1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Önceki Fetih Denemeleri

Konusu 'Kültür - Sanat Ve Tarihimiz' forumundadır ve guclusat tarafından 28 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Karadeniz ve Akdeniz'i birbirine bağlayan deniz yolu üzerinde kurulu olan İstanbul, günümüzde olduğu gibi o zamanlar da oldukça önemli bir şehirdi. 1453 yılına kadar farklı zamanlarda, Avarlar, Araplar, Avrupalılar ve Osmanlılar tarafından defalarca kuşatılmış, fakat gerek Bizans'ın sahip olduğu Rum ateşi (grejuva), gerekse şehrin o zamanlar için aşılamaz olarak görülen surları, bu fetih hareketlerini başarısız kılmıştı. Sayıları 29 olan kuşatmalar sırayla şunlardır:

  --M.Ö 340 Makedonya Kralı Phillippe


  --M.Ö 194 Roma İmparatoru Septim Severus (Başarılı olmuştur.Şehir artık Romalılara bağlanmıştır.)


  --M.S 616 İran Hükümdarı Keyhüsrev


  --M.S 626 İranlılar ve Avar Türkleri ortak


  --M.S 665 Emevi Halifesi Muaviye


  --M.S 667 Emevi Halifesi Muaviye


  --M.S 672 Emevi Halifesi Muaviye


  --M.S 712 Emevi Halifesi I.Velid


  --M.S 722 Emevi Halifesi I.Velid (Yalnızca Galata Limanı alınmış,Arap Camii inşa edilmiştir.)


  --M.S 782 Abbasiler (Kent haraca bağlanmıştır.)


  --M.S 854 Abbasi Halifesi Mütevekkil


  --M.S 864 Ruslar


  --M.S 869 Abbasi Halifesi Mütevekkil


  --M.S 936 Ruslar


  --M.S 959 Macarlar


  --M.S 970 Abbasiler (Kent haraca bağlanmıştır.)


  --M.S 1203 Latinler (Latinler İstanbul'u 1261'e kadar ellerinde tuttular.)


  --M.S 1302 Venedikliler


  --M.S 1348 Cenovalılar


  --M.S 1391-1396 Osmanlı Padişahı I.Bayazid (Şehir İstanbul'da bir Türk Mahallesi kurulması isteğine karşı çıkılması üzerine ablukaya alınmıştır.)


  --M.S 1412 Osmanlı Şehzadesi Musa Çelebi


  --M.S 1422 Osmanlı Padişahı II.Murat


  --M.S 1437 Cenovalılar


  --M.S 1453 Osmanlı Padişahı II.Mehmed (Başarılı olmuştur.Sonrasında şehir Türklerin hakimiyeti haline girmiştir.)


  Bunun yanında Atilla'nın, Vikinglerin, Bulgarın ve Gotların da kuşatma yaptığı bazı kaynaklarda geçer ama tarihleri bilinmemektedir.


  Yanında herhangi bir açıklama yapılmayan kuşatmalar başarısız kuşatmalardır.


  ---------- Sonra gönderilen Saat 14:22 ---------- İlk önce gönderilen Saat 14:21 ----------

  Sultan II. Mehmed, İstanbul'un fethine karar verdiğinde o zamanki başkent Edirne'de, İstanbul'un aşılamaz olarak bilinen surlarını yerle bir edebilmek için o güne kadar görülmemiş büyüklükteki, şahi olarak bilinen topları döktürmüştü. II: Mehmed ayrıca, hazırlanmakta olan bu topların yanısıra, Bizans'a denizden gelebilecek yardımları engellemek için Yıldırım Bayezid tarafından inşa edilmiş olan Anadolu Hisarı'nın karşısına Rumeli Hisarı'nı (Boğazkesen Hisarı) yaptırdı.

  Yapılan hazırlıkların kendisine yönelik olduğunu anlayan Bizans İmparatoru Konstantin, Sultan II. Mehmed'i hediyelerle vazgeçirmeye çalışırken, bir yandan da Avrupa devletlerine elçiler yollayarak onları durumdan haberdar ediyor ve yardım istiyordu. Ancak 1054 yılında Hıristiyanlığın Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak ikiye ayrılması sebebiyle, Papa V. Nikola Bizans'ı desteklemeyi pek düşünmüyordu. Bazı İtalyan şehir devletleri askeri birliklerini Bizans'a yardımcı olmak amacıyla İstanbul'a yollasa da, Avrupa'nın büyük devletleri Bizans'ı desteklememe kararı almışlardı. Yardımlarla birlikte Bizans ordusu, 2.000'i paralı olmak üzere 9.000 askerden oluşuyordu. Şehri savunan duvarlar, 22,5 km.yi bulan uzunluklarıyla dönemin en güçlü surları olarak biliniyordu.

  Sultan II. Mehmed, 20.000 yeniçerinin de dahil olduğu 100.000 kişilik bir kuvveti yönetiyordu. Rumeli Hisarı'nı inşa ettirmenin yanısıra bir de donanma kurdurmuştu. Ordusunu İstanbul civarında toplamış; bu arada, yardım göndermelerini önlemek amacıyla bazı Balkan devletlerine ordular göndererek, gelebilecek yardımları önleme, yardım yollamayı düşünenlere ise gözdağı verme yoluna gitmiştir. Durumun giderek ümitsizleştiğini gören Bizans İmparatoru, surların önüne geniş hendekler açtırmış, Haliç'in güvenliğini sağlamak amacıyla da girişine zincir çektirmişti.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Önceki Fetih Denemeleri
 1. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  545
 2. guclusat
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  706

Sayfayı Paylaş