1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

ELEKTRONİK YAZILIMLARI – ÇİZİM PROGRAMLARI

Konusu 'Elektronik programlar / Electronic programs' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 3 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  QELECTROTECH
  Qelectrotech, qt arayüzü ile hazırlanmış, geniş bir kitaplığı bulunan elektrik, elektronik ya da mekanik çizimler yapabileceğiniz. Kitaplığını kolaylıkla düzenleme ve geliştirme imkanı sunan kullanımı kolay ve gelişmiş bir yazılım.

  [​IMG]

  www.qelectrotech.org

  XCİRCUİT
  XCircuit, X11 grafik arayüzüne göre geliştirilmiş görünüş olarak çok etkileyici olmasada geniş bir grafik kitaplığına sahip olması ve daha önemlisi yapılan çizimin SPICE için netlist dosyasını oluşturması en büyük artıları.

  [​IMG]

  www.opencircuitdesign.com/xcircuit/index.html

  PCB
  PCB yazılımı, gEDA paketinin baskı devre çizim uygulaması. Basit ve kullanışlı bir yazılım olan PCB yazılımı otomatik yol çizimi, net list gibi özellikleri olsada daha çok biraz gelişmiş board maker programı kıvamında

  [​IMG]

  http://pcb.geda-project.org/

  GSCHEM
  gSchem, gEDA’nın şematik çizim programı. Son derece geniş bir kitaplığı olan yazılımla yapılan çizimlerin net list dosyasını PCB programına aktararak baskı devre çizimini daha kolay ve hatasız çizebiliyorsunuz.

  [​IMG]

  http://www.geda-project.org/

  FRİTZİNG
  Fritzing’i eminim çoğunuz duymuşsunuzdur. Özellikle Arduino’nun popülaritesinin artmasıyla fritzing’de arduino kullananlar arasında ortak bir dil gibi oldu. Fritzing’in ilginç tarafı diğer yazılımlardan farklı olarak bread board üzerindeki tasarımı çizebiliyor ve bu tasarımın şematik ya da pcb çiziminide oluşturabiliyorsunuz. Diğer bir nokta ise Fritzing kitaplığında hazır devre kitleri barındırıyor. Buda yukarıda anlattığımız gibi özellikle arduino tasarımcıları için devre paylaşımlarında çok büyük rahatlık sağlıyor.

  [​IMG]

  www.fritzing.org

  TİNYCAD
  TinyCAD, Qelectrotech’e benzer bir program. Hatta windows için olan muadili denebilecek kadar benzer. Kitaplık ve kullanışlılık yönünden beni pek çok yazılımdan (özellikle ticari) daha memnun ettiğini söyleyebilirim.

  [​IMG]

  http://sourceforge.net/projects/tinycad/

  KİCAD
  KiCAD için tatlıyı sona sakladık desek yeridir :) KiCAD tartışmasız açık kaynak kodlu en büyük elektronik çizip paketlerinden biridir (ki bana göre en büyüğü) Yazılımda şema, pcb ve gerber uygulamaları birlikte geliyor. PCB yazılımı 3 boyutlu görünümü destekliyor. 3 Boyutlu görünüm için yine açık kaynak kodlu wings3d kullanılıyor. Böylelikle kitaplığınızı geliştirmek istediğinizde sizi herhangi bir lisans ihlaline ya da anlaşmasına zorlamıyor. Kicad emek verildiği zaman emeklerin karşılığını boşa çıkartmayacak bir program olduğunu gözler önüne seren bir program. Bize düşen sadece üzerinde biraz çalışmak.
  (Umarım sizlere ileride kicad ile ilgili daha detay yazılar yazabilirim)

  [​IMG]

  [​IMG]

  http://www.kicad-pcb.org/display/KICAD/KiCad+EDA+Software+Suite

  Bu bölümdeki anlatacaklarım ne yazık ki burada bitiyor. Umarım okuduklarınızdan memnun kalmışsınızdır. Eleştirilerinizi yorum yoluyla bildirirseniz ileride yazacağım yazılar için yol gösterici olacaktır.

  Saygılarımla.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş