PIC uygulamaları

Konusu 'Pic Uygulama Ve Devreleri' forumundadır ve guclusat tarafından 12 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. guclusat
  Offline

  guclusat Tanınmış Üye Süper Moderatör

  Katılım:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  10.184
  Ödül Puanları:
  48
  ŞİFRELİ KİLİT DEVRELERİ

  PIC ile yapılmış şifreli kilitlerin en gelişmiş olanını hazırladım web sitemde asm ve hex yazılımıyla bereber devre şemasını ekledim.
  2 adet şifreli kilit devresi var PIC16f84lü ve PIC16f877 li LCD ekranlı
  bu devrelerde PIC in eeprom hafızasını kullandım.enerji kesildiğinde kaydedilen şifre kaybolmuyor . ilk şifreyi otomatik kontrol ediyor ve tuş takımıyla giriliyor 1ile 10 haneli şifre kaydedebilinir istenirse defalarce değiştirebilirsiniz.
  şifreyi 3 defa hatalı girme hakkınız var 3 defa hatalı girilirse şifre kilitlenir
  tuşlar açıldığında 1.5 dk işinda otomatik kapanır
  yapacak arkadaşlara kolay gelsin...

  16F84 lü
  [​IMG]

  indir: http://profahmetccc.googlepages.com/PIC_16F84_ile_siifreli_kilit_pcb.zip

  16F877 LCD li
  [​IMG]

  indir: http://profahmetccc.googlepages.com/16f877sklt.zip

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  9999 SAYICI

  Bu devre sayıcı görevi yapar. butonlara basarak 0...9999 arası dört haneli sayı saymaktadır. + butonuna her basmada sayı 1 artar. - butonuna her basmada sayı 1 azalır. reset butonu ile sayı sıfırlanır.pıc besleme pinlerini bağlamayı unutmayın (5.pin - ,14.pin + )displey 7 segment olup ortak katot ve matrix bağlıdır.yani A,B,C,D,E,F,G ortak bağlıdır katot pinleri ise 1,2,3,4 diye ayrıdır.

  [​IMG]

  pıc in asm ve hex yazılımlarını bu linkten indiriniz : http://profahmetccc.googlepages.com/16f84_9999.zip

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  LCD EKRANLI TONKONTROL

  Devre PIC16F877 ile LM1036 entegresinin birleştirilmesiyle yapılmıştır. BASS,TIZ,DENGE,SES seviye ayarı LCD ekranda görsel olarak 15 ayrı kademeli bişimde yapılıyor.Ayrıca bu devreye başka tonkontrol entegreleri kolayca adapte edilebilinir yada eqlayzer entegresi bağlanabilir. 4 ayrı kanallı herhangibi devre eklenebilinir.
  Çalışma prensibi çok basit. 4 ayrı 4er bitlik dijital veri toplanıp analog sayıya dönüştürülüyor dirençlerin ortak çıkışlarında 0v...5v arası gerilim15 ayrı kademede veriliyor.bu gerilim tonkontrol entegresisnin seviye girişlerine uygulanıyor.LM1036 stero sesin tonunu analog gerilimle kontrol edebilen bir entegredir. seviye giriş vaoltajı 0v...5,4v dur. bu seviye pıc çıkışındaki gerilime uygundur.
  Mode tuşuna her basmada ekrana BASS , TIZ , DENGE , SES yazıları çıkar. bu yazıların yanındaki numara sesin seviyesini gösteriyor 0...15 arası sayı ile. alt satırda ise seviye çubuğu gözüküyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  ASM VE HEX dosyalarını , devre şemasını , proteus6.9 similasyonunu bu linkten indiriniz: http://profahmetccc.googlepages.com/pic_tonkontrol_pcb.zip

  --------------------------------------------------------------------------------------------------

  PWM MOTOR VE GÜÇ KONTROLÜ

  PIC 4mhz lik kristal bağlanırsa 100hz lik PWM çıkışı üretiyor darbe genişliği 10 ayrı kademede ayarlanıyor bu değerler asm yazılımından değişebilir devre sadece motor değil tüm güş kontrol uygulamalarında kullanılabilinir frenkans 50 hz ayarlanırsa inverterlerde sürülebilir devrede iki adet buton var bunlar güş kademesini arttırıp azaltmaya yarıyor kullanılan kademe displeyden gözükür reset butonuylada sıfırlanır PWM frenkansı PIC in osilatör frenkansına göre değiştirebilinir yani kristali 4mhz kullanırsanız 100hz çıkar 8mhz kullanırsanız 200hz çıkar 2mhz kullanılırsa 50hz çıkar PWM çıkış genliği opamp kullanılarak arttırabilinir filitrelenmesindede fayda var.Devre şeması proteusta çizilmiş, bu nedenle bazı malzemeler kullanılamamış; kristalin pinlerine 27pf lık kondansatör ve displeyin pinlerinede seri olarak 130 ohm direnç bağlayınız.
  pin bağlantısı üst taraftan a,b,c,d,e,f,g sırasıyla gidiyor.

  [​IMG]

  asm ve hex dosyasını bu linkten indiriniz: http://profahmetccc.googlepages.com/pwm_motor_ve_gus.zip

  --------------------------------------------------------------------------------------------------


  STEP MOTOR KONTROL

  Devre PIC16F84 ile Step motor kontrol ediyor
  sağ yazan butona basınca motor sürekli sağa döner sol yazan butonda ters yöne döderir dur butonu ise motoru durdurur.Motorun hız ayarını osilatör frenkansını değiştirerek ayarlanır kristal yerine RC osilatör bağlanıp R direncinin değeri potla değiştirilerek hız ayarı eklenebilir.

  [​IMG]

  asm ve hex dosyasını bu linkten indiriniz : http://profahmetccc.googlepages.com/Step_motor.zip
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

 1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
  Notu Gizle