1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.
  2. Forum İllegal Uyarısı Forum kuralları gereği forumda video ve illagal paylaşım yapmak yasaktır.Program Arşivimizde ise kısıtlanmış sürüm yada dağıtımı serbest olan (trial - freeware) yazılımlar yayınlayınız..Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir..

Gençler için En Büyük Ölüm Tehlikesi Sigara

Konusu 'Sağlık-Güzellik-Kadın' forumundadır ve ibrahimyzci tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. ibrahimyzci

ibrahimyzci Moderator

Ödül Puanları:
    16

Artık sınav stresi, karne stresi, ÖSS, OKS stresi vs. bitti. Bu hafta zaten karşı olduğum sınav sistemimize değinmeyeceğim. Onun yerine insan için en değerli şeyin sağlık olduğunu ve insanın vücuduna nasıl saygı duyması gereğini yaz tatilinin başladığı şu günlerinde bir kez daha hatırlatmak istiyorum.Türkiye’de takriben 23 milyon sigara içicisi, yılda ortalama 135 paket sigara tüketiyor. Yerli sigaranın paketinin 3-3.5 TL, yabancı sigaranın 5 TL olduğunu düşünürsek yılda takriben 12.5 milyar TL (yılda 8.2 milyar dolar) vatandaşlarımızın cebinden duman olup gidiyor. Devletimiz de bu işten vergi kazandığını düşünüp farkında olarak veya olmayarak kendi eli ile fvatandaşlarımızın ölümünü hızlandırıyor.

“Sigara öldürür” diye ben iddia etmiyorum, üreticilerin sigara paketine yazdığı yazı bu! Türkiye’de yılda 120 bin kişi sigaraya bağlı rahatsızlıklardan hayatını kaybediyor. Sigara içicilerinin ve pasif içicilerin (sigara içenin oluşturduğu dumandan zarar görenler) yıllar içinde sağlıklarından olup tedaviye sigaraya harcanan paranın yarısı kadar bir tutarı ayırdığı varsayılıyor. Yani takriben 4 milyar dolar daha, sigaranın tahribatı nedeniyle ek yük olarak Türkiye’nin GSMH’sinden gidiyor. Sigaranın Türkiye’ye verdiği maddi zarar böylece toplam 12 milyar dolara ulaşıyor. Bu arada IMF kapısında borç diye uğraşıp duruyoruz.

Türkiye’nin ve gençliğinin ciddi sorunlarından birisi sigara. Önce bunu kabullenelim, zararı ile ilgili yazılanların haddi hesabı yok. Sigara içilmese, bu para topluma veya üretime gitse, katma değeri ile ülkemizin daha ne kadar kalkınacağı aşikâr.Toplum olarak gençlere sahip çıkacaksak sigaraya başlanmaması veya bırakılması için sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ve devlet olarak hep birlikte örgütlememiz lazım.Hayatımda hiç sigara içmedim ancak babam dahil, etrafımdaki içenlere verdiği zararları görebiliyorum ve bırakmanın ne kadar zor olduğunu da anlıyorum.Devlet gerçekten vatandaşının ölümünde pay sahibi olmak istemiyorsa bir paket sigarayı 5 TL yerine 15 TL’ye satmalı.Sigaranın zararını anlatabilmek için sevgili dostum, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Sigarayla Savaşanlar Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın’nın değindiği bir konuya da dikkat çekmekte fayda var.İnsanda bulunan “P53 geni” kansere karşı koruyucu bir gen, ancak sigara içenlerde bu gen işlemez hale geliyor, sigara içen bir kişinin çocuğunun kansere yakalanma riskinin diğer çocuklara oranla daha yüksek olduğu da ispatlanmış.

Türkiye‘de sigaraya başlama yaşı 11 ve giderek aşağıya çekilmeye çalışılıyor, okullar çevresinde sigara üreticileri cazip promosyon paketleri ile gençlerin aklını çeliyor ve artık gençler sigarayı paket yerine tek tek de alabiliyor.Türkiye‘deki orman yangınlarının yüzde 50’si sigara içicilerinin izmaritlerini gelişigüzel atmalarından kaynaklanıyor, ayrıca her yıl 3 milyon ağaç sigara kâğıdı ve kartonu olarak kullanılmak üzere kesiliyor.Bu konuyu özellikle bu hafta ele aldım zira gençler yazları daha rahat ortamlarda, arkadaşlarıyla birlikteyken “yak bir tane” şeklindeki çevre baskısıyla karşılaştıklarında onlara işin nerelere varacağını hatırlatmak istedim. Ayrıca, genç sigara içicilerinin uyuşturucu maddeler kullanmalarının daha kolay olduğu da ispatlanmış.Bu yüzden gençlere “önce sağlık” diyor ve tatillerinin iyi geçmesini temenni ediyorum.

Rıfat Sarıcaoğlu
    alıntıdır.

Sayfayı Paylaş