IR kamera aydınlatma mesafesi Ne Demek?

Konusu 'Elektronik Cihaz Katalog Bilgi Döküman Ve Dergiler' forumundadır ve guclusat tarafından 18 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  İr ledli gece görüş kameralarında bilindiği gibi kamera üzerinde bulunan ışık algılayıcı sensör ışık seviyesi belirli bir seviyenin altına düştüğünde ( hava kararınca – veya kapalı ortamda ışık sönünce ) infrared ledleri yakar.

  IR ledlerden çıkan ışınlar çalışma mesafesi içinde bir cisme çarparak yansır ve kamera image sensöre gelir. Resim algılamayı bu ışınları toplayarak resim sinyaline dönüştürür ve siyah beyaz olarak gece görüntüsü elde edilir.

  Elde edilen gece görüntüsünün kalitesi bir kaç faktöre bağlıdır.

  * resim algılayıcı kalitesi, hassasiyeti
  * infrared led lamba gücüne, yansıyan ışığın miktarına
  * lens büyüklüğüne ( 3,6mm lens geniş açıyla yakına 10m….16mm dar açı ile uzağa 30-40m…..105mm lens çok dar açıyla çok uzağa 100m. gibi)
  * ışığı yansıtan cismin özelliğine ( toprak ışığı emer iyi yansıtmaz, beton ve metal malzemeler iyi yansıtır.

  İnsan ve hayvanların yansıtma özelliği orta seviyelerdedir.

  Yukarıdaki kriterler göz önüne alınarak gece görüşlü IR kamera seçimi yapılmalıdır.

  Maalesef Dünya’da pek çok firma müşteriyi yanıltıcı, ticari oyunlar oynamaktadır. Örneğin 6 mm lensli bir ir kameraya 250 adet ir led takıp kameranın etiketinde aydınlatma mesafesi 250 metre yazarak bu kamerayı satmaya çalışmaktadır.

  Konuyu bilmeyen tüketici bu kameranın geceleyin 250 metre mesafeyi göstereceğini düşünerek ( zannederek ) bu kamerayı satın almakta ve 25-30 metreden sonrasını göstermediğini görerek hayal kırıklığı yaşamaktadır.
  Satın aldığı kameranın 250 metreyi göstermediğini satıcıya söylediğinde maalesef aldığı cevap “bu kameranın aydınlatma mesafesi 250 metredir GECE GÖRÜŞ MESAFESİ 250M değildir” cevabı olmaktadır. yani göz göre göre müşteri kandırılmaktadır.

  Gece görüşlü kamera alınırken AYDINLATMA MESAFESİ gibi saçma sapan özelliğe değil, KAMERANIN GECE GÖRÜŞ MESAFESİ dikkate alınmalıdır
  .
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle