Recovery Console uygulamaları ve bazı komutların kullanımı

FORCİBLE20

GOLDMASTER AR-GE DESTEK
Recovery Console uygulamaları ve bazı komutların kullanımı

Açılışta NTLDR veya NTDETECT dosyaları bulunmadı diye bir mesaj ile karşılaşıyor ve sistem açılmıyorsa, bu dosyaları windows CD'sinden ana dizine kopyalayabilirsiniz.
C: sürücüsünün ana dizninde olduğunuzdan emin olun ( C:\ ). Benim CD sürücüm D: olduğu için copy d:\i386\ntldr komutuyla ve copy d:\i386\ntdetect.com komutuyla bu iki dosyayı kopyalayalım.
Eğer diskin boot sektörüyle ilgili bir problem varsa, fixboot komutuyla yeni bir boot sektör yazabilirsiniz.
Eğer master boot record zarar görmüşse (eski tip bir virüs tarafından bozulmuş olabilir) fixmbr komutunu kullanabilirsiniz.
Bazen windows CD-ROM'undaki CAB dosyaları içinden bir dosyayı diske kopyalamanız gerekebilir.
Bu durumda expand komutunu kullanabilirsiniz.
Örnek olarak bir CAB dosyasını önce diske kopyaladım(win.cab).
CAB dosyasının içini görmek için expand xxx.CAB /d /f:* komutunu kullanabilirisiniz.
expand xxx.CAB /f:yyy komut dizisi ile de (yyy=açılmak istenen dosya ismi) istediğiniz bir dosyayı CAB içinden dışarı kopyalayabilirisiniz.

diskpart komutuyla disk bölümlerini(partition) yönetebilirsiniz.
Windows içindeki servisleri ve sürücüleri görebilir ve enable yada disable edebilirsiniz.
listsvc komutu tüm servis ve sürücüleri gösteriyor.
enable isimli komutla bir driver veya servisi aktif hale getirebilir, disable isimli komutla da çalışmasını(tabii windows açılınca) durdurabilirsiniz.
Windowsta çökme oluyorsa
Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sikca muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.
Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.
Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum.

1.Öncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim
Start ---- Run--- deyip sfc /scannow yazarak Ok deyin ve beklemeye baslayin .

2.
RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.

3. Norton Windoctor 2005 , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim. (
www.kitapgibi.com a tesekkürler)

4. Üsttekiler ise yaramadi Ama haala format atmamakta kararliyiz devam ozaman :
Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim
"R" Repair komutunu R ye basarak secelim
Geridönüsüm konsoluna geldik, Admin Passworumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz
Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:
CD\
cd system32
cd config
ren software software.bak
ren system system.bak
cd c:\windows\repair
copy software c:\windows\system32\config
copy system c:\windows\system32\config
exit

Recovery Console'a erişmenin diğer yolları

Recovery Console ek bir açılış seçeneği olarak her açılışta karşımıza çıkabilir.
Komut isteminde, drive:\i386\Winnt32.exe /cmdcons (drive CD-rom sürücü harfiniz olacak) yazarsak;

Artık her açılışta Recovery Console'da bir açılış seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.
Ancak eğer Recovery Console seçeneği default olarak geliyorsa, açılıştaki bu bekleme süresini değiştirmek istiyorsanız veya Recovery Console seçeneğini açılıştan tamamen kaldırmak istiyorsanız :

Control-Panel>System
Veya My Computer üzerine sağ tık>Properties

tab: Advanced
Startup and Recovery

Default boot seçeneğini seçebilirsiniz.
Listenin bekleme süresini değiştirebilirsiniz.
Display list of operating systems seçeneğini kapatırsanız, (defaut olarak windows açılışı olduğundan emin olun) açılış menüsü görünmeden windows başlayacaktır

Geri
Yukarı