1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Fan failure indicator 2 (Fan arızası göstergesi)

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 8 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Ventilátor se mi v PC „zadřel“ právě v době, kdy počítač bez mojí účasti komprimoval velký objem dat. Když jsem jej po několika hodinách přišel zkontrolovat, byla skříň tak teplá, že jsem na ní sotva udržel ruku. I když všechno dobře dopadlo, začal jsem se zajímat, jak zabránit podobnému případu.

  [​IMG]

  Obr. 1. Původní zapojení indikátoru ventilátoru podle [2]
  Fig. 1. Fan failure detect circuit from [2]

  K chlazení se dnes nejen v PC používají malé ventilátory s elektronickým komutátorem [1]. Zvláštností těchto ventilátorů je, že jejich odběr je málo závislý na zatížení. Indikátor sledující stejnosměrnou složku proudu nemusí být proto příliš spolehlivý. Zajímavé zapojení indikátoru jsem nalezl v časopise Electronic Design [2]. Indikátor na obr. 1 sleduje pouze změny procházejícího proudu. Změřený průběh proudu ventilátorem je na obr. 2. Napětí na bázi tranzistoru je filtrováno rezistorem R1 a kondenzátorem C1. Při okamžitých změnách napájecího proudu (při jeho poklesu) se otevírá tranzistor a vybíjí kondenzátor C2. Zastaví-li se ventilátor, napětí na bázi a emitoru bude stejné a tranzistor zůstane zavřený. Kondenzátor C2 se nabije a logická úroveň H na výstupu signalizuje závadu. Původní zapojení bylo ještě doplněno obvodem MAX6501 pro indikaci přehřátí. Sériový snímací rezistor má pro ventilátory běžné v PC příliš malý odpor. Pro většinu ventilátorů vyhověl odpor 12 ohmů. Některé ventilátory však vykazují jen malé zvlnění napájecího proudu, viz obr. 3. V takovém případě je třeba odpor rezistoru dále zvětšit.

  [​IMG]

  Obr. 2. Průběh napájecího proudu ventilátoru
  Fig. 2. Fan current waveform

  [​IMG]

  Obr. 3. Průběh napájecího proudu jiného ventilátoru
  Fig. 3. Other fan current waveform

  Na obr. 4 je upravené zapojení, které indikuje zastavený indikátor svitem LED. Tato indikace však nemusí být dostačující. Na obr. 5 je obvod s piezoměničem. V obou případech lze místo LED nebo v sérii s LED zapojit optron, jehož výstup může být navázán na další zařízení, např. port mikroprocesoru nebo spínač záložního ventilátoru. Uvedená zapojení vyžadují úbytek napětí na sériovém rezistoru nejméně 1 až 1,5 V. Při menším napájecím napětí se však zmenší chladicí výkon. Odpor sériového rezistoru lze zmenšit a lze použít další tranzistor jako zesilovač střídavého napětí sejmutého z tohoto rezistoru. Při praktických zkouškách se však ukázalo, že takový obvod je velmi citlivý na zvlnění napájecího napětí.

  [​IMG]

  Obr. 4. Indikátor s LED
  Fig. 4. Indicator with LED

  [​IMG]

  Obr. 5. Indikátor s LED a zvukovou signalizací piezoměničem
  Fig. 5. Indicator with LED and sound alarm

  Po jistém experimentování jsem navrhl obvod na obr. 6. V předchozích zapojeních byl tranzistor T1 trvale uzavřen a otevíral se jen na krátký okamžik při poklesu napájecího proudu. Naopak, v zapojení na obr. 6 je tranzistor trvale otevřen proudem procházejícím R1 a na okamžik se zavírá při špičkách napájecího proudu. Zastaví--li se ventilátor, zůstane tranzistor otevřen trvale. Sériový rezistor Rs může mít v tomto případě asi poloviční odpor pro stejnou citlivost.

  [​IMG]

  Obr. 6. Jiné zapojení indikátoru zastaveného ventilátoru
  Fig. 6. Indicator with lesser Rs resistance

  Další obvody jen zpracovávají signál z tranzistoru. C2 a R3 vytvářejí z krátkých kladných impulsů úroveň H pro hradlo H1. C3 a R4 zpožďují reakci obvodu po připojení napájecího napětí. Bez tohoto obvodu by byl několik sekund po zapnutí indikován zastavený ventilátor. Hradlo H2 s C4 a R5 tvoří oscilátor s kmitočtem asi 2 Hz. Tento oscilátor přerušuje tón indikace. Za invertorem H3 je další oscilátor s H4. Tento oscilátor budí přímo piezoelektrický měnič. Vhodnou volbou zpětnovazebního rezistoru (v mém případě 220 nebo 270 kiloohmů) lze naladit oscilátor do rezonance s piezoměničem. Výsledný tón je pak velmi pronikavý. Obvod může najít uplatnění všude tam, kde nefunkční ventilátor může způsobit přehřátí zařízení. Nemusí to být jen PC, ale také nabíječky, zdroje nebo zesilovače. V PC je možno sledovat ventilátor zdroje. Ventilátor procesoru mívá vyvedený signál otáčení a hlídá jej přímo HW počítače.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Fan failure indicator
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  150
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  147
 3. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  382
 4. uydudoktoru
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  810
 5. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  380

Sayfayı Paylaş