Domain (alan adı) almada ciddi tavsiyeler

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Bunları bilmiyordum! Bilsem ne olacak sanki her gün alan adı alıyorum. Ama en azından başkaları burayı okur da daha bilinçli alışveriş eder.

1. Domain ile hosting hizmetini aynı yerden almayı ben daha pratik buluyor idiysem de bu yanlışmış. Deniyor ki alan adınızı hosting hizmeti aldığınız yerden almayın. Hiç belli olmaz bir şekilde sizin sitenizi silelerse veya firma yok olursa alan adınız da elden gider!
Onun için alan adınızı en güvenilir yerlerden almanızda büyük yarar var. Güvenli bulunan bazı yerlerin Google tarafından verilen listesi:

1- GoDaddy
2- Enom
3- Moniker
4- Register.com
5- 1and1
6- Network Solutions
7- Yahoo! Small Business
8- My Domain
9- Domain Direct
10- Name.com

2. Archive.org sitesinden tercih ettiğiniz alan adınızın “geçmişte” kullanılıp kullanılmadığını araştırın. Sonuç yoksa iyi. 3. maddeye geçin. Varsa ve yine de o alan adını almakta kararlı iseniz şunu yapacaksınız: Google’dan araştıracaksınız ki arşivlenmiş linkleri var mı öğrenesiniz..
Google arama çubuğuna site:alanadı-adresiniz gibi yazarak araştırın.
Sonuç çıkmazsa iyi bir şey. Ama eğer sonuç çıkarsa… Google açısından bu alan adı ile ilgili güvenlik sorunu olabilir.

3. Alan adınız(daki kelime) Google Adsense tarafından ban’lanmış mı Adsense Sandbox ile araştırın. Sadece alan adınızdaki kelimeyi yazın ve “Show Google Ads” düğmesine tıklayın. Eğer Google reklamları görünürse sorun yok demektir.

Geri
Yukarı