OGS kullananlar dikkat !

Konusu 'Otomobil Hakkında Bilgiler' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 6 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Gelişi güzel yerleştirilen OGS cihazları, bazen algılayıcılar tarafından okunamıyor. Peki bu cihaz hangi otomobilde nereye takılmalı? İşte cevabı...

  Sürücüler tarafından gelişi güzel yerleştirilen Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) cihazlarının, gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar tarafından okunamamasının, 5 toleranslı geçişin ardından geçiş ücretinin 10 katı cezaya yol açabildiği belirtildi.

  Geçiş sırasında gişelerdeki sesli uyarıların dikkate alınması ve ses vermeyen cihazların mutlaka teste gönderilmesi gerektiği bildirildi.

  Karayolları 5. Bölge Müdürü Mahmut Çelikcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, OGS’nin, Kurumun sorumluluğunda işletilmekte olan Boğaz köprüleri ile otoyollarda geçiş ücreti ödeme yöntemi olduğunu anımsattı.

  Herhangi bir otoyola otomatik geçiş şeridi kullanılarak giriş yapıldığı taktirde, araca takılı durumdaki elektronik etikete (araç içi birim), ne zaman girildiğinin otomatik olarak kaydedildiğini belirten Çelikcan, son günlerde gelişigüzel yerleştirilen cihazların gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar tarafından okunamaması nedeniyle sürücülerden gelen şikayetlerin arttığını ifade etti.

  Geçiş sırasında gişelerdeki sesli uyarıların sürücüler tarafından dikkate alınmasını isteyen Çelikcan, ses vermeyen cihazların mutlaka teste gönderilmesi, cihazın araç modeli ve cam özelliğine uygun şekilde konumlandırılması gerektiğini ifade etti.

  10 KATINA VARAN CEZALAR

  Çelikcan, cihazların, sürücüler tarafından mutlaka Karayolları Genel Müdürlüğünün ’www.kgm.gov.tr’ adresinde belirtilen yerlere takılması gerektiğini ifade ederek, ’Aksi taktirde gişelerdeki kablosuz uzaktan algılayıcılar bunu okuyamıyor. Sistem, cihazın, 5 kez okunamamasını tolere ediyor ve ceza uygulanmıyor. Sonrasında ise 10 katına varan cezalar yazılıyor’ dedi.

  Cihazın, sadece beyan edilen araçta kullanılması gerektiğini belirten Çelikcan, ’Her aracın kendisine ait OGS cihazı olmalı. Araç deşikliğinde ise cihazın yeni araç üzerine devir işlemleri Ziraat Bankası ya da İş Bankası şubelerinde mutlaka yaptırılmalı’ diye konuştu.

  OGS CİHAZI HANGİ OTOMOBİLDE NEREYE TAKILMALI

  Atermik cam olarak tanımlanan özel ısı yalıtımlı araç ön camları 1998 model yılı itibariyle Renault Twingo, Clio, Megane Ailesi (Sedan, Scenic, Coupe, Wagon) ile Laguna, Kangoo, Mercedes, BMW, Pegeout 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen ve Mercedes marka araçların klimalı modellerinde uygulanmaya başlandığı, ayrıca yeni model araçlarda da atermik cam kullanılmaya başlandığı belirtildi.

  Şayet araç bu marka, modelde ve camı atermik ise cihaz bu bölgelere monte edilmeli. Aksi takdirde kaçak geçiş uyarısı alınabileceği vurgulandı. ’www.kgm.gov.tr’ adresli sitede cihazın hangi araçta nereye konulacağı şu şekilde belirtiliyor:

  Renault Twingo: Elektronik etiket ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ tarafta uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli. (Sol tarafta çalışmamaktadır.)

  Megane ailesi: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli.

  Safrane, Laguna, Omega, Scenic: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.

  Renault Clio, Symbol, Master (2004-2005 model): Ön camın orta alt kısmında dikdörtgen kare bir bölge içine konulmalı.

  Renault Kangoo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölgenin sağ ve sol alt köşelerinde olan 2 kare alandan biri tercih edilmeli.

  Mercedes: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.

  Mercedes Vaneo model aracın bazıları ile Audi A8’de ön cam tamamen metal film kaplı olduğundan sürücü etiketi elle dışarı tutmalı.

  Mercedes 2006 model ve sonrası : Mercedes marka aracın modeline ve donanımına göre cihazın takılacağı bölgelerde farklılıklar oluyor. Bazı modellerde ön camın alt kısmında sağ tarafta yer alan özel bölümler bulunuyor.

  Land Rover 2006 model ve sonrası arazi taşıtı: Ön camın üst ortasında yer alan saydam alan içerisine cihaz yerleştirilmeli.

  Ford Focus 2006 Model ve sonrası: Elektronik etiket ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.

  Neoplan otobüsler: Ön camın alt kısmında sol tarafta yer alan parlak özel alana cihaz monte edilmeli.

  BMW: Ön camın üst ortasında dikiz aynasının üstünde sağ ve sol tarafa uzanan siyah benekli bölge içine elektronik etiket yerleştirilmeli.

  Peugeot 206, 307, 406, Opel Zafira, Vectra, Citroen Picasso, C3, C5, Saxo: Ön camın üst ortasında siyah benekli bölge içine yerleştirilmeli.

  AA
  Alıntıdır

   

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle