1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Elektrikli Sinek Öldürücü Cihazlar Nasıl Çalışır

Konusu 'Genel Elektronik' forumundadır ve guclusat tarafından 4 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Mikropları taşıyarak insan sağlığını tehlikeye düşüren sineklere karşı çeşitli koruyucu önlemler bulunmaktadır. Kimyasal önlemler sineklerle etkin bir mücadele olmasına karşın aynı zamanda insan hayatına da zarar verebilmektedir. Bu nedenle hem insan sağlığına zarar vermeyen hem de sineklerle etkin bir mücadele yöntemi olan elektrikli sinek öldürücü cihazlar yapılmıştır. Marketlerde, kasaplarda sıklıkla gördüğümüz bu cihazlar sineklerin dikkatini çekerek sinekleri kendine çeker ve elektrik yardımıyla sinekleri öldürür. Aşağıdaki şemada bir elektrikli sinek öldürücü cihazın basit yapısı görülmektedir.


  [​IMG]
  Elektrikli Sinek Öldürücü Şeması  Yukarıdaki şemaya bakıldığında görülmektedir ki sistem temel olarak ultraviyole lambalardan ve yüksek gerilim ağından oluşur. Çok basit bir yapısı olan cihazın şekli üzerinden çalışmasını anlatırsak şöyle çalışır;
  Fazdan gelen akım sigorta üzerinden geçerek balast yardımıyla UV lambaların yanmasını sağlar. UV lambalar sinekleri cihaza çekmek için ışık yayarlar. UV lambaların dış kısmında iletken bir ağ bulunmaktadır. Bu ağ da yüksek gerilim trafosu tarafından beslenir ve ağ etrafında yüksek elektrik alan bulunmaktadır.
  UV ışıkları tarafından çekilen sinekler cihaza geldiklerinde yüksek gerilime kapılarak ölürler ve bu sayede ortam sineklerden kurtulmuş olur.
   

Sayfayı Paylaş