1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

güç kaynakları

Konusu 'Genel Elektronik' forumundadır ve guclusat tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Güç Kaynağı Nedir ?

  Günlük hayatımızda kullandığımız elektrik ve elektronik cihazlarının tamamının çalışabilmesi için birer enerji kaynağına ihtiyaç vardır. Bu enerji elektrik enerjisi olduğu gibi mekanik ısı ve ışık enerjisi şeklinde de olabilir. Elektrik enerjisi de AC veya DC şeklinde olabilir.
  Bünyesinde elektronik devre bulunduran bütün makine ve cihazları tamamı şebeke geriliminden sağlanan DC gerilim ile çalışırlar. Şebeke gerilimden DC gerilim sağlayan devrelere güç kaynağı denir.
  Güç kaynağı taşınabilir ise yani cihaza dışarıdan takılıyorsa ; adaptör olarak cihazın içinde ise besleme ünitesi besleme kaynağı güç kaynağı regülatör gibi değişik şekilde isimlendirilir.
  Güç kaynağı ister cihaza takılsın ister cihazın içinde olsun dört bölümden oluşur. Bu bölümler şunlardır :
  1- Transformatör
  2- Doğrultma Devresi (AC / DC dönüştürücü)
  3- Filtre Devresi
  4- Regüle Devresi

  Güç kaynağı bu açıklanan dört bölümden başka kısa devre koruma akım sınırlama otomatik açma aşırı gerilim koruma gibi ünitelere de sahip olabilir.  Transformatör
  → Doğrultma Devresi
  → Filtre Devresi
  → Regülasyon Devresi
  AC
  Giriş


  TRANSFORMATÖRLER
  YAPISI
  Transformatörler AC gerilimi küçülten büyülten ve bazen aynen ileten elemanlardır. İki giriş ucu ve iki çıkış ucu vardır. Giriş ve çıkış uçları yapıları bobinden ibaret olan birer sargıya bağlıdır. Giriş uçlarının bağlandığı sargıya primer çıkış uçlarının bağlandığı sargıya ise sekonder sargı denir.
  Transformatörler başlıca üç parçadan meydana gelir :
  1- Primer Sargı
  2- Sekonder Sargı
  3- Manyetik Nüve​
   
  Son düzenleme: 28 Şubat 2016
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş