1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Klimayı kim buldu?

Konusu 'İcatlar - Mucitler - Bilim Adamları' forumundadır ve guclusat tarafından 24 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  ÖYLE BİR CİHAZ OLSUN Kİ; ORTAMI SERİNLETSİN, TERLEMEDEN MUTLU MESUT YAŞAYALIM… BU FİKRİN PEŞİNDEN KİMLER KOŞMADI Kİ? LEONARDO DA VINCI… STUART H. CRAMER. VE DERKEN WILLIS H. CARRIER…

  İnsanlığın ısınma ve serinleme ihtiyacı, şüphesiz barınmayı ilk akıl ettiği zamana dayanıyor. Güneşin geldiği yöne, rüzgarın estiği yere göre bina inşa etmek elbette bu ihtiyacı karşılamak içindi. Bu ihtiyacı bir cihazla gidermeyi akıl eden insan önce vantilatörü icat etti, sonra klimayı.

  Günümüzün klimaları ısıtmayı sağlasa da klimayı icat etmek isteyen mucitlerin peşinden koştuğu fikir; soğutabilen bir cihazdı. Kaynaklara göre bu konudaki ilk denemeler, Leonardo da Vinci’ye ait. Bu meşhur ressamın aynı zamanda bir mucit olduğunu biliyorsunuzdur zaten. Denilene göre, Milano Dükü eşinin konforu içi Da Vinci’den bir sistem geliştirmesini talep etmiş. Da Vinci de su gücü ile çalışan bir sistem geliştirmiş. Ancak bu sistem tarihteki ilk fan olabilmiş.

  Bugünkü anlamda ilk klima fikri ise 1900’lerin başında Stuart H. Cramer adındaki bir tekstil mühendisi adına tescil ettirilmiş. Onun derdi, tekstil bilgilerinin yetiştirildiği ortamı nemlendirmekmiş.

  İleri teknoloji (elbette gününe göre) sayılan klima ise Willis Havilan Carrier imzasını taşıyor. Sackett-Wilhelms adlı litografik basım yapan bir fabrikada işletme müdürlüğü görevini yürüten William Timmis adlı Amerikalı aşırı terlemeye nasıl çözüm bulunabileceği konusunda Buffalo Forge Company firmasına başvuruyor.

  Bu firma da bu iş için 26 yaşındaki genç mühendis Willis Haviland Carrier’i görevlendiriyor.

  [​IMG]

  Carrier de günümüz klimalarının atası sayılan cihazı geliştiriyor ve air condation denilen serinletme sisteminin önünü açıyor. Carrier, 1920 yılında ortamdaki ısıyı sabit tutabilen cihazın patentini alarak, klimanın mucidi olarak adını tarihe yazdırıyor.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş