• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Hd yayın nedir?

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Offline
#1
HD teknolojisi, yayıncılık anlayışının ulaştığı son noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. HD size daha kaliteli görüntü, ses ve izleme keyfi sağlar. HD yayınlara ulaşabilmek için gerek yayıncı kuruluş, gerekse kullanıcı tarafından daha gelişmiş cihazlar kullanılması gerekmektedir.
HD yayın size alışılmış televizyon standartlarının (şu an kullanılan SD) 4-5 katına kadar daha kaliteli görüntü sunar. Şu an kullanılan yayınlar SD (720x576i formatında) çarparsak 414.720 piksel yani 0,4 Mega piksel çıkar. HD yayın (1920x1080i formatında) yani 2.073.600 piksel bu da 2 Mega piksel eder ki bu değerde SD yayının yaklaşık 5 katı daha netlik demektir.
Yüksek çözünürlüklü HD yayınların başlamasıyla, televizyonunuz ile yayın arasındaki bu kalite farkı kapanacak ve bu durumda, HD televizyonunuzun gerçek kapasitesine ulaşabilecek ve kaliteli yayının tadını çıkarmaya başlayacaksınız. HD standartları size daha geniş görüş açısı (16:9 geniş ekran) da sağlar.
HD yayın sadece görüntü kalitesini iyileştirmekle kalmaz, çeşitli ses standartlarını destekleyerek yüksek kaliteli ses iletimine de imkan sağlar. HD yayınlar ile ses yayını standardı stereodan 5.1 Dolby Digital ses sistemine yükseliyor. 'Blueray' izlerken ulaşabildiğiniz surround ses sistemine televizyon izlerken de kavuşabileceğiz. Bunun için tek yapmanız gereken HD destekli uydu alıcısı ve full HD bir televizyon almaktır. Tabii ki yayıncı kuruluşta HD bir yayın yapması gerekmektedir.