1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Pe Explorer (Resimli Anlatım)

Konusu 'Görsel ve Resimli Anlatımlar' forumundadır ve guclusat tarafından 18 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  Pe Explorer 1.98 R5

  Heaventools Software tarafından geliştirilen Pe Explorer 1.98 R5 programı 3.22 Mb boyutunda Ingilizce olarak karşımızda. Ingilizce olan program Windows (Tümü) sistemlerinde desteklenmektedir.
  Kullanım izni Süre/Kullanım Kısıtlamalı (Shareware) olup, kısıtlamaları 30 gün şeklindedir.

  Açıklama:

  Pe Explorer, sisteminizdeki PE (EXE, DLL, ActiveX Kontrolleri...) dosyalarını tarayıp bulmanızı sağlayan yararlı bir yazılımdır.

  Tarayıp bulduğunuz dosyaların adını değiştirebilir, kopyalayıp farklı bir klasöre taşıyabilir ve tekrar onarma yapabilirsiniz.

  Bu programla uygulama dosyalarında değişiklikler yapabilirsiniz.(İngilizce programı Türkçe haline getirebilirsiniz.
  Program güçlü bir Türkçeleştirme programıdır arkadaşlar, Restorator, ResHacker tarzı. Bu işlerle uğraşıyorsanız bu programı mutlaka deneyin derim

  Files > Open files dan bu açtığımız altdvb nin yerini gösterin..Burda resimdede görülen ortadaki renkli resource editor e tıklayın.
  [​IMG]

  Burda menüler RC data içerisindedir..RC Data ya tıklayın..Açılan menüde resimdede görüldüğü gibi bütün menü ler görülmektedir..İşte program içinde ulaştığımız menülerdeki bütün yazılar burda saklıdır..
  [​IMG]

  Şimdi burda sırayla menülerin üzerine çift tıklayıp değişikliği yapacağız..Bu örnekde TFORMDVBMAİN menüsüne çift tıklayın..
  Menülerde Türkçeleştirme yapacağımız iki yer vardır..Biri Caption dur..Bu direk programda gördüğümüz menü veya seçeneklerin üzerinde yazan lardır..Bir de Hint vardır..Bu da mesela programda mause u bir menünün üzerine ***ürdüğünüzde altta ufak açıklaması pencere içinde gösterilir..İşte o da burda hint şeklinde yazan yerde değiştirilir..
  Burda yine menülere tıklayarak ne kadar alt menü v.s varsa bu caption ve hint ler türkçeye çevrilebilir..Yalnız çeviri yapılırken dikkat edeceğiniz nokta ingilizcesi neyse türkçeye çevirirken o kadar kısa çevirin..Çünkü eğer Türkçesini uzun yazarsanız program içinde o kadar boş yer yoksa yazınızın sonları görünmez..O yüzden program içinde yerlerine bakıp uygun şekilde türkçeye çevirmek gerekir..Aşağıdaki örnekde Scan gözüküyor..Bu program da scan münüsüdür..
  [​IMG]

  Göründüğü gibi scan a tıklayınca en altta pencerede isim belirdi..İşte buraya Türkçe sini yazıp Apply tıklarsanız değişiklik olur..
  [​IMG]

  Bu şekilde bütün menülerdeki Caption ve Hin leri Türkçeleştirebilirsiniz..Diğer hiçbirşeyle oynamamanız yararınızadır..Çünkü en ufak bir hatada program açılmayabilir..Ve yaptığımız herşey boşuna gider..O yüzden ara ara yapıp yaptığınızı yedeklemeniz avantajınızadır..
  Bu şekilde açtığınız bir menüdeki bütün pencereleri türkçeleştirdikden sonra kapatmadan ( ki kaydetmeden kapatırsanız sorar ) sağ alttaki ok. ye tıklayarak kaydedin..
  Burda bazı menülerde resim menüleri görebilirsiniz..İşte bu resimler programlarda ilgili menülerin ve hareketlerin resimleridir..Bu resimleride bu programla değiştirebilirsiniz..Mesela aşağıdaki resimde ses kapamanın sembolü görülüyor..Ses kapatma sırasında o resim gözükecek..Siz bunu değiştirmek isterseniz resme tıklayıp üstte dosya açdan aynı ebatdaki bitmap resim yerleştirebilirsiniz..
  [​IMG]

  Burda resimdede görülen AlLeft ( sol ) eğer AlRight ( sağ ) yapılırsa o bahsettiğim bar en sağa alınır..
  [​IMG][​IMG]

  Burda yine en üstteki left 250 yapılırsa o menü ortada görünür..
  [​IMG] [​IMG]

  Bu şekilde menülerde oynama yapılabilir ama hiç bunlarla uğraşmayın..
  Şimdi bu şekilde menüleri türkçeleştirdiniz..Açtınız programı baktınız bazı yerler türkçe karakter olmamış..Yani küçük ı gibi yerler karışık gözüküyor..Bunu düzeltmek içinde yine PE explorer den o yeri bulmanız gerekir..Buldukdan sonra O yerin ana menüsüne yani en başına Font Charset yazan yerde ANSI_CHARSET yazar..bunu DEFAULT_CHARSET yaparsak aşağıdaki gibi düzelir..
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Evet bu şekilde RC Data menüsündeki herşey yukarıdaki anlatım ışığında türkçeleştirilebilir..Bu şekilde Programda kaba taslak görülen herşey türkçe olur..
  Sıra geldi programın verdiği uyarıları, hataları türkçeleştirmeye..
  Bunun bir kısmını yine PE Explorer ile yapabiliriz..Bunun için String menüsüne tıklayın..Burda rakamlarla görülen bütün pencereler programın verdiği bir kısım tepkilerdir..Burda menülerin üzerine çift tıklarsanız yine bir pencere açılır burda tüm menü tek şekilde türkçeleştirilebilir..
  [​IMG]

  Burdada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mesela resimdede görülüyor &No şeklinde bunu türkçeye çevirirken &Hayır şeklinde yazılmalıdır..Yani kesinlikle yanındaki işaretler silinmemelidir..Bu işaretler farklılık gösterebilir..Ne olursa olsun silmeyin..Sadece metini çevirin..
  Bu şekilde PE Explorer ile Türkçeye çevirebilirsiniz..En son yaptığınızı kaydetmek için dosyadan farklı kaydet yapıp bir yere kaydedin..
  Yazı içindede değindiğim gibi sadece hint ve caption ları çevirin ve program içindeki bölümden yazı uzun olursa görünmez ama zararıda olmaz..Bir çalışma yaparken devamlı belli bir noktada yedekleyip bu yedeklediğinzi açıp kontrol edin..Çünkü en ufak bir hata programın açılmamasına neden olabilir..
  Şimdi sıra geldi programın verdiği ve bu programla ulaşamadığımız bazı uyarıları türkçeleştirmeye..
  Bu uyarılar programı kullanırken karşınıza çıkan uyarılardır..Mesela ALTDVB de bir kanalı silmeye çalışın aşağıdaki uyarıyı verir..
  [​IMG]

  Burdaki delete cahnnel i şimdi türkçeye çevirmeyi öğreneceğiz..Bunun için Hackman ı indirip kurun..Ve hackman Hex editor ü açıp file open den altdvb nin yerini gösterin..Üstte configurasyon dan left panel ASCII seçili right panel de en alttaki hide ye tıklayın..Üstte Edit den find e tıklayın..Burada altlar resimdeki gibi ayarlı olması gerekir..üsttede ekrana gelen mesajın aynısını yazıp find e tıklayın..Program bu kelimenin text ini hemen bulacakdır..Yanlışlık olmamasından emin olmak için f3 e tıklarsanız eğer başka bir tane daha bulmaz sa o yer olduğundan emin olabilirsiniz..
  [​IMG]  Şimdi burda çok önemli nokta kesinlikle başlangıç ve bitiş yeri taşırılmaması gerekir..Boşluk kalabilir ama nerden başlamış ise ordan başlaması, nerden bitmiş ise ordan bitmesi gerekir..Bir boşluk taşırırsanız veya silerseniz program hata verip açılmaz..
  Şimdi D nin üstüne tıklayarak türkçesini yazın.Bittiği yerde harf kalıyorsa boşluğa tıklayarak harfi silin ama boşluk kalmak zorunda..Bu örnek aynen aşağıdaki resimdeki gibi düzenlenmesi gerekir..


  göründüğü gibi boşluklar aynı kaldı..Ben sadece boşluklardaki yazıları sildim..Burda kutular kesinlikle aynı kalmalıdır..En son file dan save e tıklayıp kaydedin..Kaydetmeden öncekinin yedeğini biryere alın veya farklı kaydedin ki bir hata olduğunda emekleriniz boşa gitmesin..En son programı açıp aynı işlemi yaptığınızda az önce ingilizce verilen o uyarı aşağıdaki resimdeki gibi türkçeye dönüşecekdir..


  İşte bu şekilde program içinde verilipde PE explorer de ulaşamadığınız hatalar, uyarılar v.s. mesajlar bu şekilde kolayca türkçeye çevrilir..
  Bütün işlemleri yaptıkdan ve programı test edip hata olmadığını gördükden sonra yazının en başında anlattığım açma işleminin tersini yani tekrar sıkıştırma yapıp aynı şekilde orjinal boyuta döndürebiliriz..Bu işlemi yapmak çok basittir..Yazının başında anlattığım upx.exe üzerine altdvb.exe yi sürükleyip bırakırsanız sıkıştırma otomatik yapılır ve işlem bittiğinde tekrar boyut 780 kb ye iner..Bu sıkıştırmayı isterseniz aspack veya başka programlarlada yapabilirsiniz..Örneğin aspack in son versiyonu ile yaparsanız unpacker ı zor bulunduğundan birisi sizin yaptığını açıp oynayamaz..
  Bu türkçeleştirme sıft exe de değil dll, ax gibi uzantılardada yapılmaktadır..Mantık yine aynı..Mesela altdvb nin device dosyalarında çeşitli türkçeleştirme yapılabilir..Mesela s2emu direk türkçeleştirilebilir..
  v.s bu şekilde koruma duvarları aşıldıkdan sonra ham haldeki her program türkçeleştirilebilir..Zaten free programların çoğu UPX le sıkıştırılmıştır ve yukarıda anlatılan işlem aynıdır.Eğer aspack veya başka sıkıştırma programı kullanılmış ise google dan program adı ve unpacker yazarak arayın..
  Sakın programın info bilgilerini değiştirmeyin..Bu o yazanın emeğine karşılık büyük bir ayıpdır..Ve programı info dan kendinizin gibi göstermek sizi yüceltmez aksini küçülterek kişiliğinizi gösterir..

  Not: Bu sürüm yazılımın 30 günlük deneme sürümüdür. Tam sürümü $129'dır.

  Programı indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  Download PE Explorer 1.99 R6 DLL Viewer, EXE Resource Editor, Borland Delphi EXE Decompiler and Editor.

  tam anlatımını linkten indirebilirsiniz

  Pe-Explorer-(Resimli_Anlatim).zip
  Pe-Explorer-(Resimli_Anlatim).pdf
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş