1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Dünya basınında cumhurbaşkanı seçimi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve guclusat tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.086
  Ödül Puanları:
  48
  Türkiye'de düzenlenen cumhurbaşkanı seçimi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupa basınında geniş yer aldı.
  ALMAN BASININDA
  Alman basını, seçime ilişkin haberleri ve sonuçları kısa aralıklarla okuyucularına duyurdu. Spiegel Online internet sitesi manşetinde yer alan "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala zaferini kutlamaya hazırlandığı belirtilerek, "Türkiye güçlü adam için karar verdi" ifadesini kullanıldı.
  Erdoğan'ın ilk turda cumhurbaşkanı seçimini kazandığını ifade edilen haberde, Türkiye'de cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçildiği hatırlatıldı. Haberde, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı görevini daha farklı yapmayı planladığı vurgulandı.
  Die Welt gazetesinin internet sitesinde ise Başbakan Erdoğan'ın yüzde 50'den fazla oy alarak seçimi kazandığı ifade edildi. Gazete, Türkiye'de bugüne kadar cumhurbaşkanlığı makamının temsili bir makam olduğunu ancak Erdoğan'ın bunu temsilden daha çok icracı bir makam haline getirmeyi istediği kaydedildi.
  Bild gazetesi de "Türkiye seçimini yaptı" başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Edoğan'ın yüzde 50'inin üzerinde oy alarak cumhurbaşkanı seçildiğini belirterek, "Türkiye'de cumhurbaşkanlığını favori isim kazandı" yorumu yapıldı.
  Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kariyerinin doruğunda olduğu belirtildi. Haberde, "Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan hayatının en önemli amacına ulaştı" ifadesine yer verildi.
  İNGİLİZ BASININDA
  İngiliz yayın kurumu BBC'de yer alan haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı seçimini kazandığı, oyların yüzde 52'sini aldığı kaydedildi.
  2003 yılından bu yana Başbakan olan Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini genişletmek istediği belirtilen haberde, "destekçilerinin Erdoğan'a ekonomiyi güçlendirdiği ve Türkiye'nin muhafazakar kesimine söz hakkı verdiği için saygı gösterdiği" belirtildi.
  Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini Ankara'dan izleyen BBC muhabiri Mark Lowen ise "Irak, Suriye ve Ukrayna'daki krizlerin arasında sıkışan ve Batı'nın önemli bir müttefiki olan Türkiye'de kim cumhurbaşkanı seçilirse önemli bir jeopolitik pozisyonda olacaktır" yorumunda bulundu.
  Financial Times (FT) gazetesi de "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazandı" başlıklı haberinde, "Anadolu Ajansı'nın Erdoğan'ı seçimin galibi ilan ettiğini, Erdoğan'ın oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığını, böylece cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tura ihtiyaç kalmadığını" bildirdi.
  Haberde ayrıca, "Ortadoğu ve Avrupa'daki yeri dikkati alındığında bu seçim Türkiye için potansiyel bir dönüm noktası olarak görülüyor" ifadesi yer aldı.
  Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde de "Bugünkü açık zafer Erdoğan'ın Türkiye'ye hakimiyetini pekiştirecek ve birçok kişinin de gördüğü gibi Erdoğan'ın iktidardaki en zor yılına son verecek" yorumu yapıldı.
  FRANSA BASININDA YOĞUN İLGİ
  Fransa basını da Türkiye'deki seçimleri yakından takip etti. Le Figaro gazetesinin internet sitesinde, "12 yıllık iktidar boyunca yıpranan Erdoğan'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu, Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini artırmaya yönelik planlarını da saklamaktan çekinmediği" yazıldı.
  Le Parisien ise 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın seçimlerin favorisi olduğuna dikkati çekerken, muhalefet adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ancak yüzde 39 oranında oy alabildiği belirtildi.
  AFP de Başbakan Erdoğan'ın seçimden galip ayrılmasının şaşırtıcı olmadığı yorumunda bulundu. Erdoğan'ın tüm eleştirilere rağmen popülaritesini kaybetmediğine işaret edilen haberde, İhsanoğlu'na "büyükbaba" benzetmesi yapıldı. Haberde, "fotojenik gülümsemesiyle akıllarda yer eden" 41 yaşındaki Demirtaş'ın ise beklediği oyu alamadığını kaydetti.
  İTALYA BASINI
  İtalyan haber ajansı ANSA, “Türkiye’de, Erdoğan ilk turda yeni cumhurbaşkanı seçildi” başlıklı haberinde, Erdoğan’ın zaferini ilan ettiği belirtildi. ANSA’nın haberinde, “Bu oylamayla yeni bir Türkiye ortaya çıkacak” yorumu yapıldı.
  İtalyan AGI haber ajansı da “Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı: 21.yüzyılın sultanı” başlığıyla Erdoğan’ın zaferini duyurdu.
  Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, “Türkiye’de Erdoğan cumhurbaşkanı seçildi. Oyların yüzde 50’sinden fazlasını fethetti” başlıklı haberinde Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimini ilk turda kazandığını okuyucularına aktardı.
  Corriere della Sera gazetesi de “Türkiye’de değişen bir şey yok: Erdoğan seçimi kazanıyor” başlığıyla Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimini kazandığını duyurdu.
  La Stampa gazetesi de Başbakan Erdoğan’ın hayatının rüyasını gerçekleştirdiği ve Atatürk’ün kurduğu Türkiye’de halk oyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu ifade edildi.
  RaiNews24 kanalı Erdoğan’ın seçimi yüzde 50’nin üstünde oy alarak kazandığını belirtirken, Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından sultanların camisi olarak bilinen Eyüp Sultan’a giderek dua ettiğini son dakika gelişmesi olarak duyurdu.
  İSVİÇRE BASINI: "BU SEÇİM TÜRKİYE TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI"
  İsviçre'de yayımlanan Neue Züricher Zeitung gazetesi, oyların salt çoğunluğunu alarak cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan'ın bundan sonra elindeki gücü artırabileceğine işaret etti. Gazete, Erdoğan'ın en önemli hedeflerinden birinin yeni bir anayasa yapmak olduğunu yazdı.
  Tages Anzeiger gazetesi ise "bu seçimin Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu" belirtti. Cumhurbaşkanlığının şu ana kadar temsili bir makam olduğuna işaret eden gazete, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı yetkilerini artıracağını söylediğini kaydetti.
  Tribune de Geneve gazetesi ise Erdoğan'ın seçim öncesi araştırmalarda da öngörüldüğü gibi cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığını bildirdi. Erdoğan'ın 2023 yılına kadar cumhurbaşkanı kalabileceğine işaret eden gazete, Erdoğan'ın seçim zaferinin 2013'te Türkiye'de yaşanan pek çok protesto gösterisinin ardından gerçekleştiğini anımsattı.
  HOLLANDA BASINI
  Seçim sonucunu “Erdoğan Türkiye’nin cumhurbaşkanı” başlığıyla veren Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazandığını bildirdi. Erdoğan’ın yüzde 52 oy alarak seçimi galip bitirdiğine yer verilen haberde, “Erdoğan yüzde 50’den fazla oy aldığı için seçimin ikinci turuna gerek kalmadı” ifadesi kullanıldı. Haberde, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ise yüzde 39 oranında oy aldığına dikkat çekildi.
  ANP haber ajansı ise “Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesinin yeni cumhurbaşkanı olduğunu” duyurdu. Ajans, Erdoğan’ın oyların yüzde 52’sini en rakibi İhsanoğlu’nun da yüzde 38’ini aldığını yazdı.
  BULGARİSTAN BASINI: "KARİZMATİK POLİTİKACI ERDOĞAN"
  Bulgaristan'ın en popüler medya kuruluşlarından Bulgaristan Ulusal Radyosu'nda (BNR) yer alan haberde, Başbakan Erdoğan'ın beklenen bir sonuç aldığı belirtilerek, "Karizmatik politikacı Erdoğan rakiplerini daha ilk turda yenmeyi başardı" ifadesi kullanıldı.
  Dnevnik gazetesi de "Türkiye’nin en güçlü politikacısı seçimleri kazandı" başlıklı haberinde kesin olmayan sonuçlara göre Erdoğan’ın ikinci tura gitmeden yeni makamına oturacağı kaydedildi.
  Yüksek tirajlı "24 Saat" ve "Trud" gazeteleri de Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turdaki seçim zaferinin "tartışmasız olduğunu" yazdı. Her iki gazete de Erdoğan'ın en büyük rakibi Ekmeleddin İhsanoğlu’na çok büyük fark attığını vurguladı.
  Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) ve Devlet Haber Ajansı (BTA) da seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasından bir süre sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazandığını duyurdu.
  "EN POPÜLER SİYASETÇİ"
  İspanya'nın sol görüşlü gazetelerinden El Pais "Erdoğan, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde etti" ifadesini başlığına çıkardı. El Pais, Erdoğan'ın ikinci tura gerek kalmaksızın cumhurbaşkanı olacağını yazdı.
  "Erdoğan ilk turda seçimleri kazanıyor" başlığını atan El Mundo gazetesi de oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığı açıklanan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olacağını belirtti. Diğer gazetelerden ABC, "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazanıyor", La Razon "Erdoğan, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçimlerini ilk turda kazanıyor", La Vanguardia "Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanı seçimlerini mutlak çoğunlukla kazanıyor" ifadelerini başlıklarına çıkardı.
  İspanyol basını genel anlamda AKP'nin 2002 yılından bu yana tüm seçimleri kazandığına ve Erdoğan'ın ülkedeki en popüler siyasetçi olduğuna vurgu yaptı.
  İspanyol devlet televizyonu TVE de Türkiye'de cumhurbaşkanının ilk defa halkın oyuyla belirlendiğini hatırlatarak, açıklanan sonuçlara göre Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olacağını kaydetti. Erdoğan'ı "ılımlı, muhafazakar lider" olarak nitelendiren TVE, Türkiye'de muhalefetin korkuları olduğunu ifade etti.
  YUNANİSTAN BASINI: "SÜRPRİZ DEĞİL"
  Yunanistan resmi haber ajansı Atina Haber Ajansı, cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili haberinde "Erdoğan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu" başlığını kullandı. Haberde, Erdoğan'ın ilk turda galip geldiği ifade edildi.
  Yunanistan'da en çok takip edilen haber sitelerinden News247 konu ile ilgili haberinde "Yeni bir Türkiye vaat eden Erdoğan önde gidiyor" başlığını kullandı. Seçimin "tarihi" olarak nitelendirildiği haberde, "Erdoğan'ın galip gelmesi sürpriz değil" ifadesi yer aldı. Kathimerini gazetesi ise "Sonuçların böyle olacağı daha önce de anketlerle gösterilmişti" diye yazdı. Erdoğan'ın oy kullandıktan sonra çekilmiş fotoğrafının kullanıldığı haberde, yayın yasağının kalkmasıyla Anadolu Ajansı'nın seçim sonuçlarını duyurduğu kaydedildi. Zougla haber sitesi ise "İlk turda Erdoğan'ın galibiyeti" başlığını kullanarak, üç aday hakkında bilgi verdi.
  "ÜLKE TARİHİNDEKİ EN GÜÇLÜ LİDERLERDEN"
  Kanada’nın resmi yayın kuruluşu CBC televizyonu, sabah saatlerinden itibaren vermeye başladığı haberlerinde, Türkiye’deki seçime önemli yer ayırdı. Erdoğan’ın, ülke tarihindeki en güçlü liderlerden biri olduğuna yer verilen haberlerde, “Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkedeki birçok kurumun yöneticilerini atama yetkisine de sahip olacak. Erdoğan’ın ülke anayasasını değiştirme isteği de biliniyor” ifadesi kullanıldı..
  Kanada’nın bir başka ulusal televizyon kanalı CTV de gün boyu yayınlanan haber bültenlerinde, Anadolu Ajansı’nın verilerine dayanarak Erdoğan’ın ülkenin en güçlü makamına seçildiğini duyurdu.
  RUSYA BASINI
  Rus haber kanalları da sabah saatlerinden itibaren bültenlerinde cumhurbaşkanı seçimine ilişkin haberler yayınlarken, zaman zaman Türkiye'deki muhabirlerine bağlanarak son gelişmeleri aldı.
  Rus resmi haber kanalı Vesti-24 "Türkiye'deki ilk doğrudan cumhurbaşkanı seçimi" spotuyla yer verdiği haberlerde, oy kullanan vatandaşların görüntülerini yayınladı. Kanal Türkiye'de ilk defa düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülke için önem taşıdığına vurgu yaptı. Ayrıca adayları tanıtıcı bilgiler verdi.
  Rus haber ajansı Ria-Novosti ise seçimlerle ilgili hem ön haberler verdi, hem de seçim sonuçlarını aralıklarla duyurdu. Rus resmi haber ajansı İtar-Tass da seçimle ilgili verdiği haberlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başta olmak üzere siyasi liderler ve önemli kişilerin sandık başı açıklamalarını kullandı. Ayrıca gazetelerin internet siteleri ve portallarda ajansların geçtiği haberleri sıklıkla yayınladı.
  ABD BASINI
  Türkiye'de gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçimi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12.Cumhurbaşkanı seçilmesi ABD basınında geniş şekilde yer aldı.
  New York Times gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın ''balkon konuşması''nın ardından yayına verdiği haberinde, Türkiye'de son 10 yıldan fazla bir süredir etkin olan Erdoğan'ın "kolay bir seçim zaferi kazandığının görüldüğünü ve ülkenin gelecek 5 yıllık siyasi hayatında da dominant" olmaya devam edeceğini belirtti.
  Başbakan Erdoğan'ın yüzde 52'ye yakın oy alarak ülke tarihinde ilk kez seçimle cumhurbaşkanı olduğunun altını çizen gazete, daha önce ''temsili'' olan cumhurbaşkanlığı makamının artık, Erdoğan'ın halk tarafından seçilmesiyle daha fazla güç kullanılan bir yer haline gelebileceğini aktardı.
  Başbakanlığı döneminde askeri vesayeti gerilettiğini, ülke ekonomisini iyileştirdiğini yazan gazete, daha önce mağdur olan bazı kesimlerin Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde daha geniş imkanlara kavuştuğunu belirtti.
  ASSOCİATED PRESS
  Amerikan haber ajansı AP, Erdoğan'ın ilk kez halk tarafından yapılan seçimde birinci turda zaferini ilan ederek en az 5 yıl daha ülkenin başında yer almayı garantilediğini yazdı.
  Haberde, seçim sonucunun Erdoğan'a, cumhurbaşkanı yetkilerini güçlendirmeye yönelik planlarını hayata geçirmeye imkan sağlayacağı yorumunda bulunuldu. Anadolu Ajansı'nın duyurduğu seçim sonuçlarını haberine yansıtan AP, sonuçların sürpriz olmadığı ve Erdoğan'ın bu sonucu, cumhurbaşkanının yürütme gücünü artırma planlarını hayata geçirmede kesin bir yetki olarak göreceği yönünde uzman görüşlerine yer verdi. Erdoğan'ın ülkede birçokları tarafından Türkiye'yi ekonomik refah dönemine götürmede öncülük eden bir halk adamı olarak kuvvetle desteklendiğine dikkati çekilen haberde, ancak Erdoğan'a, gücü tek elde toplayarak giderek daha otokratik bir liderlik gösterdiği yönünde eleştirilerin de bulunduğu anımsatıldı. Haberde, Londra'daki Chatham House adlı düşünce kuruluşu uzmanı Fadi Hakura'nın, seçim sonuçlarının, Erdoğan'ın yönetim tarzında olsun, iç ve dış politikada olsun Türkiye'nin izlediği çizgiyi değiştirmeyeceği şeklindeki görüşüne de yer verildi. AP daha sonra güncellediği haberinde Erdoğan'ın "balkon konuşması"ndan ayrıntılara yer verdi.
  WALL STREET JOURNAL
  Wall Street Journal gazetesi de Erdoğan'ın seçimi çok rahat kazandığına değinerek, bu sonucun Erdoğan'ın iktidarını daha da sağlam biçimde pekiştireceğini yazdı.
  Gazete, seçim sonucunun Erdoğan için en büyük seçim zaferi olduğunu ve "yeni bir Türkiye" yaratma sözünü hayata geçirmede kendisine güçlü bir yetki verdiğini belirtti. Haberde, "Cumhurbaşkanı makamının yetkilerinin genişletilmesinin, NATO'nun bir üyesi ve güneyde Suriye, Irak, Gazze ve kuzeyde Ukrayna gibi ihtilaflarla dolu bir bölgede Washington'ın kilit bir müttefiki olan Türkiye'deki siyasi gücün yapısını değiştirebileceğine" işaret edildi.
  CNN
  Ünlü Amerikan televizyon kanalı CNN, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçim sonuçlarıyla ilgili haberini, Anadolu Ajansı'na dayandırarak, ''Türk Başbakanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığını kazandı'' başlığıyla verdi.
  CNN'nin internet sitesindeki haberinde, ''Anadolu Ajansı'na göre, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, oyların büyük bir çoğunluğunu alarak, ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanı olacak'' ifadesi kullanıldı.
  Başbakan Edoğan'ın zafer konuşmasındaki ''Milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz, ülkemize hizmete devam edeceğiz'' sözlerinden alıntı yapılan haberde, Erdoğan'ın seçimin ardından İstanbul'da yaptığı ''İleri demokrasi ve demokrasi standartlarının egemenliği için mücadeleye devam edeceğiz'' açıklamasına da yer verildi.
  Los Angele Times gazetesi, ''Resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığını Erdoğan kazandı'' başlığıyla verirken, Başbakan Erdoğan'ın ''derin bir bölgesel kargaşa zamanında kapsamlı etkileri olacak bir güç üssü olduğunu pekiştirdiği'' ifadesine yer verildi.
  USA Today gazetesi, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven'in, Türk seçmenlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ülkenin doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak seçtiğini bildirdiği belirtildi. Güven'in resmi sonucun bugün açıklanacağı bilgisine yer verilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın, ''halk sandıkta iradesini gösterdi'' ifadesine yer verildi.

  http://www.trthaber.com
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Dünya basınında cumhurbaşkanı
 1. guclusat
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.145
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  482
 3. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  526
 4. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  490

Sayfayı Paylaş