PIC Bellek Çeşitleri

Konusu 'Pic Uygulama Ve Devreleri' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 28 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  1) EPROM : Silinebilir ve programlanabilir bellek Elektriksel olarak programlanabilir
  ultiviole ışık ile silinebilir
  2) FLASH-EEPROM : Elektriksel olarak silinebilir ve programlanabilir bellek
  3) ROM : Sadece okunabilir bellek
  Mikro denetleyicilerde bellek olarak RAM veya ROM hafızalar kullanmaktadır.

  PIC16C84 ve PIC16F84 özellikleri tamamen aynı olan PIC’lerdir. Her ikisi de EEPROM belleğe sahip olmasına rağmen MICROCHIP ilk ürettiği PIC’leri C harfi (C harfi CMOS’dan gelmektedir) ile tanımlarken, son zamanlarda ürettiği EEPROM bellekli PIC’lere F harfi (FLASH) ile tanımlamaktadır.
  PIC16F84 ile PIC16F84A arasında da herhangi bir fark yoktur. PIC’i tanımlayan bu harf ve rakamlardan sonra yazılan 10/P, 04/P veya 20/P clock girişine uygulanacak max. frekansı belirtir. Örneğin PIC16F84A 10/P yazan pic’e max. 10 Mhz’e kadar frekans da kullanılabilir.
  CMOS teknolojisi ile üretilmiş olan PIC16F84 çok az enerji harcar. Flash belleğe sahip olması nedeniyle clock girişine uygulanan sinyal kesildiğinde registerleri içersindeki veri aynen kalır. Clock sinyali tekrar verildiğinde PIC içersindeki program kaldığı yerden
  çalışmaya başlar. CMOS entegrelerdeki giriş uçları muhakkak bir yere bağlanır. Bu nedenle kullanılmayan tüm girişler besleme geriliminin +5V’luk ucuna bağlanmalıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Ekim 2012
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle