1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Polarizasyon Nedir..?

Konusu 'Acemiler Diyarı' forumundadır ve uydudoktoru tarafından 31 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. uydudoktoru
  Offline

  uydudoktoru Tanınmış Üye Yönetici Yönetici

  Katılım:
  13 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.143
  Ödül Puanları:
  48
  Polarity(Polarisation): Polarizasyon, Polarma. Polarite, Kutuplama . Bir elektromagnetik dalganın elektrik alan vektörünün doğrultusudur. Bir sinyalin elektriksel alanının titreşim düzlemi olarak tanımlanabilir. Uydu yayınında farklı polariteler kullanılması aynı frekansın tekrar kulanılabilmesini sağlar. Mevcut alana daha çok sinyali sığdırabilmek ve yakın frekanslardaki iki uydu sinyalini birlikte gönderebilmek için dalganın yayılma eksenleri farklılaştırılır. Lineer(doğrusal) ve Sirküler(dairesel) olmak üzere iki tür polarma vardır. İlkinde Düşey/Yatay(vertical/horizontal - V/H) ikincisinde sola/sağa(LHCP/RHCP) olmak üzere ikişer kutup bulunur. Elektromagnetik dalgalar yatay, düşey, dairesel ve eliptik polarizasyonlu olabilirler. Uyduların tasarımında kullanılan bu teknik uydu transponder frekanslarının tekrar kullanılabilmesini sağlar. Bu doğrusal çapraz polarma düzenlemesiyle transponderlerin yarısı yeryüzüne gönderdiği hüzmeleri düşey polarize eder, diğer yarısı ise yatay polarize ederler. Her iki frekanstaki yayınlar içiçe geçmesine rağmen bu düzenleme sayesinde 90 derece faz farkına sahiptirler ve bu yüzden birbirine karışmazlar. Yeryüzünde bu yayınların düşey ve yatay olanlarından istenenini başarılı bir şekilde alıp çözebilmek için yer istasyonunda uygun polarizasyonlu bir feedhorn bulunması gerekir. Günümüz tesislerinde heriki polariteyi birden aynı anda alıp farklı LNA ‘lara yönlendiren dalga kılavuzları (OMT) ve hepsinin tümleşik hali Dual /Quattro LNB’ler bulunur. Öte yandan daha az olmakla beraber Intelsat serisi uydularda olduğu gibi sirküler(sağ/sol) polarizasyon teknikleri de kullanılmaktadır..

  PolariserPolarizör – Polarotor) Feedhorn ile LNB arasına takılıp, değişik polarite açılarını seçebilme olanağı sağlayan cihaz. Manyetik ve mekanik olmak üzere iki türlüdür..
  Polarization Rotator: (Polarotor) İki ortogonal polarizasyondan birini seçecek şekilde otomatik veya manuel olarak konumlandırılabilen bir cihazdır.. Polarizasyon döndürücü.
   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş