1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.
  2. Forum İllegal Uyarısı Forum kuralları gereği forumda video ve illagal paylaşım yapmak yasaktır.Program Arşivimizde ise kısıtlanmış sürüm yada dağıtımı serbest olan (trial - freeware) yazılımlar yayınlayınız..Aksi takdirde mesajlarınız silinecektir..

Güneş enerjisi üretimi mevzuatı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve guclusat tarafından 17 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. guclusat

guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

Ödül Puanları:
    48
    5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunda 08 Ocak 2011 Tarih ve 27809 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6094 sayılı Kanun ile yapılan değişikliklerle Güneş Enerjisinden elektrik enerjisi üretme ile ilgili gerekli koşullar oluşturulmuştur. Yasa ile;

1. 2013 Yılı sonuna kadar, güneş enerjisinden elektrik üretim santralı kurulumu için toplam 600 MW’lık lisans dağıtılacağı,

2. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından 29 Mayıs 2012 tarihinde yayımlanan duyuru ile hangi illerde ne kadarlık lisans verileceği,

3. Bu yasaya dayalı olarak, 21.07.2011 tarihinde çıkarılan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik gereğince de kurulu gücü 500 kW’a kadar lisans gerektirmeden üretim tesisi kurulabileceği (30.03.2013 tarihinde yayınlanan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında bu sınır 1 MW'a yükseltilmiştir),

Lisanslı ve lisanssız, tüm üretim tesislerinden üretilen elektriğin 10 yıl süresince 13,3 ABD$ cent/kWh üzerinden kamu tarafından satın alınması hükme bağlanmıştır. (Hidro elektrik santralarından üretilen elektriğin kamu tarafından satın alınma bedeli ise 7,3 ABD$ cent/kWh’dır).

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik kapsamında lisans gerektirmeden 1 MW’a kadar güneş enerjisi elektrik üretim tesisi kurulabilmesi için üretim tesisi kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler, bağlantı ve sistem kullanımı amacıyla, Yönetmeliğin 7. maddesi çerçevesinde Lisanssız Üretim Bağlantı Başvuru Formu ile doğrudan ilgili dağıtım şirketine veya OSB dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye başvurarak şebeke bağlantı izni ve Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubu almak zorundadırlar.

İlgili dağıtım şirketince düzenlenen Bağlantı Anlaşmasına Çağrı Mektubunun tebellüğ tarihinden itibaren yüz seksen gün içerisinde elektrik üretim tesisinin kurulumunun tamamlanması ve Yönetmeliğin 9ncu maddesinde belirtilen belgelerin dağıtım şirketine eksiksiz sunulması halinde dağıtım şirketi ile otuz gün içerisinde bağlantı ve sistem kullanım anlaşması imzalanır.

Bu kapsamda elektrik üretim tesisi projelerinin, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünce yayımlanan Saha Uygulamalı Güneş Enerjisi Santralı Proje Şablonu veya Çatı ve Cephe Uygulamalı Güneş Enerjisi Santralı Proje Şablonunda belirtilen kriterler doğrultusunda, onay için TEDAŞ Genel Müdürlüğüne sunulması gerekmektedir.

Sayfayı Paylaş