1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Jal Nedir?

Konusu 'Pic Uygulama Ve Devreleri' forumundadır ve guclusat tarafından 9 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.047
  Ödül Puanları:
  48
  JAL PIC programlama dili açık kaynak kodlu olarak Wouter van Ooijen tarafından yazılmıştır. Daha sonra sürümleri geliştirilerek 2.0 lı sürüme gelmiştir. Son sürümü KYLE YORK tarafından geliştirilmiştir. JALV2 adıyla anılmaktadır.

  JAL programıyla PIC programlamak çok kolaydır. Yazım kuralları oldukça basittir. İlk günler garip gelse de yazım diline anlışınca JAL ile programlamanın ne kadar kolay olduğunu ve oluşturlan kodların ne kadar kısa olduğunu göreceksiniz. Bu hem programın hızlı çalışmasını sağlayacak hem de size büyük projeleri bile birkaç günde bitirip üretim hızınızın artmasını sağlayacaktır.

  JAL kod belleği sayfalama, değişken sadeleştirme, kod iyileştirmesi, asm kodları oluşturma gibi önemli görevleri otomatik olarak kendisi yapar.

  JAL programlama dili diğer derleyicilerden farklı olarak tanınlanmış değişken adlarını doğrudan assembly ifadeleri içinde kullanmaya izin verir. Üstelik derleyici çıktısını assembly olarak da gösterir. Derlediği program koduna bakıldığında oldukça kısa olduğu görülecektir.

  JAL programlama dilinin diğer ve en üstün tarafı da komutları diğer dillerden farklı olarak kendiniz yazabilirsiniz. Komutları bilmenize gerek yok sadece CTRLve Space tuşlarına basarak uygun kodları görebilirsiniz.

  Program kullanımı ücresizdir. Ticari uygulamalar için de kullanılabilir. Bu dağıtımda kullanılan kütüphanelerin tamamı ücretsiz olup istenilen değişiklik yapılabilir. Değişiklik yaptığınız kütüphanleri isminizi ve yaptığınız değişiklikleri yazarak dağıtabilirsiniz. Yazdığınız kütüphaneleri adresimize gönderirseniz bütün kullanıcılarımızla paylaşmak üzere bir sonraki dağıtıma ekleyerek daha etkili kütüphaneler oluşturabiliriz.


  PASCAL ve C programlama dilleri temel alınarak hazırlanmış ücretsiz, yüksek seviyeli bir dil olan JAL ile PIC programlamayı uygulamalarla öğrenip, bugüne kadar gerçekleştirmekte güçlük çektiğiniz bir çok projeniz için yolunuzu açacaksınız.

  JAL, PIC mikro denetleyicileri için geliştirilmiş ücretsiz (freeware), yüksek seviyeli ve açık kaynak koduna sahip bir derleyicidir. JAL ücretsiz olması sebebiyle internet üzerinden rahatlıkla indirilebilir ve lisans sorunu yaşamadan gönül rahatlığı ile kullanılabilir. JAL’ın açık kaynak kodlu olması sebebiyle kullanıcılar JAL’ın kaynak kodlarından yararlanıp programlar yazabilir veya JAL’ın kaynak kodlarını geliştirebilirler. JAL yazım kuralları olarak PASCAL ve C’yi temel almış olup oldukça sade ve anlaşılır bir program yazım tekniği kullanır. Dolayısıyla önceden PASCAL veya C kullanan kişiler hızla JAL’a uyum sağlayabileceklerdir. Yeni başlayanlar ise kolay yazım kuralları sebebiyle uyum sağlamakta zorluk çekmeyeceklerdir.

  JAL kullanarak PIC16C84, PIC16F84, PIC16F877, PIC12C509A, PIC12C508, PIC12CE674, PIC16F628, PIC18F252, PIC18F242, PIC18F442, PIC18F452, PIC12F629, PIC12F675, PIC16F88 isimli PIC’ler için program yazılabilir. Ayrıca temel mimarisi aynı olan mikro denetleyiciler için de program yazılmasına imkan sağlar. Örneğin PIC16F628 için yazılacak bir JAL programı, PIC16F628 ile aynı emel özelliklere sahip PIC16F627 ve PIC16F648 için de kullanılabilir.

  JAL, en büyük açık kaynak kodu geliştirme organizasyonu olan sourceforce.net tarafından geliştirilmektedir. JAL hakkında yeni bilgilere Jal - Just Another Language adresinden ulaşılabilir. Programcılık yeteneğine güvenenler JAL’ın geliştirme grubuna katılabilirler. JAL hakkında internette bulunan birçok haber grubu ve web sitesi sayesinde de kullanıcılar rahatlıkla istedikleri bilgiye ulaşabileceklerdir.

  JAL’ın üstün özelliklerinden biri de DOS Windows95, Windows98, WindowsME, WindowsNT, Windows XP, Linux ve MacOS gibi bütün popüler işletim sistemlerinde kullanılabilmesidir
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Jal Nedir
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.107
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  857
 3. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
 4. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  956
 5. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.455

Sayfayı Paylaş