• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Otomatik acil durum ışığı

uydudoktoru

Tanınmış Üye
Yönetici
Yönetici
Offline
#1
Bu düşük maliyetli otomatik acil durum aydınlatma devresi elektrik kesintileri sırasında bir lamba yanar. Hiçbir kesinti olduğunda ana güç hattı ile şarj olan bir NiCad batarya kullanmaktadır. Devre tasarımı çok basit ve hemen hemen herkes tarafından yapılabilir.

Nasıl otomatik acil durum ışık çalışır

transformatör aşağı adım gelen gerilim diyotu D1 tarafından düzeltilmesi ve C1 tarafından filtre edilir. NiCad pil diyot D2 ve direnç R1 üzerinden yaklaşık 100 mA ile şarj olur. Pil şarj oranı tolere en az 2 Ah kapasiteye sahip olmalıdır.
ana güç kaynağı bir kesinti sırasında başarısız olduğunda, şarj akımı yapmak için transistör ve iki acil lambaları ışığı tetikler R2 direnci üzerinden T1 tabanından bir akım ve kesildi. Zaman ana güç verir, D2 tekrar üzerinden şarj akım ve transistör kapalı lambaları yanar.
"TEST" S1 devrenin fonksiyonu kontrol etmek için kullanılan düğme. transformatörün sekonder bobin daha yüksek bir gerilim seviyesi sağlar, maksimum NiCad pil kullanılıyor için izin verilen şarj akımı aşan önlemek için daha yüksek bir değer direnç R1 ile değiştirin.
Acil ışık parçaları
220V 4.5V / 2A Trafo
D1 = 1N4004
D2 = 1N4001
R1 = 33Ω/1W
R2 = 470Ω
C1 = 470μF/16V
T1 = 2SB242
LA1, La2 = 2.5V ampuller
Pil = 2.5V / 2AH NiCad
Otomatik Acil Aydınlatma Devre Şeması

automatic-emergency-light.jpg
 

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri: