüksek frekans devrelerinde tercih edilir. Küçük güçlülerde ısınmayla direnci değişmediğinden ölçü aletlerinin ayarında etalon (örnek) direnç kullanılır.

  Reostanın başlıca kullanım alanları:

  Laboratuarlarda etalon direnç olarak, yani direnç değerlerinin ayarlanmasında ve köprü metodunda direnç ölçümlerinde, değişken direnç
  gerektiren devre deneylerinde, örneğin diyot ve transistor karakteristik eğrileri çıkarılırken giriş, çıkış gerilim ve akımlarının değiştirilmesinde
  ve benzeri değişken direnç gerektiren pek çok işlemde kullanılır.

  Film dirençlerin kullanıldığı yerler:

  Film dirençler toleransı en küçük olan dirençlerdir. Yani, istenilen değer tam tutturulabilmektedir. yüksek akımda bile değeri pek değişmemektedir. Bu yüzden film dirençler, hassas direnç gerektiren elektronik devrelerde çok kullanılan bir direnç türüdür.

  Potansiyometrelerin başlıca kullanım alanları:
  Ön ayar için
  Genel amaçlı kontrol için
  İnce ayarlı kontrol için
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle