1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

PhpNuke Kurulumu

Konusu 'webmaster, script, Uygulama,Anlatım' forumundadır ve guclusat tarafından 1 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.163
  Ödül Puanları:
  48
  PhpNuke Sitesi Kurmamız için Web Hostingimizin Php ve MySql Desteklemesi Gerekiyor.Bunu Biliyorsak Oncelikle Yapmanız Gereken Sitemizdeki Download Bolumunden Istedıgınız Php-Nuke Versıyonunu İndirmektir.Daha Sonra Bu İnen Dosyayı Winzip İle Acmalıyız."Html" klasörü içinde bulunan tüm klasör ve dosyaları (admin, blocks, images ve diğerleri) web sunucumuza gönderelim.


  Dosya gönderme işlemi bittikten sonra sıra geldi sitemizin ihtiyaç duyduğu sitemizin kullanacağı veritabanını oluşturmaya. Bunun için öncelikle sitemizin kontrol (yönetim) paneline girmeliyiz. Burada MySql bölümüne girerek şu adımları izlemeliyiz:
  Yeni bir veritabanı (database) oluşturalım (Bunun İçin Sitemizdeki Database Oluşturmak Bölümünü Okuyunuz), yeni bir kullanıcı (user) oluşturalım (Kullanıcı adı ve bir şifre girerek) ve en son olarak veritabanımız ile kullanıcımızı birbirleriyle ilişkilendirelim (bağlayalım). Burada kullanacağımız yeni bir veritabanı oluşturduk ve yeni oluşturduğumuz bir kullanıcıya bu veritabanını kullanma hakkı verdik. Veritabanı dosyamız oluştuğuna göre şimdi sıra vertabanımızın içeriğini (veritabanı dosyamızda olması gereken tablolar) oluşturmaya geldi.

  Bu işlem için, İndirdigimiz PhpNukeyi sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Sql" klasöründe bulunan "nuke.sql" dosyasını kullanacağız.

  Sitemizin Yönetim Panelinde yine önce MySql sonra da PhpMyAdmin 'e girerek burada az önce oluşturduğumuz veritabanımızı seçelim. Gerekli seçimi yaptıktan sonra "SQL" sorgusu çalıştırma bölümüne girelim. Karşımıza çıkan sayfada Gözat 'a tılayarak "nuke.sql" dosyasını gösterip seçelim. Daha sonra hemen aşağıda bulunan "Git" ("Go") butonuna basalım ve bekleyelim. İşlem devam ederken veritbanınızda oluşan yeni tabloları gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra yönetim panelinden çıkabiliriz. Tüm bu dosya gönderme ve veritabanı oluşturma işlemleri bittikten sonra çok az bir işimiz daha kalmış bulunmaktadır.

  Bu da indirdigimiz PhpNuke sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Html" klasöründe bulunan "config.php" dosyasının, kedimize göre yapılandırılması işlemidir. Bu "config.php" dosyasını herhangi bir editörle (NotePad gibi) açalım ve şu satırları bulup değiştirelim:

  $dbhost = "localhost"; -> Veritabanı sunucusu (Değişikliğe gerek yok)
  $dbuname = "root"; -> Veritabanı için kullanıcı adı
  $dbpass = ""; -> Veritabanı için kullanıcı adı şifresi
  $dbname = "nuke"; -> Veritabanı dosyamızın adı $prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
  $user_prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
  $dbtype = "MySQL"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız

  Örnek olarak şu şekilde olabilir:

  $dbhost = "localhost";
  $dbuname = "scriptci";
  $dbpass = "deneme1";
  $dbname = "deneme";
  $prefix = "nuke";
  $user_prefix = "nuke";
  $dbtype = "MySQL";

  Not: Bu veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifresini, kendimiz belirlemiştik. Bu işlemleri yaparken kullandığımız değerleri aynen burada da belirterek, veritabanı dosyamızın düzgün çalışmasını sağlıyoruz.

  Bir bakıma kendimizi ve veritabanı dosyamızı PhpNuke 'ye tanıtıyoruz. "config.php" dosyamızda bu değişikliği yaptıktan sonra, dosyamızı kaydedip çıkalım. Bu dosyayı daha önce göndermiş olduğumuz için eskisini önce silelim ve yeniden (son haliyle) gönderelim.

  Gönderme işlemi tamamlandıktan sonra, giden bu dosyamızın "CHMOD" değerini "666" yaplım. (Bu CHMOD değişikli için, dosyayı gönderdikten sonra, üzerine sağ tıklayalım ve CHMOD seçeneğini seçerek değerini 666 olarak belirleyelim) Tüm bu işlemlerden sonra Php Nuke site kurulumumuz tamamlanmış olmaktadır. Bundan sonra yapacağımız şeyler, örneğin
  Kod:
  www.sitemiz.com
  yazarak sitenize bağlanmak ve daha sonra
  Kod:
  www.sitemiz.com/admin.php
  adresine bağlanarak, kurduğumuz Php Nuke sitesi için kendimize bir yönetici hesabı açmak olacaktır.
   
  Son düzenleme: 1 Ekim 2010
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş