NERO İLE DİSK YEDEKLEME-Resimli anlatım

Konusu 'Görsel ve Resimli Anlatımlar' forumundadır ve guclusat tarafından 10 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  NERO İLE DİSK YEDEKLEME
  [​IMG]
  Disk bölümlemek verilerinizin elini biçimlendirme karşısında güçlendirse de, değerli verilerinizi mekanik yapılarından dolayı her an bozulabilecek mekanıik yapılara emant etmek pekte akıl karı bir yaklaşım değildir. Aylarca uğraşılıp toparlanan ve hazırlanan film, müzik yada doküman arşiviniz birkaç dakika içinde yok olup gidebilir. Ayrıca başarı ile kurduğunuz ve birçok driveri yüklediğiniz sizin için gerekli programları kurup hazır hale getirdiğiniz sisteminizin yedeğini alarak, bir dahaki Windows kurulum işlemini daha hızlı hale getirebiliriz. Bunun için Nero’nun gelişmiş yedekleme uygulaması BackItUp 2’den yararlanabiliriz.
  [​IMG]
  Bu işleme başlamak için, Başlat >> Porgramlar >> Nero >> Nero BackItUp seçeneğini seçin, bu özelliği ilk açtığımızda karşımızda e-posta istemcisi gibi gözüken programın kullanımı oldukça kolaydır.
  [​IMG]
  Nero BackItUp aracı ile tüm sistemimizin yanı sıra dilerseniz belirli dosyaları da yedekleyebiliriz. Programın ana penceresinin sol bölümünde yer alan kısayol simgeleri sırası ile Welcome (Home) ekranı kısayolu, Backup(yedekleme) aracı kısayolu, Driver Backup (sürücü yedekleme) aracı, Restore (geri yükleme), Görevler (jobs) kısayolları olarak dizilmiş şekildedir. Yukarıda bulunan ‘Wizards’ ise BackItUp uygulamasının kullanımını son derece kolaylaştıran kullanışlı işlem sihirbazlarını içeriyor. Bu simgenin altında yer alan öğeler ise işlemleri standart yöntemlerle ayrı ayrı yapmamıza izin verir.
  [​IMG]
  Wizard seçeneği yardımı ile ulaştığımız backup ekranındaki seçeneklerden, Create new backup seçeneğini seçeriz ve gelen ekranda Next düğmesine tıklarız ve gelen ikinci pencerdede Next düğmesine tıklarız, Yedeklemek istediğimiz dosyaları seçeceğimiz gezgin ekranı gelir. Yedeklemek istediğimiz dosyanın yanındaki kutucuğu işaretleyip Next düğmesine tıklarız. Seçtiğimiz dosya veya klasörün yedeklenmesini istediğiniz yeni konumu belirlemek için Select Target seçeneğine tıklayıp yedekleme yapmak istediğimiz sürücüyü seçeriz.
  [​IMG]
  Bu açılır kutuda yer alan seçeneklerden, CD/DVD yazıcınızı veya bir başka disk veya disk bölümünü seçeriz. Yedeklemek istediğimiz dosya boyutlarının yeni konuma sığıp sığmayacağını denetlemeyi kesinlikle göz ardı etmemeliyiz, aksi halde işlemi tamamlamanız mümkün olmayacaktır. Yedekleme ortamını seçtikten sonra gelen ekranda Next düğmesine tıklarız ve gelen diğer backup isminin bulunduğu ekranda yedekleme yapacağımız backupa isim veririz alt kısımda bulunan Next düğmesine tekrar tıklarız.
  [​IMG]
  Ve gelen diğer ekranda Yedekleyeceğimiz dosya boyutunu ve yedekleme yapacağımız sürücüdeki boş alanı görürüz. Buradaki oranlarda sorun yoksa, işlemlere devam etmek için Next düğmesine tıklarız.
  [​IMG]
  Sıkıştırma oranını High/Slow ibaresine çekersek, sistem dosyayı daha çok sıkıştırıp daha uzun süreye ihtiyaç duyacaktır. Yedeklemeniz gereken büyük kapasiteli dosyalar varsabu yöntemi kullanabilirsiniz.
  Ok düğmesine tıklayarak menüden çıkın ve Next düğmesine tıklayıp yedekleme öncesi işlemin özetini görüntüleriz ve Backup düğmesine tıklarız. Ve artık işlem başlamıştır.
  [​IMG]
  Yedekleme işlemi bittiğinde Backup process completed succesfully bilgi kutusundan Tamam tuşuna basarız ve gelen son pencereden Finish düğmesine tıklar ve ilk ekrana geri döneriz.
  [​IMG]
  Sisteminizde ki bir sürücü bölümünün tamamını yedeklemek içinde Create new driver backup aracını seçip gelen ekranda next düğmesine tıklarız.
  [​IMG]
  Ve gelen pencereden yedekleyeceğimiz sürücüyü seçip Next düğmesine tıklarız. Gelen pencereden yedekleme yapacağımız sürücü yada alanı seçeriz isterseniz optik sürücümüzü seçer ve tekrar Next seçeneğini seçeriz ve aynen diğer yedekleme işleminde yaptığımız işlemleri yaparak backup işlemini bitiririz.
  [​IMG]
  Bu işlemlerden sonra yaptığımız işlemleri geri almak için restore aracına tıklarız ve gelen pencereden daha önce yedekleme yaptığımız backup dosyalarının listelerini görürüz ve geri almak istediğimiz backup dosyasını seçer ve Start Restore düğmesini tıklarız ve restore işlemine başlarız. Gelen pencerelerden Next tuşlarına basmamız yeterli olacaktır. En son Restore Backup completed successfully penceresi ekrana gelir. Bu uyarı ekranı restore işleminin başarı ile tamamlandığı anlamına gelir.
  [​IMG]

  C.W.'den alıntıdır..
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle