facebook okey gösterge nasıl yapılır

Konusu 'Oyunlar' forumundadır ve guclusat tarafından 29 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.181
  Ödül Puanları:
  48
  Gösterge Kuralı

  Bir el yeni başladığında, elinde gösterge taşının aynısı olanoyuncu bu taşı gösterdiğinde kasadaki miktarın yarısını kazanabilir. Bunun için elinizdeki taşı ortadaki gösterge taşının üstüne çekerek bırakmanız yeterlidir.
   
 2. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.181
  Ödül Puanları:
  48
  facebook okey gösterge nasıl yapılır 2

  Okey oyununda bilindiği gibi ortada ilk başta 106 adet taş bulunmaktadır. . Bu ortadaki 106 taştan 2 tanesi sahte okey taşıdır. Sahte okey taşlarının üzerinde genellikle yıldız şeklinde amblemler bulunur.

  Ortada 106 taştan 3 oyuncuya 14 ,1 oyuncuya ise 15 adet olarak dağıtılır. 15 adet okey taşını alan oyuncu okey oyununa ilk başlayacak oyuncudur. Dağıtılan 57 taşın haricinde masanın ortasında kalan 49 adet taş 5?erli sıra halinde dizilir ve yan yana konulur. Ortadan çekilecek taşın sırasının ve ne olacağının belirlenmesi için zar atılır. Örneğin zarlar 5 ? 6 geldi. Bu durumda yapılması gereken ortada kalan tek taşı 5.sıraya koyarak 6.sıradaki kısacası en alttaki taşı masa ortasına çıkarıp açmaktır.

  Ortaya açılan okey taşı her ne renk ve ne sayıda olursa olsun o taş gösterge taşıdır. O gösterge taşının biri ortada olduğu için geriye bir adet gösterge taşı kalacaktır. O taşın oyunculara gitme ihtimali yâda ortada olma ihtimali bulunmaktadır. Oyuna 15 okey taşı alan oyuncu başlar. Örneğin; ortadaki okey taşımız SARI 13 diyelim. Oyuna başlayan kişinin elinde gösterge taşı varsa onu ilk el içinde göstermesi gerekmektedir. Oyuna başlayan oyuncuda yok 3.sıradaki oyuncuda var diyelim. Kendisine sıra geldiğinde hiç ertelemeden gösterge taşını masanın bütün bireylerine göstermelidir.

  Gösterge taşının işlevine gelinecek olursa, gösterge taşı oyun içerisinde masa ortasında bulunan taştır. Ortadaki taş Sarı 13 diyelim. Üyelerden birine SARI 13 olan gösterge taşı gittiğini varsayalım. O oyuncu gösterge taşını gösterdiğinde diğer oyunculardan 1 puan düşmektedir. Eğer oyunun ortasındaki renk yani gösterge taşı Kırmızı ve Siyah renk olursa ve bu halde gösterge yapılırsa diğer oyunculardan düşülecek puan sayısı 2?dir. Neden denilecek olursa Kırmızı ve Siyah renkler okey taşlarının renkli taşlarıdır ve 2 kat puan sağlamaktadır.

  Gösterge yapılmasının ardından gösterge taşı ıstakaya geri konur. Eğer bu gösterge taşı oyuncunun işine yaramıyorsa sağındaki oyuncuya bu taşı atabilir. Ancak o taşı alan oyuncu atılan gösterge taşını bir daha gösterge olarak kullanamaz.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - facebook okey gösterge
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  706
 2. tvtekniker

  Okey Oyunu 2.1

  tvtekniker, 14 Temmuz 2009, Paylaşıldığı Yer: Oyunlar
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.055

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle