1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Hassas PC Mikrofonu

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve guclusat tarafından 2 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Ucuz bir oyuncak olan "Spy Ear" ile kolayca sıradan bir PC mikrofon girişi için süper hassas mikrofon yapılabilir. Aşağıda gösterilen Spy Ear'ı satın almayla işe başlarsınız. Spy Ear devresi; yüksek kazanç, düşük gürültü transistör içeren, üç transistörlü amplifikatöre bağlı bir güzel elektret mikrofondan oluşur. Biz PC'ye uyarlayacak değişiklik için kulaklık hoparlörü sürücüsünün çıkış transistörünü (ses çıkış jakına yakın transistör) kaldırıyoruz.

  spyearmodsch.gif

  Kulaklığın nasıl bağlandığını görmek için; farklı varyasyonlardan kurulu en az iki sürümü vardır:

  Yukarıdaki fotoğrafta, soldaki versiyonu; dış iki lehim pimi ile birbirine bağlanmış pin ve bir halkası vardır. Çıkış transistörü; ortak toplayıcıya veya merkezi lehim pinine bağlanmıştır. Bu sürümü için, hiçbir değişiklik gerekli değilse de, sadece ses konektörü yanındaki transistörü alın ve bu transistörlerin kollektörüne bağlı pil konektörüne bir jumper ekleyin:

  Sağdaki versiyonunda, seri iki kulaklık bağlanır ve iki anahtar tele ihtiyaç vardır. İlk olarak, pilin pozitif ses konnektörü ve jumper kollektörüne yakın transistörü kaldırın. Net bir yapım için, kısa bir mavi izolasyonlu tel kullanılır, ancak izleri birbirine yakın olduğundan tel kısa çıplak olursa iyi olur. Sonraki yere ses jakı (anahtar terminali) merkezine, bir anahtar pini (uzun mavi tel) bağlayın. Bu sürümde, ses konektörü merkezine bir pin gider, unutmayın.

  PC'den devreye güç aktarılacağından pile ihtiyaç yoktur ve anahtarı, ses kontrolü çalışmaya devam eder. Daha fazla kazanç için, ses kartı menüsünde "mikrofon boost" seçeneğini seçin. Çünkü bilgisayarla aynı odada mikrofon varsa geribildirim bekliyoruz.!

  Aşağıdaki şema modifikasyonlu şeklini gösterir. Konnektörün uç ve halkası birbirine bağlı ve pozitif besleme terminali bağlıdır. Negatif besleme terminaline bağlı olduğu yere bağlanır. Bir batarya yanlışlıkla gelecekte pil yuvasına bağlanmasın diye; pil terminallerinin en az birini kaldırmak iyi bir fikir olabilir. Daha fazla kazanç; 680 ohm direnci, 2.2 kohm'a artırarak sağlanır.
   

Sayfayı Paylaş