İlk Türk uydusu uzaya fırlatılacak

Konusu 'Karışık Bilgiler - Sohpet - Muhabbet' forumundadır ve tvtekniker tarafından 22 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. tvtekniker
  Offline

  tvtekniker Moderator

  Katılım:
  15 Haziran 2009
  Mesajlar:
  394
  Ödül Puanları:
  18
  Türkiye, yüzde 100 yerli ilk uydusunu tasarladı. Uzaya fırlatılması için çalışmalar başladı.
  Türkiye, yüzde 100 yerli ilk uydusunu tasarladı. TAI ve TÜBİTAK Uzay tarafından Göktürk-2 Projesi kapsamında yürütülen projeyle 2015’e kadar Türkiye’nin yerli uydusunun üretilerek uzaya fırlatması öngörülüyor.

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ilk yerli uydunun ön tasarım aşamasının başarıyla tamamlandığını açıkladı. Yerli uydu üretimi hedefini gerçekleştirmek doğrultusunda somut ilk adım ise geçen hafta düzenlenen bir törenle atıldı. İhale süreci 3 yıl süren çalışmaların ardından tamamlanan ‘Göktürk Keşif Gözetleme Uydusu Projesi’nde sözleşme imzalandı.

  YERLİLİK ORANI YÜZDE 22

  Göktürk-1 olarak adlandırılan ve İtalyan Telespazio yükleniciliğinde üretilecek bu uydu, Türkiye’nin ilk askeri keşif ve gözetleme uydusu olacak. Tamamen yerli üretilecek Göktürk-2’nin dizayn ve üretimi ise Göktürk-1 projesinden elde edilecek tecrübe ve birikimlerle mümkün olabilecek. Milli havacılık ve uzay sanayi TAI’nin ortaklığıyla üretilecek Göktürk-1’de yüzde 22 yerlilik oranına ulaşılacak.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle