LAN BağlantıLarı ve RJ-45 (UTP) SoKet RenK SıraLaması

Konusu 'Genel PC Konuları' forumundadır ve guclusat tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  Local Area Network Bağlantıları, kullanılan network (ethernet) kartının ve kablo altyapısının hızına bağlı olarak önceleri BNC standartında, günümüzde ise UTP standartında yaygın olarak kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda standart haline gelecek olan fiber optik altyapı ise fiyatından dolayı henüz çok ciddi altyapılarda kullanılmaktadır. Size hala bazı yerlerde kullanılan BNC altyapısını kısaca anlatayım.

  BNC altyapısı, tüm ağda tek bir kablo kullanma şeklindedir. Yani kablo 1 numaralı bilgisayardan başlar, son bilgisayara kadar uzanır. Bundan dolayı YILAN'a benzetilir. Her bilgisayarın olduğu yerde kabloya BNC soket takılır. Kablonun en başına ve en sonuna da sonlandırıcı soketler takılır. Bu iki soket arasındaki toplam dİrenç 52 OHM olmalıdır.

  Avantajları:
  Tek bir kablo kullanıldığı için malzeme sarfiyatı minimum noktadadır. Ayrıca altyapının sağlamlığını test etmek zahmet gerektirmez. Kopuk nokta hemen tespit edilir.

  Dezavantajları:
  Hız oldukça düşüktür. 10Mbitlik hız bile tam olarak sağlanamaz. Yüksek performans isteyen ağ uygulamalarında sorun çıkarabilir. Ayrıca eğer kabloda kopma olursa bütün ağ kilitlenir. Yani bir makina ağı görmüyorsa hiçbiri görmez.

  UTP Sistemler
  BNC sistemlerin hız dezavantajını aşmak için, gönderilen ve alınan sinyallerin ayrı kanallardan yapılacağı , çok kablolu sistemler düşünülmüştür. Böylece içinde 8 adet kablo bulunan RJ-45 kabloların kullanıldığı UTP sistemler devreye girmiştir. Bu sistemin belirgin özelliği, HUB adını verdiğimiz ağ sinyal dağıtıcı ve düzenleyici aygıta ihtiyaç duymasıdır. Her makineden HUB'a bir utp kablo gelmelidir. Bu görüntüden dolayı bu sistem YILDIZ'a benzetilir.  HUB'lar aslında aptal cihazlardır. Yalnızca gelen sinyalleri belli bir desibelde tutar ve yükseltirler. Üzerlerinde standart olarak 8-16-24-32 vs. LAN portları bulunur. HUB'ların daha akıllılarına SWICH adı verilir. Swichler neden akıllıdır birazdan CROSS bağlantıda bahsedeceğim.

  RJ-45 soketlerin bağlantı şekli şu standart sıralamayla yapılır. Aslında teorik olarak kablo renklerinin hiç bir önemi yoktur. Yani bir taraf hangi sıralama ile sıkıldıysa, diğer tarafında aynı sıralamada olması o kablonun sağlam çalışması için yeterlidir. Fakat cross yapılma durumunda sorun yaşanmaması için bir standart belirlenmiştir. Bu şöyledir:

  1 - TuruncuBeyaz
  2 - Turuncu
  3 - YeşilBeyaz
  4 - Mavi
  5 - MaviBeyaz
  6 - Yeşil
  7 - KahverengiBeyaz
  8 - Kahverengi

  CROSS Bağlantı
  UTP kablosu kullanark yalnızca iki makineyi HUB kullanmadan bağlayabiliriz. Bunun için uçlardan birini yukarıdaki standart şekilde, diğerini ise şu sıralamada bağlamalıyız:

  1 - YeşilBeyaz
  2 - Yeşil
  3 - TuruncuBeyaz
  4 - Mavi
  5 - MaviBeyaz
  6 - Turuncu
  7 - KahverengiBeyaz
  8 - Kahverengi

  Dikkat ettiyseniz, standart bağlantı ile tek farkı, yeşil ve turuncu grubunun yer değiştirmesidir. Yani 1 ve 2 numaralı ayaklar 3 ve 6 numaralı ayağa, 3 ve 6 numaralı ayaklar da 1 ve 2 numaralı ayağa gelmiştir. İşte bu basit denklemin karışmaması için renkler belli bir sıra ile standart haline getirilmiştir.

  Swichlerin Hublardan farkı ise, kabloyu ister cross bağlayın, ister normal bağlayın, cihazın bunu algılayıp, düzgün biçimde bağlantı kurmasıdır. Normalde HUB'lar cross kablo için yalnızca 1 port bulundurur (çoğu zaman bulundurmaz).

  UTP'nin Avantajları:
  Hız çok yüksektir. 10Mbit bağlantı için yalnızca 1,2,3, ve 6 numaralı ayaklar yeterlidir. tüm ayaklar düzgün ve ethernet kartları destekliyorsa 100Mbit'e kadar destekler.
  Kablolardan biri sorunlu ise bu diğerlerini etkilemez. Sistem çalışır.

  DezavantajLarı:
  Her makine için ayrı bir kablo gerekir. Malzeme safiyatı fazladır.
  Tamiri kolay değildir. RJ-45 pensesi ve Tester gerektirir.
  Mutlaka HUB gerektirir..

  rj45.jpg
   
  Son düzenleme: 26 Şubat 2012
 2. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  RJ45 standardni zapojeni.gif

  [​IMG]
   
 3. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  T568-B Pin and T568-A Pin Designations

  [​IMG]

  T568-B Pin and T568-A Pin Designations
   

  Ekli Dosyalar:

 4. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.183
  Ödül Puanları:
  48
  Código de colores para rosetas “murales” RJ45


  [​IMG]  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 18 Ekim 2014
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle