1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

innosetup ile Setup Programı Hazırlamak (Resimli Anlatım)

Konusu 'Görsel ve Resimli Anlatımlar' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 13 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Kendi yarttığınız bir programı veya herhangi bir çalışmanızı tek bir kurulum dosyasına çevirmek ve bu şekilde dağıtmak istiyorsanız bu yazımızı Kullabilirsiniz. Bu anlatımımda “pratik şekilde bir ‘setup’ dosyası nasıl oluşturulur” adım adım anlatmaya çalışacağım.

  Bilgisayarımıza kurduğumuz her yazılımın bir setup yani kurulum dosyası bulunur ve bu dosya aracılığı ile ilgili yazılımları bilgisayarımıza zahmetsiz bir şekilde kurabiliriz. Başka hiçbir işlem yapmamıza gerek kalmaz. Sizlerin arasında da kendi yazmış olduğu bir programı veya elindeki bir çalışmasını tek bir kurulum dosyasına çevirip bu şekilde dağıtmak isteyeniniz olabilir. bu yazıda ücretsiz bir yazılım olan “Inno Setup” aracılığı ile nasıl “setup” dosyası oluşturabiliriz.

  http://www.uydudoktoru.com/program-arsivi/7204-inno-setup-5-4-0-turkce.html#post14743

  İnno Setup programı bu iş için kullanabileceğimiz gayet başarılı bir yazılım olarak öne çıkıyor. Yaklaşık olarak 1,5 MB. büyüklüğündeki kurulum dosyasını indirdikten sonra hemen kurulumunu yapıp devam ediyoruz.
  Programı ilk defa çalıştırdığımızda “Welcome” ekranı ile karşılaşıyoruz ve sihirbaz yardımı ile adım adım ilerleyerek bir kurulum (setup) dosyası oluşturabileceğimiz belirtiliyor.
  Burada script uznatılarımızı programın çalışması için gerekli komutların belirli kalıplar halinde sunuyor cancel diyerekte geçilebilir. setup hazırlama sırasında program kendi oluşturuyor.

  [​IMG]


  1- Programın kullanılacak olan ismi yazılıyor.
  2- Proramın ismi ve varsa versionunu yazabiliyoruz
  3- Kime ait olduğunu
  4- Varsa int. adresi girişlerini bu aşamada yapabiliriz.

  [​IMG]

  5-
  Bilgisayarımıza yüklediğimiz hemen hemen her program standart olarak “C:\Program Files” dizinine kurulum yapar. Bu kısımda biz eğer hiçbir ayara dokunmazsak oluşturacağımız setup dosyası da “C:\Program Files” dizini içersine kurulum yapacaktır. Eğer kurulumun başka bir dizin altına yapılmasını istersek (custom) şeçeneğine tıkalyıp istediğimiz konuma yönlendirebiliriz.
  6-Tektaradan prgramın ismini yazıyoruz.


  [​IMG]

  7- Başlat Menüsü'ne eklenecek çalışmamızın .exe formatlı dosyasını göstermemiz gerekiyor. “Browse” düğmesini kullanarak uygulama dosyamızı seçiyoruz.
  8- Add Files Kısmından aynı işlemi tekrarlıyoruz.
  9- Add directory kısmındanda adreslemeyi hangi klasör üzerinden göstericeğimizi şeçiyoruz yani exe uzantısını seçtiğimiz klasörü gösteriyoruz.

  [​IMG]

  10-Başlat menüsüne kaydedilecek olan ismi yazıyoruz.

  [​IMG]

  burada setup'ını oluşturacağımız programın varsa lisanslama setup oluşturma öncesi ve sonrasında hazırlayacağımız veya hazırlanmış .txt dosyalarını koyabiliriz yoksa ileri diyerek bu ekranı geçebiliriz.

  [​IMG]

  11- Oluşturacağımız setup'ı konumlandıracağımız yeri seçiyoruz burayı boş geçersek setup programının kurulu olduğu ''output'' kalsörünün içine konumlanır
  12 -Tekrar programın adınız yazıyuruz
  13- Varsa oluşacak setup un iconunu buradan ayarlayabiliriz.
  14- Setup a password koymak istiyorsak buradan ayarlayabiliriz.

  [​IMG]

  İşlemimiz tamam next diyoruz sonlamı ekranı geliyor 'finish' seçiyoruz sonrasında yeni script hazırlansınmı diye sorar evet dediğimizde hazırlamış olduğumuz işlemlerin script ini otomatik olarak hazırlar ve setup hazırlanmış olur.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş