• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Hydromx: Türk mühendislerden 600 milyon dolarlık icat

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Offline
#1
İşadamı Ümit Özdoruk, 2 mühendis ve 6 kimyager ile birlikte geliştirdikleri enerji tasarruf solüsyonuna Hollanda'dan patent onayı aldı. Bu proje ile Türkiye'de yılda en az 600 milyon dolar tasarruf yapılabileceğini söyledi. Kalorifer radyatör suyunun yerine kullanılan ve suyun taşıma kapasitesini artıran solüsyon, ısınma sistemlerinde 0'u aşan tasarruf sağlıyor.

Ümit Özdoruk, "Hydromx" adını verdikleri solüsyonun, ulusal ve uluslararası bilim kuruluşlarında test edilip raporlanan bir ürün olduğunu, solüsyonun son bir yıl içinde 10 bine yakın yerleşim yerinde kullanıldığını kaydetti.

Özdoruk, Türkiye’nin geçen yıl yaklaşık 10 milyar dolar ödeyerek 37 milyar metreküp doğal gaz ithal ettiğini, sadece kamu kurum ve kuruluşlarının ısıtma sistemlerinde Hydromx kullanılarak, doğal gazdan en az 2 milyar metreküp tasarruf edilebileceğini ifade etti.

Bunun parasal karşılığının ise yaklaşık yıllık 600 milyon dolar olacağını ifade eden Özdoruk, "Tasarruf edilen 2 milyar metreküp doğal gaz, yıllık 3 milyon ton karbon salınımına eşdeğerdir. Bu da atmosfere salınan karbonu temizleyecek 9 milyon ağaç dikimine eşittir" dedi.

Kaynak:teknolojide