Phpld Kurulum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan guclusat
  • Başlangıç Tarihi Başlangıç Tarihi

guclusat

Tanınmış Üye
Süper Moderatör
Merhaba,

Sizlere resimli phpLD kurulumunu anlatacağım. phpLD bilindiği gibi en çok kullanılan dizin scriptlerinden birisidir. Birçok özelliği mevcuttur.

Öncelikle buradan ücretsiz sürümünü indiriyoruz. Daha sonra dosyaları ana dizine yolluyoruz.

Ana dizine yolladığımız dosyalardan include/config.php dosyasının, temp klasörünün ve temp/templates klasörünün CHMOD değerlerini 777 yapıyoruz.

Buraya kadar herşey tamamsa aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi kuruluma başlayabilirsiniz.

Adres satırına siteadınızı yazın ve karşınıza otomatik olarak install sayfası gelecektir.

adim1sy4.jpg

Bu adımda dil seçmemizi istiyor, seçip bir sonraki adıma geçiyoruz.

2. adımda ise yazılabilir olması gereken dosyaların yazılabilir olup olmadığını gösteriyor. Benim yaptığım kurulumda Session Save Path'ın yazılamaz olduğu hatasını verdi ama sistemin çalışmasına engel değil.

adim2rv9.jpg

Eğer herşey tamamsa bu adımıda geçiyoruz.

3. adımda bizden veritabanı bilgilerini istiyor. Bilgileri hatasız girdikten sonra kuruluma devam ediyoruz.

• Database server: Bu genelde localhost olur
  • Database Name: Buraya oluşturduğunuz database ismini yazmanız gerekiyor.
  • Username:
  • Database üzerinde yetkilendirdiğiniz kullanıcı adınu yazıyorsunuz
  • Password: Buraya ise kullanıcı şifresini yazıyorsunuz

adim3mj2.jpg

4. adımda scriptin yönetim paneline giriş yapabilmek için admin hesabı oluşturmamız gerekiyor.

• Username: Buraya yönetim paneline giriş için kullanacağımız kullanıcı adını yazıyoruz
  • Name: Sitede görünecek ismimizi yazıyoruz
  • Password: Şifremizi yazıyoruz
  • Confirm Password: Şifremizi doğruluyoruz
  • E-Mail: Mail adresimizi yazıyoruz

adim4le8.jpg

Ve bir sonraki adıma geçiyoruz.

Bu adımda ise kurulumun aşamasına geliyoruz. Ancak güvenlik için yapmamız gereken bir taım değişiklikler var.

Öncelikle FTP'den install/index.php dosyasını siliyoruz.
include/config.php dosyasının CHMOD ayarını 644 yapıyoruz.

adim5mh6.jpg

Ve kurulum tamamlandı. Kolay gelsin

NOT: Tamamen bana aittir ve kimsenin kendine ait göstererek kullanmasını istemiyorum.

Kullanmak isteyenler yazının en altına;
Kod:
<a href="http://www.alonew.org/">Alone</a> tarafından <a href="http://zone.org/">Zone.org</a> için hazırlanmıştır.
yazısını eklemeleri gerekiyor.

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Geri
Yukarı