Kumpas Nedir ?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve guclusat tarafından 11 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.178
  Ödül Puanları:
  48
  ki çenesi arasında kalan maddenin uzunluğunu ölçen, sürgülü bir mekanik alettir. Şekli, kabaca boru anahtarını andırmaktadır. Bir sabit cetvel üzerinde gezen hareketli bir mekanizmadan oluşur. Gezen kısmına verniyer adı verilir. Birçok sektörde kullanılır. Hassasiyeti, yapılan işe göre değişir.

  [​IMG]


  Sürgünün üzerinde hareket ettiği cetvelde 0′dan başlayarak kumpas boyunca rakamlar vardır.Ölçümler milimetre ve inç cinsindendir. Her çizgi bir milimetredir. On milimde bir 10,20,30… diye rakamlar yazılır. Sürgülü parçanın üzerinde de 0′dan başlayıp 10′a kadar rakamlar vardır fakat bu çizgilerin arası bir milim değildir. Kaç milim olduğu önemli değildir. Bir parçayı ölçerken ilk bakacağınız, sürgünün üzerindeki 0 çizgisinin, cetvelde hangi rakama karşılık geldiğidir. Diyelim ki 10 milimden sonra iki çizgi daha gitmiş. Bu demektir ki ölçtüğünüz parça 12 milimdir. Fakat diyelim ki 12. milim çizgisini biraz geçmiş ama 13. milime gelmemiş. Bu durumda ölçü kaçtır? İşte o sürgü üzerindeki 0′dan 10′a kadar olan rakamlar burada devreye girer. Bu rakamlardan hangisi cetvel üzerindeki bir milim çizgisine tam olarak oturuyorsa, sizin ölçümünüzün ondalık kısmı o demektir. Parçanız 12,4 mm geliyorsa, sürgü üzerindeki 4 yazan çizginin, cetvel üzerindeki bir milim çizgisinin tam üstüne denk gelmesi gerekir.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Kumpas Nedir
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  421
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.646
 3. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  719
 4. uydudoktoru
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  802
 5. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  9.546

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle