Güneş İnverter Şarj Devresi

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 13 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  solar-inverter-battery-charger.jpg

  İşte bu devre, güneş enerjisi ile invertör akü şarj cihazıdır. Güneş enerjisi 12 volt inverter ile pili doldurmak için kullanılır. Akü tam şarj doldurduğu zaman, şarjı durdurmak için enerjiyi keser. Şarj girişi olarak bir 24 voltluk güneş paneli kullanır.

  Devre 16 volt civarında çıkış gerilimi sürekli ayarlamak için bir değişken voltaj regülatörü LM 317 kullanır. Değişken direnç VR çıkış gerilimini denetlemektedir. Güneş paneli ön akımı, D1 ile üretir ve regülatörü IC akım girişine gelir.Bu çıkış voltajı VR ayarına bağlıdır ve çıkış akımı R1 ile kontrol edilir. D2 ve R3 ile bu akım geçer. Çıkış gerilimi (VR tarafından ayarlanır) 16voltu geçince, zener diyot ZD2 dengeler ve şarj için istikrarlı bir 15 volt verir.Şarj akımı R1 ve R3'e bağlıdır. 250-300 mili amper akım civarında şarj etmek için hazır olacaktır. Yeşil LED şarj durumunu gösterir. Pil 13 volt civarında tam voltaj doldurduğunda, zener diyot ZD1 girer ve T1'i keser. Bu T1 aracılığıyla regülatör IC ve şarj işlemi durur, akım çıkışı kesilir. Akü voltaj seviyesi 12 volttan azaltıyorsa, ZD1 kapanır ve pil şarjı tekrar başlar.

  Güneş panelini devreye bağlayın ve giriş gerilimini ölçün. Bunun 18 volt üstünde olduğundan emin olun. Kutupları doğru şekilde aküyü, devreyebağlayın ve LED ışıkları yanana kadar VR ile ayarlayın. Bu ZD2 ve çıkış gerilimi iletimini gösterir. LM317 ve TIP 122 ısı dağılımı için soğutucu kullanın.Not: Aynı devre farklı tipte pilleri şarj etmek için modifiye edilebilir. Gerekli tek değişiklik ZD1 ve ZD2 değişimidir.Gerilim seviyesi kesimi için gerekli çıkış geriliminde çalışacak ZD1 ve ZD2 değeri seçin. 6 volt pil için Örneğin, ZD1 6.1 volt ile ZD2 6.8 volt olmalıdır. Mobil pil için, ZD1 4.7 volt ile ZD2 5.1 volt olmalıdır. Diğer tüm bileşenler aynı kalır.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle