1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

GÜNEŞ PANELLERİ İÇİN GÜNEŞ TAKİP PROJESİ

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 8 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Güneş panelinin monte edileceği yüzeyin üst kenarlarına, içlerine LDR koymak için delik açılmıştır.Yalnız bu delikler hafifçe sağa ve sola eğik olarak delinmelidir.

  Projemizde redüktörlü 12V mini DC motor kullanıldı. Panel yüzeyine hareket motordan dişliyle aktarıldı. Böylece hız biraz daha azaltılıp dönme kuvveti de arttırılmış oldu. Sistemin çok hızlı dönmesi problem çıkarabilir. Bu durumda basitçe motora seri watt'lı direnç takıp hızı düşürebilirsiniz. Kaba bir yöntemdir ama motorumuz fazla akım çekmediği için problem oluşturmaz. Seçeceğiniz redüktörlü motor 10-20rpm civarı olabilir.

  Devremiz birkaç yüz mA civarında motoru sürecek şekildedir. Daha yüksek akımlı motor kullanılacaksa motor sürücü kısmında iyileştirmeler yapılması gerekir. Mesela BD135 yerine TIP120 darlington transistörü ve BD136 yerine TIP125 darlington transistörü bağlanabilir. Bu transistörler kullanıldığında , R11-R12 dirençleri 1K-1,5K civarı ve R7..R10 dirençleri 22K..33K civarı değerler bağlanması T1-T2 transistörlerinin çektiği fazla akımların azalmasını da sağlayacaktır.Kullanacağınız darlingtonlara ve soğutucuya göre bir kaç amperlik motor sürebilirsiniz. Ya da daha da yüksek akımlar için transistör yerine çift kontaklı röle kullanılabilir. Devreye sonradan resimlerde görülmeyen S1 ve S2 sınır anahtarlarını ekledik. Çünkü panelin sağa ve sola dönüşünü bir noktada sınırlandırmak gerekiyor. İki adet sınır anahtarları panelin alt tarafına sağa ve sola monte edildi. Sınır anahtarlarının ortak uçları ve normalde kapalı kontakları (NC) kullanıldı.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Benzer Konular - GÜNEŞ PANELLERİ İÇİN
 1. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  451
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  655
 3. guclusat
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  955

Sayfayı Paylaş