Fan Kontrol Devresi

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve guclusat tarafından 20 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.192
  Ödül Puanları:
  48
  fancontrol.gif

  Yaptıgınız devreler için sogutma amaçlı güzel bir devre

  ptcfankontroluql3.jpg
  Ptc fan kontrol devresi​
   
  Son düzenleme: 30 Nisan 2016
 2. rashedix
  Offline

  rashedix Üye Kayıtlı Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  I hope that is OK
   
 3. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  Fan Kontrol Devresi Yapımı [Resimli Anlatım]

  Merhaba arkadaşlar.
  Konumda fan kontrol devresi yapımı anlatıcağım. Toplam maliyeti 5TL'yi geçmemektedir. Basit bulunabilir ve az elemanlıdır devremiz.
  Öncelikle basit bir şamasını vereyim ;

  Malzemelerimizi sayayım : 100n Kondansatör / 1u Kondansatör / 240 ohm direnç / 2200u Kondansatör / 5K potansiyometre / LM317 Entegresi + Sogotucu / küçük boy bi pertinaks(devreyi bunun üstüne kurucağız.) / birazdan kablo

  [​IMG]
  [HR][/HR]ben devreyi daha önce bir çok kez kurduğum için basit bi yerleşim şekli yaptım
  [​IMG]

  ilk olarak 2kondansatörümüzü lehimleyerek başlıyabiliriz daha sonrada potumuzu.

  [​IMG]

  daha sonra voltaj ayarı için. potumuzun 3 bacağından 2si boşta kalmıştı bi üstte kond. ile birleştirmiştir. kalan 2 bacağıda birleştirip entegremizin ADJ bacağından bağlıyoruz.

  [​IMG]

  daha sonra direncimizi pertinaksa koyup bir bacağını entegremizin ÇIKIŞ bacağını diğer ucunuda üstteki resimde pottan çıktığımız uca lehimliyoruz.

  [​IMG]

  artık bitime yaklaşıyoruz :) kalan son kondansatörümüzü (1u) alıp çıkşa doğru lehimliyoruz.Devreye baktğınızda sol taraf giriş bölümü sağ taraf ise çıkış olucaktır.

  önceki resimde 1u kond. bi bacağını bağlayıp diğerini bağlamamıştık :) şimdi o kısmı yapıyoruz ihtiyacımız olan 1parmak boyu kablodur. boşta kon. bacağından girişteki negatif kutup arasına üstten çekebilirsiniz.

  [​IMG]

  evet devremiz artık son şeklini aldı.. bahsettiğim gibi sol taraf giriş sağ taraf ise potansiyometre tarafından ayarlanmış çıkıştır.
  pozitif negatif kutuplarına dikkat ederek sol taraftan 2kablo lehimleyip kasadan 12volt alın. sağ taraftanda 2 kablo ile çıkış alıp fanınıza bağlayın.

  Unutmayın negatif çıkış ile giriş arasına devre üsttünden bağlantı sağladık !

  [​IMG]

  artık devremiz bitmiştir kabloları lehmleyip kullanabilirsiniz. boyutuda oldukça küçük. örnek olması için 2adet KAPAK koydum yanına :))

  [​IMG]

  daha sonra boş bir cd kapağını delerek böyle çok güzel bir fan kontrol devresi yapabilirsiniz. potumuzu çevirdikçe fan hızımız değişicektir.

  Anlatımda en ufak bir sürç-ü lisan ettiysem affola.. devremizin yapımı kurulumu ve malzeme bulunması kolaydır..
  Kolay gelsin .Alıntıdır.
   
  Son düzenleme: 8 Temmuz 2015
 4. Ömer ÇAkmak
  Offline

  Ömer ÇAkmak Yeni Üye Kayıtlı Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  1
  Hocam Devreyi yaptim güzel calısıyor fakat 12.8 V olan Güç devreden cıkarken 11.8 oluyor ve yüke bindiği zaman 10.8 e düşüyor ama devre güzel calısıyor pot 1.6 v den 11.8 e kadar boşta 10.8 e kadar yükte calısıyor ve ayriyetten ben bu devreden 3 adet yaptim 1 tanesinde lm317K kullandım extra güçlü 3 amper fan bağlayacağim için ama voltaj işi bozdu yardımlarınızı bekliyorum teşeküürler
   
 5. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
 6. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  12 Volt DC Fan Kontrol Devresi


  Bu yazımızda 12V DC fan kontrolüne değineceğiz. Sıcaklığa göre otomatik olarak çalışıp otomatik olarak duran bir fanın çalışmasından bahsedeceğiz.

  Devrede sıcaklığı kontrol etmek için NTC kullanılıyor. Sıcaklık arttığında NTC termistörünün direnci düşer. Devredeki IC1 entegresi voltaj karşılaştırma amacıyla kullanılır. VR1 potansiyometresi ile fanın çalışıp duracağı sıcaklık ayarlanır.

  [​IMG]

  Devrede ayarlanan sıcaklığa gelindiğinde IC1 entegresi çıkışında voltaj verir, o sıcaklığın altına düşüldüğünde çıkış vermez. IC1 entegresi çıkışta voltaj vermediğinde fan durur, voltaj verdiğinde fan çalışır. Fan çalıştığı sürece LED yanar.

  Devreyi kurduktan sonra fan çalışıyorsa durana kadar potansiyometrenin değerini değiştirin. Böylece odanın o anki sıcaklığı sizin fanınızın çalışıp duracağı sıcaklık olarak belirlenmiş olur.

  IC1 entegresi CA3140 opampıdır. Pin dizilimi şu şekildedir.

  [​IMG]
   
 7. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  CPU fan controler
  V časopisech i na Internetu bylo popsáno již několik regulátorů pro ventilátory (nejen) v PC. Zde popsaný regulátor je velmi jednoduchý a při jeho instalaci je třeba jen minimální zásah do počítače.
  Popis zapojení

  Když se mi zadřel ventilátor ve zdroji a vyměnil jsem jej za typ s podstatně menší hlučností, stal se v mém počítači největším zdrojem hluku ventilátor chladiče procesoru. V počítači mám boxovaný procesor Pentium III ve slotu 1, který je prakticky nerozebiratelný a výměna ventilátoru by byla obtížná. „Boxovaný“ ventilátor je typ s kuličkovým ložiskem a výměna za typ s kluzným ložiskem by sice zmenšila hlučnost chlazení, nikoli však spolehlivost. Další možností bylo zmenšit otáčky ventilátoru. Vyzkoušel jsem program SpeedFan. Ten umožňoval otáčky ventilátoru nastavit, avšak nepodařilo se mi ho přesvědčit, aby otáčky reguloval podle teploty procesoru. V napájecím zdroji mám regulátor podle [1], který se mi osvědčil již v předchozích počítačích. Chtěl jsem jej použít i pro ventilátor procesoru, dříve jsem však u svého přítele „objevil“ regulátor, který použil v nabíječce akumulátorů pro modely. Zapojení regulátoru na obr. 1 je geniálně jednoduché. Celý regulátor obsahuje jen tři součástky: čidlo – termistor NTC, trimr pro nastavení teploty regulace a tranzistor MOSFET. Tranzistor je nejlepší „standardní“ typ s prahovým napětím okolo 4 V.

  [​IMG]
  Obr. 1. Alanův regulátor
  Figure 1. Alan's controler

  Pro použití v PC bylo nutné regulátor upravit. Především je třeba, aby byl ventilátor uzemněn, jinak nefunguje snímání otáček ventilátoru zvláštním vývodem „rotation“. Pro správnou funkci zcela stačí regulátor podle obr. 1 vyrobit s tranzistorem s opačným typem vodivosti a změnit polaritu napájecího napětí a ventilátoru. Výsledné zapojení na obr. 2 je ještě doplněno o ochranný obvod. Termistor je k regulátoru připojen krátkým kablíkem. Při častější manipulaci uvnitř PC by se mohlo stát, že se přívody někde přelomí. U regulátoru podle obr. 1 by se ventilátor přestal točit, což by mohlo mít fatální následky zvláště pro procesory AMD. U regulátoru podle obr. 2 v takovém případě přestane téci proud termistorem a trimrem, tranzistor T2 se uzavře a tranzistor T3, připojený paralelně k T1, se otevře. Ventilátor je pak napájen prakticky plným napájecím napětím. K otevření T2 stačí velmi malý proud, tranzistor je otevřen i proudem, procházejícím termistorem při -40 °C.

  [​IMG]
  Obr. 2. Regulátor pro PC s ochranným obvodem
  Figure 2. CPU fan controler with protection circuit

  Do obvodu je možno ještě zapojit Zenerovu diodu ZD. Při jejím použití je ventilátor trvale napájen napětím asi 6,5 V a vždy se alespoň pomalu otáčí. Lze také použít rezistor s vhodným odporem. V mém případě se použití ZD ukázalo zbytečné.

  [​IMG]
  Obr. 3. Závislost odporu termistoru NTC na teplotě
  Figure 3. NTC thermistor resistance vs. temperature

  Na obr. 3 je graf závislosti odporu termistoru NTC s jmenovitým odporem 10 kiloohmů na teplotě. Tato závislost se pro termistory NTC od různých výrobců liší jen nepatrně.

  Mechanické provedení,
  stavba a oživení

  Regulátor je na malé desce s plošnými spoji podle obr. 4. Tato deska se zasune přímo do konektoru pro ventilátor na základní desce (MB), ventilátor se zapojí do konektoru na regulátoru a teplotní čidlo se připevní na chladič procesoru. Tím je celá instalace hotova.

  [​IMG]
  Obr. 4. Deska s plošnými spoji regulátoru. Použijete-li pravé tlačítko myši a zvolíte-li "Uložit obrázek jako", získáte předlohu spojů v rozlišení 600 dpi
  Figure. 4. PCB layout. Click right mouse button and choose "Save image as" to get 600 dpi resolution image

  [​IMG]
  Obr. 5. Rozmístění součástek po obou stranách desky
  Figure 5. Components on both board sides

  Rozmístění součástek je na obr. 5. Tranzistor MOSFET a trimr jsou osazeny ze „strany součástek“, tranzistory T2, T3 a rezistor ze strany spojů. Konektor K2 pro připojení ventilátoru je standardní, jeho protějšek, který potřebujeme na připojení k MB, se prodává jen v „kabelovém“ provedení. Na pružné kontakty je třeba zapájet kousky tlustšího drátu (viz obr. 6), za které pak konektor připájíme do desky regulátoru. Při pájení je třeba dbát na to, aby cín byl jen v místech, kde bývá krimpovacími kleštěmi zalisován kabel, a nezatekl na pružné kontakty.

  [​IMG]
  Obr. 6. Drát připájený ke kontaktu konektoru K1
  Figure 6. K1 connector

  [​IMG]
  Obr. 7. Termistory / Figure 7. Thermistors

  K termistoru připájíme kablík takové délky, aby vystačil od regulátoru ke chladiči. Kablík lze zapájet de desky přímo, já jsem použil kablík s konektorem. Na termistor jsem navlékl kousek smršťovací bužírky. Termistor jsem zasunul mezi desku procesoru a chladič až téměř u kraje modulu procesoru. Přesto regulátor reaguje na zatížení procesoru během jedné až dvou minut.

  [​IMG]
  [​IMG]
  Obr. 8 a 9. Regulátor shora a zdola
  Figure 8 & 9. Top and bottom view

  Oživení spočívá jen v nastavení trimru a celkové kontrole funkce. Regulátor můžete oživit „na stole“ při napájení z laboratorního zdroje, více se mi však osvědčilo tímto způsobem pouze zkontrolovat funkci a regulátor nastavit až v PC. Programem SpeedFan nebo jinou utilitou si necháme na obrazovce vypisovat teplotu procesoru a spustíme nějaký program, který zatíží procesor na 100 %. Vhodné jsou programy pro DOS nebo pro Windows 3.1, případně komprimační programy pro zvuk nebo video. Spuštěním a zastavením programu lze procesor podle potřeby ohřívat. Trimrem pak nastavíme teplotu, při níž se ventilátor roztočí. Rozdíl mezi teplotou, při které ventilátor ještě stojí, a teplotou, při které se otáčí „naplno“, je jen několik °C. Ve svém počítači jsem regulátor nastavil na 38 °C. Tato teplota je možná zbytečně nízká.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Obr. 10, 11 a 12. Instalace regulátoru na základní desce počítače je velmi snadná
  Figure 10 - 12. Instalation in PC is very easy

  Seznam součástek
  R1 10 kOhm, SMD1206
  P 5 kOhm, trimr PT6V (PT6H)
  C1 47 µF/16 V
  T1 IRFD9120
  T2 BC858C, SMD
  T3 BC807-40, SMD
  NTC termistor 10 kOhm
  ZD Zenerova dioda 5,6 V
  (pokud je třeba / if needed)
  konektory "se zámkem" PSH02-03W
  PFH02-03P
  deska s plošnými spoji bcs39
  Jaroslav Belza, Alan Maczák

   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ekim 2017
 8. Ömer ÇAkmak
  Offline

  Ömer ÇAkmak Yeni Üye Kayıtlı Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  1
  üstadım yardım edersenız cok sevinirim + 30 volt ile çalıstırmak istiyorum fanlarım 24 v ve daha fazla devir için 30 volt calıstırıcam ama
  bu devreyi kurarken kapasitorü 25V 2200UF olarak aldık lm317T 37 v kadar destekliyor burda kullanmış olduğumuz 2200UF 25V Kandansatörü yine 2200UF 35V ile değişirsek diğer 100N kondasator ve 1 U kondansator ve direnci değiştirmek zorunda kalırmıyız yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
   
 9. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.145
  Ödül Puanları:
  48
  100 nf kondansatörü değiştirmenize gerek yok sadece elektrolitik olan kondansatörlerin voltaj değerleri üzerinde yazar zaten 35 volt yada daha üstü ile değişmeniz gerekir.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Fan Kontrol Devresi
 1. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.782
 2. uydudoktoru
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  3.499
 3. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.683
 4. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.107
 5. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.539

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle
 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle