1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Multiton (çoklu ton sesi üreteci) devresi

Konusu 'Elektronik Devreler' forumundadır ve guclusat tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Tento článek předkládá další využití známého IO NE555 jako generátoru zvukovıch efektů. Schéma zapojení dvou variant generátoru je na obr. 1 a obr. 2.

  [​IMG]

  kondenzátoru C3 paralelně k LED (naznačeno čárkovaně). Kondenzátor V astabilním režimu generuje oscilátor IO typu NE555 trvalı tón a základní zapojení obsahuje jen několik vnějších součástek. Jsou to rezistor R1, odporovı trimr R2, kondenzátory C1, C2 a elektroakustickı měnič Sp1.Sp1 je dynamickı reproduktor nebo telefonní sluchátko o impedanci 26 až 50R. Při pevné kapacitě C1 lze změnou odporu trimru R2 nastavit požadovanou vıšku tónu. Tento základní tón můžeme změnou ss napětí na vıvodu č. 5 IO1 kmitočtově modulovat, čímž vytvoříme velmi zajímavé zvukové efekty.
  Jako nejjednodušší zdroj modulačního signálu se nabízí tzv. "samoblikající" dioda LED. Podle obr. 1 a obr. 2 lze k vıvodu 5 IO1 připojit jednu nebo dvě takové LED s jejich pracovními rezistory R3 a R4 a vzniknou kombinace dvou nebo čtyř tónů, měnících se v režimu blikání LED. Dalšího efektu dosáhneme připojením


  [​IMG]

  způsobuje klouzavı náběh tónu, což připomíná sirénu.
  Zájemcům o stavbu bych doporučil vyzkoušet více kusů různıch druhů (barev) blikajících LED, neboť jejich charakteristiky nejsou stejné a o to zajímavější efekty vznikají. Samozřejmě lze v různıch mezích měnit i hodnoty součástek R3, R4 a C3.
  Generátor je napájen ss napětím o velikosti 5 až 15 V, vhodnımi zdroji jsou např. destičková baterie 9 V nebo síťovı adaptér.
  Na obr. 3 je navržen plošnı spoj k oběma verzím. Při osazování součástek generátoru podle obr. 1 nahradíme R4 a D2 drátovou propojkou. Otvory pro vıvody trimru R2 jsou zdvojené, aby bylo možno použít více typ trimrů.
  Praktické využití generátoru jistě každı najde sám, lze jej použít např. jako domovní zvonek, akustickı indikátor k "hlídačům" všeho druhu (hladiny, teploty atd.) nebo (po zesílení signálu) jako sirénu třeba k domácímu poplašnému zařízení.

  [​IMG] [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Nisan 2015

Sayfayı Paylaş