1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Güneş Pilleri İle ilgili Genel Bilgi

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 4 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  FOTOVOLTAİK NEDİR?

  Fotovoltaik (kısaltımı PV):

  ‘Foton’ (ışık quantumu) – ‘Voltaik’ (elekrik üreten) anlamına gelmektedir. Güneş panelleri ya da dizinleri sayesinde ışık kaynağından, çoğu zaman güneşten, elektrik elde etme yöntemidir. ‘Fotovoltaik’ aynı zamanda bu konuda yapılan çalışmalara verilen genel bir addır. Kısaca: Fotovoltaik, doğal bir enerji kaynağın – Güneşin– ışınlarından elektrik üretmektir.


  Güneş Paneli / Modülü:

  Üzerinde güneş enerjisini soğurmaya yarayan birçok güneş hücresi bulunduran bir enerji kaynağıdır. Güneş hücresi ışığı doğrudan elektrik akımına dönüştüren (fotovoltaik) bir araçtır. Yarı iletken bir diyot olarak çalışan güneş hücresi, güneş ışığının taşıdığı enerjiyi iç fotoelektrik reaksiyondan faydalanarak doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür.


  Yenilenebilir Enerji
  :

  Güneş ışığı, rüzgar, okyanus, hidrogüç, biyokütle ve jeotermal ısı gibi yenilenebilir -doğal olarak yenilenen- ve çevre’ye emisyon yaymayan doğal kaynaklardan elde edilir. Ulaşılabilirlik, mevcudiyet ve kabul edilebilirlik özelliklerinin hepsini birlikte taşımaktadır.
   

Sayfayı Paylaş